Polskie Radio
Section05

polecane24

Ekspert: obchodzenie świąt narodowych to nasz obowiązek

Tłumy warszawiaków i turystów obejrzało w środę Wielką Defiladę Niepodległości zorganizowaną z okazji święta Wojska Polskiego. Jak mówili, tego typu wydarzenia przyczyniają się do krzewienia patriotyzmu, a także wzbudzają zainteresowanie historią oraz armią. O tradycji obchodzenia świąt narodowych mówił w audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia” Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  święto wojska polskiego pr24 Tadeusz Płużański wojsko

Spisz i Orawa: silny polski patriotyzm

Spisz i Orawa to ziemie związane z Polską od XV wieku, czyli słynnego zastawu spiskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o drogach do niepodległości Polski na Podhalu, Spiszu i Orawie mówili: Jan Budz, prezes Zarządu Głównego Związku Polskiego Spisza, Robert Kowalczyk, dyrektor Orawskiego Centrum Kultury i Jan Karpiel Bułecka, architekt, muzyk, tancerz,  animator i popularyzator folkloru góralskiego, laureat  Nagrody Kolberga.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane POLSKA historia Polski odzyskanie niepodległości patriotyzm

Młoda audycja polityczna: im więcej młodych na listach wyborczych tym wyższa frekwencja?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października 2018 roku, a druga 4 listopada. Wraz z ogłoszeniem rozporządzenia ruszyła kampania wyborcza. W "Młodej audycji politycznej” w Polskim Radiu 24 dyskutowano o zainteresowaniu młodego pokolenia udziałem w wyborach do samorządów. W studiu gościli: Żaneta Jarząb (Klub Młodych Kukiz’15), Bartosz Kijek (Młodzi Nowocześni), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Patryk Palczewski (Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości) oraz Magdalena Zdyra (Federacja Socjaldemokratów SLD).
Zobacz więcej na temat:  polityka wybory samorządowe młodzież

Debata PR24: nie da się opowiedzieć historii Polski bez Westerplatte

Nie milkną echa wokół tematu udziału Wojska Polskiego w obchodach 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września na Westerplatte". O postrzeganiu miejsca pamięci walk o niepodległość kiedyś i dziś rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 prof. Karol Karski (europoseł PiS), dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Maciej Świrski (twórca Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom) i Tadeusz Płużański (publicysta TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte Gdańsk Karol Karski Tadeusz Płużański Jerzy Jachowicz II wojna światowa Maciej Świrski POLSKA

Wspomnienia Barbary Gancarczyk ps. Konaszewska

Przed wojną mieszkała z rodzicami i siostrą w Warszawie na Saskiej Kępie. Chodziła do gimnazjum sióstr Nazaretanek, które skończyła w 1939 roku uzyskawszy małą maturę. W czerwcu 1939 roku zdała do liceum matematyczno- fizycznego imienia Marii Konopnickiej, jednak wybuchła wojna. W trakcie powstania była sanitariuszką i łączniczką. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Barbarą Gancarczyk ps. Konaszewską, Pająk, bohaterką Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Westerplatte. Jest kompromis ws. rocznicowych uroczystości

Apel pamięci 1 września na Westerplatte odczyta żołnierz Marynarki Wojennej. Duży udział w ceremonii będą mieli harcerze. Takie są ustalenia po piątkowym spotkaniu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z przedstawicielem Ministerstwa Obrony Narodowej. W Polskim Radiu 24 komentarz Łukasza Zboralskiego z "Do Rzeczy", Macieja Chudkiewicza z "Tygodnika Solidarność" oraz dr hab. Sławomira Sowińskiego z UKSW.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Gdańsk Westerplatte Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Paweł Adamowicz

Prezydent Duda w Australii. Do Polski trafią fregaty "Adelaide"?

- To wizyta ma sens na kliku poziomach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii. Głowie państwa towarzyszy w podróży m.in. minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Jednym z celów wizyty przedstawicieli polskich władz miało być podpisanie listu intencyjnego na zakup dwóch używanych fregat rakietowych typu "Adelaide". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Australia Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej armia marynarka

Jacek Sasin: to była dobra zmiana ordynacji do PE

- Oczywiście, że nie liczyliśmy, że to się tak skończy. Gdybyśmy to zakładali od początku, że prezydent tę zmianę ordynacji zawetuje, to byśmy tego tematu nie podejmowali. Uważaliśmy i nadal uważamy, że to była dobra zmiana ordynacji do PE. (…) Szkoda, że prezydent nie podziela naszego poglądu - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza Andrzej Duda Parlament Europejski polityka

Pożary wysypisk. "Zatrważająca" skala zanieczyszczeń

- Sytuacja była tak zła, że w kontekście niektórych substancji wręcz zabrakło skali na urządzeniu pomiarowym - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Józefiak, koordynator Kampanii Klimat i Energia w fundacji Greenpeace Polska. Organizacja w ostatnim czasie poddała analizie pogorzeliska, które pozostały po niedawnych pożarach wysypisk śmieci. 
Zobacz więcej na temat:  gospodarka odpadami Greenpeace Anna Grabowska społeczeństwo

Jest decyzja prezydenta ws. ordynacji do PE. Komentarze

- Myślę, że decyzja prezydenta otwiera dyskusję i pole manewru do dalszych prac. Należy się zastanowić na ile PiS jest zainteresowane zmianami w ordynacji wyborczej. Nie ulega wątpliwości, że jest ona skomplikowana – mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Zakrzewski, politolog z UKSW. Naszymi gośćmi byli również prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Piotr Gabryel, wicenaczelny "Do Rzeczy", Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci", prof. Łukasz Młyńczyk, politolog oraz prof. Mieczysław Ryba, Katolicki Uniwerystet Lubelski.
Zobacz więcej na temat:  polityka ordynacja wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski wybory w Polsce Andrzej Duda

Tadeusz Zysk: sukces w stolicy w rękach Patryka Jakiego

Rzeczywiste podejmowanie decyzji przez wyborców ma miejsce około 2-3 tygodni przed wyborami. Cieszę się, że Patrykowi Jakiemu udało się w Warszawie rozbić szklany sufit. To pokazuje, że scena polityczna nie jest zamurowana - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Zysk, kandydat na prezydenta Poznania z ramienia Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz więcej na temat:  kampania wyborcza Patryk Jaki Prawo i Sprawiedliwość Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska sondaże polityka