Polskie Radio
Section05

parlament w Polsce

Nowelizacja ustawy o SN. Polityczne echa decyzji parlamentu

Parlament przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu sędziów SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. Na antenie Polskiego Radia 24 wydarzenia te komentowali działacze organizacji młodzieżowych: Patryk Palczewski (Forum Młodych PiS), Rafał Lipski (Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej), Mateusz Domalążek (Klub Młodych Kukiz 15), Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Małgorzata Gersdorf Prawo i Sprawiedliwość Sejm PiS Kukiz'15

Warszawa: ruszył XXIV. Sejm Dzieci i Młodzieży

"Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej" to hasło przewodnie obradującego w czwartek Sejmu Dzieci i Młodzieży, wzorowanego na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie. SDiM jest przedsięwzięciem edukacyjnym, konkursem, w którym nagrodą dla najlepszych 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski jest udział w obradach w sali posiedzeń Sejmu. Adresatami konkursu są uczniowie w wieku 13-17 lat. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm dzieci

Czarnecki: liczymy, że prezydent uszanuje wolę parlamentu

- Mam wrażenie, że mniejsze partie, które nie potrafią pozyskać poparcia wyborców, "chwyciły się jak pijany płotu", mówiąc że nowelizacja ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego jest dla nich dyskryminująca - mówił w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki. - Może po prostu trzeba zakasać rękawy i wziąć się do pracy, by zdobyć większe poparcie - dodawał europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Parlament Europejski PiS Ryszard Czarnecki

Młodzi politycy o posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego

W piątek odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, na którym prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości. W Młodej Audycji Politycznej kontrowersje wokół przebiegu uroczystości komentowali: Michał Moskal (Forum Młodych PiS), Michał Jakubek (Młodzi Demokraci PO) oraz Mateusz Duch (Klub Młodych Kukiz 15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Zgromadzenie Narodowe NATO

550 lat parlamentaryzmu. Jak powstawał sejm?

550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
Zobacz więcej na temat:  fakty opinie ciekawostki Sejm sejm pr24 Senat Rzeczpospolita historia Polski

550 lat parlamentaryzmu w Polsce. Komentarze polityków

Ponad 5 stuleci minęło od początków parlamentaryzmu w Polsce. Z tej okazji na dziedzińcu Zamku Królewskiego zebrało się w piątek Zgromadzenie Narodowe. Wśród gości byli parlamentarzyści, dyplomaci i zagraniczni goście. Orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. O tym wydarzeniu mówili goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  polityka Beata Michniewicz POLSKA Małgorzata Kidawa-Błońska Grzegorz Długi Kornel Morawiecki Adam Szłapka Piotr Zgorzelski Jarosław Sellin

Obchody 550 lat polskiego parlamentaryzmu w Warszawie

Pamiętne wydarzenie miało miejsce 9 października 1468 roku. Wtedy właśnie zwołany został pierwszy dwuizbowy sejm w Piotrkowie Trybunalskim. Rocznica była okazją do zorganizowania Zgromadzenia Narodowego, które odbyło się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Spotkanie wpisało się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Orędzie do zebranych na uroczystości wygłosił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Robert Sobiech Kazimierz Kik

Bojkot Zgromadzenia Narodowego. "To smutne"

Uroczystym Zgromadzeniem Narodowym na Zamku Królewskim uczczono 550-lecie polskiego parlamentaryzmu. Posłowie Nowoczesnej i PSL pojawili się na obradach, ale wyszli po odśpiewaniu hymnu państwowego, parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej w ogóle nie przybyli na Zgromadzenie. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali: publicysta Roman Mańka (Fundacja FIBRE) i prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Nowoczesna Zgromadzenie Narodowe