Polskie Radio
Section05

Piotr Dmitrowicz

"Wypowiedziano wojnę Polakom". Piotr Dmitrowicz o wprowadzeniu stanu wojennego

-  To, co zrobił gen. Jaruzelski, pozbawiło nas nadziei i oddaliło od zmian na kolejne 10 lat. Jaruzelski ukradł ludziom 10 lat życia. Stan wojenny podciął nadzieję, która dopiero w połowie lat 80. zacznie powoli kiełkować, wraz z odradzającymi się strukturami Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk, dyrektor Muzeum im. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Piotr Wąż

"Ciągle rozbijamy się o kwestie fundamentalne". Piotr Dmitrowicz o sprawie sędziego Iwulskiego

- Muszą być odpowiednie mechanizmy, które takie sytuacje będą nagłaśniać i wyjaśniały, i robiły wszystko, żeby osoby z taką przeszłością nie pełni żadnych ważnych funkcji czy to w sądownictwie, czy to w innych działach państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w kontekście sprawy sędziego Iwulskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo PRL POLSKA Polskie Radio 24

Dmitrowicz: nie byłoby niepodległości gdyby nie sami Polacy

- W 1914 roku była ogromna nadzieja, bo wreszcie po ponad wieku trzy państwa zaborcze stanęły do walki naprzeciwko siebie (...), ale sprawa polska była nieznana. Nikt o Polsce nie słyszał, nikt o Polsce nie wiedział, nikomu na Polsce tak naprawdę nie zależało - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA HISTORIA historia Polski Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2020 niepodległość

"Papież godności i praw człowieka". Historyk o 42. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową

- Przede wszystkim było to papież, który pielgrzymował. On powiedział to już w pierwszych dniach pontyfikatu, że chce być głosem tych, którzy nie mogą mówić. Ludzi z krajów komunistycznych, gdzie religia była rugowana, z krajów biednych, gdzie ludzie cierpieli - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła rocznica papież Tadeusz Płużański

Dmitrowicz: powinniśmy pamiętać o Białorusinach także w kontekście Solidarności

- 40 lat to szmat czasu, to już perspektywa historyczna, choć bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją, to powinno mieć przełożenie na to, co dzieje się na Białorusi. Naszym obowiązkiem jest wspieranie Białorusinów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II Prymasa Wyszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel historia Polski Solidarność Białoruś sierpień 80

"Kamień milowy w budowaniu naszej świadomości o historii". Piotr Dmitrowicz o znaczeniu Powstania Warszawskiego

- Dla mnie największą radością jest to, że w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jako Polacy, jako wspólnota, pomimo różnych poglądów, potrafimy na tyle się zatrzymać, by oddać cześć i pamięć bohaterom - powiedział Piotr Dmitrowicz historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Antoni Trzmiel Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa fakty opinie ciekawostki POLSKA

"Tylko w rosyjskich archiwach leży prawda". Historyk o przebiegu Obławy Augustowskiej

W niedzielę w Gibach na Suwalszczyźnie zostanie upamiętniona 75. rocznica Obławy Augustowskiej, zwanej "małym Katyniem". Jest ona uznawana za największą niewyjaśnioną zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. O tym wydarzeniu mówił historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski obława augustowska Suwalszczyzna historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki

"Sterowana nienawiść, systematycznie zaplanowana zbrodnia". Piotr Dmitrowicz o rzezi wołyńskiej

- To jest bardzo ważne. Strona ukraińska od lat przekonuje, że to, co się działo, było taką spontaniczną reakcją ludności Wołynia na ten ucisk, na tę nienawiść do Polaków. Tak nie było. Ta nienawiść była sterowana, była podsycana, a cała rzeź była bardzo dobrze i systematycznie najpierw przygotowana, a później przeprowadzona - mówił w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Sygnały Dnia Polskie Radio HISTORIA historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska UPA

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 104 lata historii Polski

- Chcemy, aby widz sam poznał tę historię i sam dokonał refleksji. Staramy się nie narzucać naszego punktu widzenia. To jest opowieść dla młodych. Oni wchodzą w tę historię na początku XX wieku i idą z naszymi bohaterami do początku XXI wieku - mówił w "Poranku Dwójki" historyk Piotr Dmitrowicz, od 1 czerwca br. dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Dwójki Stefan Wyszyński muzeum Karol Wojtyła Jan Paweł II Dwójka Paweł Siwek

"Był wybitnym dowódcą". Historyk o generale Władysławie Andersie

- W trakcie przewrotu majowego gen. Anders pozostał wierny rządowi i pozostał w wojsku, ponieważ był wybitnym dowódcą. Po 1939 r. jego historia to historia człowieka, który wyprowadził wojsko i ludność z nieludzkiej ziemi. Komuniści musieli tę historię wyrzucić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Władysław Anders historia Polski II wojna światowa HISTORIA Antoni Opaliński