Polskie Radio
Section05

Paweł Lekki

Echa słów Manfreda Webera. "Takie zapowiedzi brzmią nieprzyjaźnie"

W ostatnich dniach niemiecki europoseł Manfred Weber powiedział, że partia Prawa i Sprawiedliwości będzie przez niego zwalczana. Polityk jednocześnie przyrównał PiS do partii Marie Le Pen we Francji oraz partii AfD w Niemczech. - Takie zapowiedzi rzeczywiście brzmią nieprzyjaźnie w stosunku do Polski i Polaków - komentuje prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka

Bez uzgodnień ws. Ukrainy, ale z pozytywnym sygnałem z Chin. Podsumowanie konferencji w Arabii Saudyjskiej

Spotkanie w Arabii Saudyjskiej, które miało wesprzeć "formułę pokojową" prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zakończyło się bez końcowej deklaracji. Posiedzenie przyniosło jednak ostrożne, pozytywne sygnały z Chin. - To była konferencja obliczona na to, żeby przedstawić ukraińską pozycję w tym konflikcie szerzej na arenie międzynarodowej - komentuje Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska wojna na Ukrainie Ukraina Rosja

Wojna na Ukrainie. Polski medyk bojowy: gdy ewakuowaliśmy rannego żołnierza, Rosjanie przeprowadzili pościg

- Chwila, w której dowozi się rannego żołnierza do punktu stabilizacyjnego, gdzie zajmuje się nim profesjonalny personel medyczny, jest najlepszą nagrodą za wszystkie niedogodności, z jakimi się zmagamy - mówił w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia Damian Duda, ratownik pola walki z fundacji "W międzyczasie", który pomaga Ukrainie od 2014 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 medycyna ratownik medyczny wojsko żołnierze

Reakcje świata na pucz w Nigrze. Ekspert: sankcje i interwencja zbrojna są realne

Świat przygląda się sytuacji w Nigrze po zamachu stanu. Tamtejsze wojsko ogłosiło, że przejmuje władzę i uwięziło demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. Przekazano również, że juntą kieruje gen. Abdourahamane Tchiani. Sam Niger, poza współpracą z Francją, to państwo ważne strategicznie dla państw Zachodu, m.in. ze względu na złoża uranu, amerykańskie bazy wojskowe i przebiegające tamtędy szlaki migracyjne.
Zobacz więcej na temat:  Afryka Niger

NATO przeciw atakom Rosji na infrastrukturę zbożową na Ukrainie. "Kijów nie jest w stanie skutecznie bronić portów"

- Po pierwsze NATO na pewno zwiększy systemy obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej, bo rzeczywiście Ukraina ich ma za mało. Chronią Kijów, nie są w stanie skutecznie chronić tych portów - przewiduje prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gość Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina zboże

Rosyjskie wojsko przy granicy polsko-białoruskiej. Ekspert: to brzmi niebezpiecznie

"Fakty są takie, że na granicy polsko-białoruskiej znajduje się jak nigdy dużo rosyjskiego wojska i najemników, to nie są jakieś oddziały, które nie są w stanie mocno, twardo walczyć. W związku z tym ta sytuacja zdecydowanie ulega zmianie" - tak aktualną sytuację polityczną komentuje w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja NATO

Szczyt w Brukseli dot. kwestii migracyjnych. Płomecka: Polska przekonywała o braku dobrowolności w relokacji

- Polska argumentuje, że to nie jest dobrowolność, ale przymusowa relokacja, bo wielkiego wyboru nie ma - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli podsumowała dyskusję unijnych przywódców poświęconą kwestiom migracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Belgia Polska w Unii Europejskiej Beata Płomecka imigranci w Europie

Szczyt UE w Brukseli a pakt migracyjny. "Trudno jest wychodzić spoza uzgodnionych ram"

W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy krajów członkowskich będą dyskutowali m.in. o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dalszym wsparciu dla Ukrainy oraz polityce migracyjnej w krajach UE. Podczas spotkania Polska ma przedstawić także propozycję dotyczącą bezpieczeństwa granic. Czy projekt spotka się z zainteresowaniem państw członkowskich? - Trudno jest wychodzić spoza uzgodnionych ram - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Rada Europejska

