Polskie Radio
Section05

polecane24

Coraz więcej ludzi na świecie choruje na cukrzycę

Na świecie choruje na nią ponad 400 mln ludzi. W Polsce - około 6 proc. społeczeństwa. Zwiększa częstotliwość występowania nowotworów oraz sprzyja uszkodzeniu naczyń i mózgu. O cukrzycy mówił w audycji Rozmowy O Zdrowiu prof. Edward Franek – Klinika Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie medycyna cukrzyca choroba Henryk Szrubarz

Spór pod napięciem. Co z linią Kozienice - Ołtarzew?

Pod znakiem zapytania stoi projekt infrastruktury przesyłowej, która miała przebiegać na odcinku Kozienice – Ołtarzew. Pierwotnie wytyczona trasa nie odpowiadała mieszkańcom gmin, druga miała przebiegać wzdłuż dróg krajowych i autostrad. O coraz większych opóźnieniach przetargu i realizacji inwestycji mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek (energetyka24.com) i Robert Tomaszewski (Polityka Insight).
Zobacz więcej na temat:  energetyka energia elektryczna Kozienice

Wstrząsające statystyki. Coraz więcej wypadków w Polsce

Wypadki na drogach to wciąż ogromny problem, z którym zmagamy się od lat. Niestety bez skutku – w ostatnich miesiącach statystyki wypadkowe w Polsce uległy pogorszeniu. To oznacza nie tylko więcej tragicznych zdarzeń, ale również większe obciążenie dla budżetu. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Morzycki (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego).                        
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja

Komisja Weryfikacyjna. "Państwo nie może być bierne"

Na najbliższym posiedzeniu rząd ma zająć się przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. W Debacie Poranka o kontrowersjach wokół reprywatyzacji rozmawiali Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości, Katarzyna Matuszewska z Warszawskiego Stowarzyszenie Lokatorów, Piotr Micuła ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i dr Łukasz Bernatowicz z Business Centre Club.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Weryfikacyjna reprywatyzacja Ministerstwo Sprawiedliwości Sebastian Kaleta Warszawa Trybunał Konstytucyjny

Afera marszałkowa. Czego bał się Bronisław Komorowski?

We wrześniu 2016 roku, po ośmiu latach postępowań, sąd prawomocnie uniewinnił dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego od zarzutu powoływania się na wpływy w komisji Weryfikacyjnej WSI. Jednocześnie są skazał Aleksandra L. - pułkownika wojskowych służb specjalnych - na 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Gościem programu Kulisy Spraw był Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy), który jako pierwszy ujawnił polityczną genezę działań ABW i prokuratury w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Komorowski WSI sądownictwo Komisja Weryfikacyjna Polskie Radio 24

Po co Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego?

Na łamach tygodnika Solidarność premier Beata Szydło zapowiedziała powstanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma ono wyznaczać cele organizacjom pozarządowym i rozdzielać pieniądze na ich realizację. O pomyśle rozmawiali w Debacie Dnia prof. Piotr Wawrzyk (Instytut Europeistyki UW) i prof. Stanisław Mocek (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło społeczeństwo obywatelskie

Powrót Tony’ego Blaira? "To polityk wagi ciężkiej"

Według informacji "Sunday Times", były brytyjski premier Tony Blair planuje powrót do aktywnej polityki i będzie chciał wpływać na przebieg negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. – To polityk wagi ciężkiej, dziś takich polityków na Wyspach brakuje – komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Krawczyk z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wielka Brytania Tony Blair polityka Brexit

"Wakacje z agentem", gdyby nie tytuł to...

- Tytułu "Wakacje z agentem" nie ustalili autorzy cyklu tekstów, ale redakcja dziennika "Życie". Był on na tyle przeszarżowany, o jeden most za daleko, że gdyby brzmiał inaczej, to proces nie miałby takiej dynamiki. Być może sąd nie mógłby stwierdzić, że to, co zostało opisane, było nierzetelne - mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kwaśniewski Tomasz Wołek Jerzy Jachowicz prawo SLD media dziennikarstwo dziennikarze Kulisy Spraw

Francois Fillon powalczy o prezydenturę z Marine Le Pen?

Były premier Francji Francois Fillon zdecydowanie zwyciężył w pierwszej turze prawyborów w centroprawicowej partii Republikanie. O status kandydata w zaplanowanych na maj przyszłego roku wyborach prezydenckich będzie walczył z byłym szefem rządu, Alainem Juppe. Wielkim przegranym jest były prezydent Nicolas Sarkozy. Wyniki komentował w audycji Świat W Powiększeniu Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Francja polityka Alain Juppe Marine Le Pen

Najnowsza broń dla WOT. Co z modernizacją armii?

Wojska Obrony Terytorialnej będą wyposażone w najnowocześniejszą broń, którą wyprodukuje Polska Grupa Zbrojeniowa - zapowiedział minister obrony Antoni Macierewicz. Trzy pierwsze brygady powstaną już na przełomie tego i następnego roku. Minister poinformował też, że do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się 10 tysięcy ochotników. Sprawę komentowali w Debacie Dnia Grzegorz Jankowski (Superstacja) i Łukasz Lipiński (Polityka Insight).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA armia wojsko Łukasz Lipiński Wiktor Świetlik

Niemcy: Angela Merkel na czwartą kadencję?

- Dla polsko-niemieckich relacji bardzo ważny jest kontekst polityki wschodniej i Rosji. Kanclerz Merkel jest osobą bardzo konsekwentną, która potrafi przeciwstawić się silnym wewnętrznym naciskom – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gość odniósł się w ten sposób do informacji o kandydowaniu Angeli Merkel na kanclerz Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel polityka