Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Wizyta szefa europejskiej dyplomacji w Rosji. Dr Bryc: nie był zorientowany w sytuacji

- Josep Borrell zna się na flance południowej UE, czyli na zaangażowaniu Unii w regionie Morza Śródziemnego. Natomiast od samego początku kompletnie nie był zorientowany w problematyce wschodniej. Uczył się jej niejako od podstaw. Miał trochę czasu na to, by nauczyć się tego, jak prowadzi się politykę na Wschodzie i na czym polega specyfika relacji z Rosją - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Agnieszka Bryc, politolog. Gościem audycji był również dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polskie Radio Polskie Radio 24 Agnieszka Bryc

Dr Bonikowska: Nawalny i jego sprawa zmieniają stosunek Zachodu do Rosji

- Nawalny na pewno zmienia stosunek Zachodu do Rosji, bo nagłośnił on swoją sprawę w skali międzynarodowej. Nie można tego lekceważyć i myślę, że Europa teraz bije się z myślami, w jaki sposób nie dopuścić do radykalizacji władzy w Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Aleksiej Nawalny Donbas Moskwa

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Niemcy Jarosław Guzy Wojciech Lorenz

Polityka zagraniczna nowych władz USA. Jarosław Guzy: to będzie tradycyjna dyplomacja

- Po Antonym Blinkenie można się spodziewać tradycyjnej dyplomacji, trochę mniej chaosu niż za czasów Donalda Trumpa. Jeśli chodzi o kierunki polityki zagranicznej, to musimy patrzeć na Joe Bidena. Jest to jego bardzo bliski współpracownik, więc można sobie wyobrazić, że ten duet będzie działał bardzo spójnie. (...) Blinken przekonał do siebie senatorów - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Gościem audycji była też dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka USA Joe Biden ŚWIAT Jarosław Guzy polityka zagraniczna USA

Amerykanista o prezydenturze Joe Bidena: będzie zupełnie inna niż Donalda Trumpa

Mateusz Piotrowski z PISM przewiduje, że przywództwo Joe Bidena będzie zupełnie inne niż to, które prezentował Donald Trump. I nie chodzi tylko o symbolikę. - Trump kierował się hasłem "America first" (przede wszystkim Ameryka), co było popularne w Stanach Zjednoczonych, ale w wymiarze międzynarodowym szkodziło wizerunkowo USA - zauważa.
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Donald Trump Stany Zjednoczone prezydent USA

Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji

- Budowa Nord Stream 2 nie ruszyła mimo szumnych zapowiedzi Gazpromu i może to świadczyć o obawie przed amerykańskimi sankcjami na firmy koordynujące przesył gazu. Przyszłość tej inwestycji na pewno nie jest kolorowa - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Nord Stream 2 Gazprom energetyka Rosja Europa Beata Płomecka

"Chodzi o to, żeby utrzymać mobilizację społeczną". Adam Eberhardt o sytuacji białoruskiej opozycji

- Kluczowe jest rozbudzenie ducha narodowego, świadomość tego, że są w większości i mają wszyscy Łukaszenki dość, choć na tym etapie - jak widzimy - są zbyt słabi, żeby efektywnie przeciwstawić się jemu i sektorowi bezpieczeństwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Eberhardt z OSW, podsumowując dotychczasowy przebieg protestów na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka Europa wybory na Białorusi Adam Eberhardt

"Trzeba jasno określić priorytety". Eksperci o obecności Polski w Unii Europejskiej

- Trzeba zadać pytanie o priorytety Polski. Albo realizujemy swoje interesy narodowe, albo próbujemy się włączyć w szerszy projekt - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji była także dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej polityka Polityka zagraniczna Polski pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce

Prof. Grosse: sprawy dot. funduszy europejskich muszą być podejmowane jednomyślnie

- Bez jednomyślnej zgody wszystkich parlamentów narodowych i wszystkich państw członkowskich nie można uznać, że mamy nową perspektywę finansową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Polska i Węgry zawetują budżet Unii Europejskiej i fundusz odbudowy w przypadku powiązania wypłat z mechanizmem praworządności?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Unia Europejska Węgry Viktor Orban