Pacyfikacje na Kielecczyźnie w 1943 roku - zemsta za wsparcie dla partyzantów

Wiosną i latem 1943 roku niemieckie władze okupacyjne w dystrykcie radomskim, w którego skład wchodziła Kielecczyzna, przestąpiły do akcji pacyfikacyjnych i terrorystycznych skierowanych przeciwko ludności cywilnej, eufemistycznie określanych w zarządzeniach wewnętrznych "przywracaniem stanu bezpieczeństwa". Symbolem tych wydarzeń stała się wieś Michniów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski wieś okupacja niemiecka

Węgry blokują wypłatę środków z UE. "Nie są w najlepszych relacjach z Ukraińcami"

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli wciąż nie ma zgody na wypłatę kolejnej, ósmej transzy pieniędzy krajom, które dozbrajają Ukrainę. Sprzeciw wyrażają Węgry, które domagają się usunięcia jednego z ich banków z ukraińskiej listy hańby. - Mamy przynajmniej kilka aspektów tego wydarzenia. (...) Węgrzy, jak wiemy, nie są w najlepszych relacjach z Ukraińcami - przypomina prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Węgry Unia Europejska wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa

11. pakiet sankcji uderzy w Armenię, Gruzję i Kazachstan

Unia Europejska uzgodniła jedenasty pakiet sankcji wobec Rosji. - Głównym założeniem tego pakietu jest uderzenie i w firmy, i w państwa, które pomagają Rosji obchodzić sankcje, bo ten jedenasty pakiet, od dawna zresztą omawiany czy dyskutowany, miał właśnie taki cel - podkreśla na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Szabaciuk z Katedry Teorii i Polityki Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja sankcje

Jak sfinansować odbudowę Ukrainy? Prof. Żukrowska: entuzjazm jest ogromny

W jaki sposób finansować odbudowę Ukrainy? Na ten temat dyskutowali w Londynie uczestnicy konferencji organizowanej przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wspólne szacunki przygotowane przez rząd Ukrainy, Grupę Banku Światowego, Komisję Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych zakładają, że koszt odbudowy i ożywienia gospodarki Ukrainy wzrósł już do 411 miliardów dolarów. - Entuzjazm do odbudowy jest ogromny - zaznacza prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Londyn pomoc UE wojna na Ukrainie Ukraina

"To nie będzie gigantyczna kontrofensywa". Ekspert o działaniach wojennych na Ukrainie

Ukraińcy wyzwalają kolejne miejscowości, ale walki z rosyjskim agresorem w dalszym ciągu są zaciekłe. - Kontrofensywa, która moim zdaniem już trwa, nie będzie wielkim, frontalnym atakiem. Jest to niemożliwe z różnych względów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jakub Olchowski z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Jakub Olchowski Małgorzata Lorencka

UE zwiększy produkcję amunicji, aby wesprzeć Ukrainę. Płomecka: to jest przełom

- Celem jest zwiększenie, w ciągu najbliższych 12 miesięcy, potencjału produkcyjnego w Europie do miliona sztuk amunicji - mówiła w audycji "W samo południe" korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka, odnosząc się  do decyzji Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za zwiększeniem produkcji amunicji w UE w celu dozbrojenia Ukrainy - walczącej z rosyjskim najeźdźcą - jak i uzupełnienia zapasów w państwach członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 wojsko Rosja Europa ŚWIAT

"Ma świadomość, że lepiej stać z boku". Ekspert o Łukaszence i wojnie na Ukrainie

- Łukaszenka nie będzie angażował się w wojnę, której Rosja nie może wygrać. Rosja przegrała ją już w trakcie pierwszych tygodni od tego pełnoskalowego ataku na Ukrainę. Teraz Łukaszenka czeka, co będzie dalej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Szabaciuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Białoruś Aleksander Łukaszenka Andrzej Szabaciuk Daniel Boćkowski ŚWIAT Europa