Polskie Radio
Section05

pkb

Długi publiczne wielu państw UE przekraczają ich PKB. Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną"

Największy dług publiczny w UE mają: Grecja - 182 proc. w stosunku do PKB, Włochy - 150 proc., Portugalia - 123 proc., Hiszpania - 116,1 proc. - poinformowały hiszpańskie media, przypominając, że Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną", co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków budżetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro dług publiczny Komisja Europejska Europa

Ponad cztery procent PKB na obronność. Wiceminister finansów przedstawił budżet

Łącznie w tym roku Polska przeznaczy ponad cztery procent PKB na obronność. Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował w Senacie, że na ten współczynnik składają się zarówno wydatki w ramach budżetu, jak i poza nim - głównie z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Izba wyższa debatowała nad ustawą budżetową na 2023 rok.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo finanse publiczne armia Wojsko Polskie

Minister finansów: naszym celem na ten rok jest utrzymanie optymalnego tempa wzrostu gospodarczego

- Naszym celem na ten rok jest utrzymanie optymalnego tempa wzrostu gospodarczego; łączymy w budżecie odpowiedzialne podejście do polityki wydatkowej z kontynuacją programów społecznych oraz ochroną osób najbardziej dotkniętych kryzysem - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska budżet Polski

Ekspert: Pomimo zawirowań na rynkach i wojny, krajowa gospodarka dobrze sobie poradziła w 2022 r.

- Początek obecnego roku zapowiadał się bardzo dobrze, gospodarka dynamicznie się rozwijała. Dopiero później w wyniku wojny to się zmieniło, inflacja bardzo szybko zaczęła rosnąć i oczekujemy, że dopiero pod koniec przyszłego roku zejdzie ona na poziom jednocyfrowy -powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych w PKO BP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja POLSKA

Postawa Polski wobec Ukrainy zyskała uznanie świata. Sakiewicz: staliśmy się hubem towarowym

- Polska stała się hubem towarowym, rozbudowuje się przemysł, w tym militarny, pomoc Ukrainie nam się opłaca - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, red. naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", prezes TV Republika. Gośćmi audycji byli też publicyści: Agaton Koziński i Grzegorz Osiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA uchodźcy inflacja społeczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022

To będzie trudny, ale ciekawy rok. Eksperci: nie należy automatycznie poddawać się marazmowi

Rok 2023 będzie bardzo trudny, ale jednocześnie bardzo ciekawy. Bezrobocie może nieznacznie wzrosnąć, a pierwszy kwartał upłynie raczej pod znakiem recesji. Nie należy jednak automatycznie poddawać się marazmowi i zakładać, że będzie bardzo ciężko - uznali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber, wykładowca Akademii WSB, oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja infrastruktura krytyczna wzrost gospodarczy

Eksperci: osłabiona gospodarka będzie się trzymać, ale gospodarstwa domowe mogą słabnąć

Początek roku to zapewne wysoka inflacja i niższy wzrost gospodarczy. Jednak w niewielkim stopniu PKB nadal będzie rósł, a ceny od wiosny zaczną spadać. Wtedy zaczną być widoczne istotne spadki konsumpcji spowodowane dużymi zimowymi wydatkami na ciepło, energię i paliwa, chyba że rząd nas pozytywnie zaskoczy i jednak wprowadzi minimalne stawki VAT 5 lub 8 proc., a nie maksymalne 23 proc. - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz prof. Konrad Raczkowski, dyr. Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wzrost gospodarczy konsument budżet Polski vat energia elektryczna