Polskie Radio
Section05

Piotr Dmitrowicz

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Premier złożył hołd bohaterom Powstania Styczniowego

Walka powstańców styczniowych była wielkim zobowiązaniem. Dzisiaj walka o lepszą Polskę, bardziej sprawiedliwą i zasobną, jest wykonaniem ich testamentu - powiedział premier Mateusz Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Wystąpienie szefa rządu transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. O znaczeniu Powstania Styczniowego mówił w PR24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski Mateusz Morawiecki

"Okupacja hitlerowska była zastępowana sowiecką"

73 lata temu, 17 stycznia 1945 roku wojska Armii Czerwonej weszły do Warszawy - miasta ruin. Jednostki radzieckie i oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zajęły stolicę w jeden dzień. Walki trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało z miasta większość swoich sił. O wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa II wojna światowa PRL ZSRR historia Polski

Uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Historia A. Ładosia

– To pokolenie polityków ukształtowanych przez II RP, którzy w momencie, gdy stało się jasne, że Niemcy planują zagładę narodu żydowskiego, robili wszystko, by pomóc prześladowanym – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz. Historyk na naszej antenie odniósł się do opisanej na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” historii Aleksandra Ładosia, autorstwa Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza, którzy również gościli w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi II wojna światowa

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół służba bezpieczeństwa historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

"Tropem Wilczym". Pamięć o Wyklętych na sportowo

Pamięć historyczna o Żołnierzach Wyklętych kultywowana poprzez organizację biegów masowych, rocznicowe wydarzenia w Hucie Pieniackiej, 90 lat od uchwalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym, a także rozpoczynający się tydzień modlitw o trzeźwość narodu. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego bieganie Huta Pieniacka

Debata Poranka: „Komunizm nie został w Polsce rozliczony”

Społeczny Trybunał Narodowy symbolicznie ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, dwóch komunistycznych działaczy: Bolesława Bieruta i Stefana Michnika. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o inicjatywie rozmawiali Tadeusz Płużański, przedstawiciel Społecznego Trybunału Narodowego, Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Bierut Łukasz Sobolewski Tadeusz Płużański historia PRL PRL komunizm POLSKA