Polskie Radio
Section05

płatności bezgotówkowe

Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?

W zeszłym roku Wrocław został pierwszym polskim miastem, gdzie za produkty i usługi zapłacimy z wykorzystaniem tęczówki oka, a w moskiewskim metrze od niedawna można zapłacić za bilet za pomocą… twarzy. Czy rozwijające się technologie płatności bezgotówkowych, z których tak chętnie korzystają Polacy, doprowadzą to tego, że monety i banknoty znikną z naszych portfeli na dobre? A może i same portfele przestaną kiedyś być nam potrzebne?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Józef Niewiarowski płatności zbliżeniowe płatności płatności internetowe płatności online pieniądze finanse zakupy zakupy online gotówka społeczeństwo technologie

Karuzele VAT mogą być źródłem finansowania terroryzmu. Sarnowski: chcemy obniżyć lukę do ok. 5 proc.

- W perspektywie 2-3 lat chcemy obniżyć lukę VAT do poziomu, jaki jest we Francji, czyli ok. 5 proc. - zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Dodał, że dziś wynosi ona ok. 8,5 proc. Według niego luka VAT w Polsce jest niższa niż u naszych sąsiadów i kilkukrotnie mniejsza niż w krajach na południu Europy czy w Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne vat gotówka Ministerstwo Finansów NBP przestępczość gospodarcza

Płatności elektroniczne są coraz popularniejsze, co mocno ogranicza szarą strefę

W 2004 roku szara strefa stanowiła 19,3 proc. PKB, a w 2018 spadła już do 10,8 proc. PKB. Utracone korzyści dla budżetu państwa sięgały wówczas blisko 38,4 mld zł, z czego 31 mld zł można by odzyskać, gdyby we wszystkich restauracjach, punktach usługowych i sklepach wszyscy płacili kartą – pisze serwis businessinsider.com.pl.  
Zobacz więcej na temat:  szara strefa budżet Polski cyfrowa polska cyfryzacja GOSPODARKA

MF chce ograniczyć szarą strefę. Stawia na płatności bezgotówkowe i zachęty dla biznesu

Transakcje bezgotówkowe ograniczają szarą strefę i zwiększają dochody państwa - mówił szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński na Cashless Congress. Dlatego, aby ograniczyć proceder ukrywania transakcji, resort promuje takie rozwiązania jak e-paragon, chce zachęcić biznes do takich płatności - trwają prace m.in. nad wprowadzeniem statusu podatnika bezgotówkowego, który uprawniałby do szybszego zwrotu VAT.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy finanse

Karta płatnicza. Czy dezynfekcja może ją uszkodzić?

- Karta płatnicza czy kredytowa jest zalaminowana, a więc dokonanie czynności higienicznych związanych z nią, czyli przetarcie jej powszechnie zużywanymi płynami do dezynfekcji rąk, których używamy teraz na co dzień, nie powinno zaszkodzić funkcjonowaniu karty - mówi dr Przemysław Barbich, rzecznik Związku Banków Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Ministerstwo Rozwoju karta płatnicza finanse Ministerstwo Finansów

Nowe przepisy dot. bankowości internetowej we wrześniu

14 września wejdą w życie nowe przepisy dotyczące korzystania z usług płatniczych drogą elektroniczną. Chodzi o dyrektywę płatniczą Unii Europejskiej w zakresie regulacyjnych standardów technicznych (PSD2), dotyczącą między innymi silnego uwierzytelniania klienta. Ma być bezpieczniej - na przykład częściej niż do tej pory trzeba będzie podawać kod PIN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bank Unia Europejska płatności płatności internetowe