Polskie Radio
Section05

podatki

Przełomowy wyrok TK. Sposób naliczania opłat za garaże niezgodny z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowy sposób wyliczania podatku za miejsce postojowe w garażu jest niezgodny z Konstytucją. Dotychczas obowiązywała wyładnia, iż garaż to samodzielna powierzchnia, która nie może być wliczana do mieszkania. Taki ład wprowadziło orzeczenie Sądu Administracyjnego z 2012 roku i na tej podstawie wyliczano podatki od garażu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny podatek GOSPODARKA

Konfederacja złożyła projekt ustawy podatkowej. Coś jednak nie wyszło... i partia złoży autopoprawkę

Konfederacja złożyła w Sejmie projekt dotyczący zmian w podatkach. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że w propozycji zamiast deklarowanego wzrostu kwoty wolnej do poziomu 60 tysięcy złotych, pojawiła się taka kwota zmniejszająca podatek. "To znaczy, że kwota wolna wyniesie pół miliona złotych" - napisała Małgorzata Samborska z Grant Thornton. Konfederacji poinformowała, że w tej sprawie została już przygotowana i złożona autopoprawka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Samborska polityka pit kwota wolna od podatku

Eksperci: zapowiadane ulgi podatkowe mogą wpłynąć na wzrost inflacji dlatego stopy procentowe nie powinny spadać

Więcej pieniędzy w kieszeni gospodarstw domowych będzie oznaczało ich większe wydatki, przywrócenie ich poziomu sprzed okresu wysokiej inflacji. To będzie to miało działania proinflacyjne. Jak wyrównać mniejsze dochody budżetu skoro toczy się dyskusja na temat wysokiego długu państwa?. Potrzebne będą dodatkowe podatki i ograniczenie wydatków socjalnych. W tej sytuacji warto wstrzymać się z dalszymi obniżkami stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej inflacja

CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polska jest konkurencyjna na tle innych krajów UE

Obciążenie podatkowe polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami UE. Mali podatnicy (do 1,2 mln EUR przychodów ze sprzedaży) oraz podatnicy rozpoczynający działalność mają prawo do skorzystania z obniżonej stawki CIT. W 2017 i 2018 r. wynosiła ona 15 proc., a od 2019 r. została obniżona do 9 proc. Od 2020 r. limit uprawniający do statusu małego podatnika został podniesiony do 2 mln EUR. We Francji CIT jest na poziomie 28 proc., a w Niemczech na poziomie 25 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA firma cit msp Unia Europejska Komisja Europejska

Jarosław Kaczyński: budżet jest w bardzo dobrej kondycji, są zabezpieczone środki na wszystkie programy społeczne

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w piątek, że "dzięki naszej przemyślanej polityce finansowej budżet państwa jest w bardzo dobrej kondycji, są zabezpieczone środki na wszystkie programy społeczne i inwestycyjne". - Przez lata słyszeliśmy, że "pieniędzy nie ma i nie będzie", a dzisiaj ta doktryna Donalda Tuska wraca na nowo - dodał.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński PO koalicja obywatelska Platforma Obywatelska polityka zjednoczona prawica

Eksperci: pieniądze w budżecie są, a o "wielkiej luce w VAT" nie ma mowy

Jeśli chodzi o lukę VAT to KE stawia nas w roli prymusów wskazując, że jest ona niewiele większa od 3 proc. Uszczelnienie systemu w ostatnich latach było znaczne i przyczyniło się do istotnego ograniczenia unikania płacenia VAT. Natomiast zadłużenie budżetu oczywiście jest wysokie, choć też nie wyróżnia się szczególnie na tle innych państwa. Największym problemem są kłopoty po stronie dochodowej i tu powstają pytania jak o nią zadbać w nadchodzących latach - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": Krzysztof Bocian z Wise Europa i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat deficyt budżetowy

Eksperci: rośnie optymizm konsumentów, ale na większe zakupy jeszcze się nie wybierają

Polscy konsumenci znacznie bardzie optymistycznie patrzą w przyszłość niż kilka miesięcy temu, ale niepewność jaka ma miejsce w gospodarce pozostaje. Raczej odbudowują swoje  wcześniej nadszarpnięte oszczędności. Cieszy ich przede wszystkim niższa inflacja, ale ten trend z kolei może negatywnie przełożyć się na wysokość wpływów budżetowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument nastrój inflacja

Opodatkowanie garaży w budynkach wielomieszkaniowych. Jest orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczące opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi o zakres w jakim umożliwiają na potrzeby podatku od nieruchomości uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalnym charakterze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Konstytucyjny POLSKA mieszkania sąd konstytucja

Eksperci: opozycja obiecuje utrzymanie świadczeń ZUS, ale bez płacenia składek. To kwadratura koła

Obiecując kolejne obniżki podatków czy wysoką kwotę wolną od podatku, trzeba wiedzieć skąd wziąć na to pieniądze. Bez tej podstawowej matematyki te obietnice są puste i wiadomo, że nie zostaną zrealizowane - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z WSB Merito w Warszawie i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pit vat ZUS dla biznesu

Rozliczenie składki zdrowotnej. "ZUS ma obowiązek sprawdzać dane od przedsiębiorców"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Krajowa Administracja Skarbowa mają ustawowy obowiązek prowadzenia systemowej wymiany danych m.in. o wysokości przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przez przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak masowych kontroli przedsiębiorców - przypomina ZUS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zus składki składka zus firma przedsiębiorstwo przedsiębiorca POLSKA

Eksperci: przedwyborcze obietnice typu dobrowolny ZUS są oderwane od ekonomicznych realiów

Przedwyborcze deklaracje polityczne partii opozycyjnych, takie jak dobrowolny ZUS czy większe wydatki z NFZ, przy zmniejszeniu składek zdrowotnych, nie wyliczają finansowych i społecznych skutków takich pomysłów. Chyba, że dodatkowe środki na ten cel mają pochodzić z podwyżki VAT i akcyzy pomimo wcześniejszych deklaracji, że tych podwyżek nie planują - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat akcyza składka zus emerytura