Polskie Radio
Section05

Polityka zagraniczna Polski

Zamieszanie wokół książki Radosława Sikorskiego. Komentarz

- Nie potrafię wyjaśnić, dlaczego minister Sikorski zdecydował się na taki krok. Mam wrażenie, że jest on przekonany, że nic się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej", odnosząc się do książki byłego szefa dyplomacji ("Polska może być lepsza"), w której zawarł on m.in. informacje dotyczące udostępnienia Amerykanom ośrodka w Starych Kiejkutach. 
Zobacz więcej na temat:  polityka CIA więzienia CIA w Polsce Stare Kiejkuty Radosław Sikorski

Były szef MSZ: Unia nie może być oddana w ręce iluzjonistów

Historyk, teoretyk dyplomacji, a także specjalista w sprawach amerykańskich i bliskowschodnich. Witold Waszczykowski był gościem audycji "Nieznani Znani 24". Były szef polskiej dyplomacji mówił m.in. o aktualnej sytuacji Unii Europejskiej, znaczeniu inicjatywy Trójmorza oraz o zagrożeniu ze strony Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Waszczykowski polityka Unia Europejska MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Amerykanista: w USA jest dobra koniunktura na Polskę

– Pokrewieństwo ideologiczne pomiędzy polskim rządem, a Donaldem Trumpem jest jednym z głównych powodów tego, że stale utrzymują się dobre relacje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi – wyjaśnił amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 podsumowanie stosunków polsko-amerykańskich w mijającym 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka USA polityka zagraniczna USA Stany Zjednoczone Donald Trump

Unia Europejska na skraju przepaści?

Rada Ministrów bardzo zgodnie przyjęła dokument dotyczący naszej polityki zagranicznej i priorytetów polityki zagranicznej na 2019 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podczas środowego posiedzenia rządu szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił informację o założeniach polityki zagranicznej na 2019 r. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski debata w jedynce debata Unia Europejska Jacek Czaputowicz kryzys w Unii Europejskiej

TYLKO U NAS Przyszłość polityki? "Nie myślimy o sztucznej inteligencji"

Nie ma hubu intelektualnego, który mógłby pomagać rozwijać polskie idee również za granicą, w powijakach jest prognozowanie procesów, takich jak np. znaczenie sztucznej inteligencji w przyszłej polityce zagranicznej. Zaś polscy politycy potrzebują doradców raczej do uzasadniania swoich decyzji, nie do budowania polityk. To niektóre uwagi z Forum Polityki Zagranicznej PISM. Mowa była i tym, że geopolityka bywa często przereklamowana.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS niepodległość Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Po podpisaniu umowy z USA. "Mamy o 30 proc. tańszy gaz"

Polska będzie kupowała gaz od Stanów Zjednoczonych. W siedzibie PGNiG nasz operator podpisał umowę na 24-letnie dostawy gazu skroplonego z firmą Cheniere. – To bardzo ważna umowa. Gaz amerykański jest tańszy o 30 procent od rosyjskiego – powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Andrzej Duda energetyka Nord Stream 2 polityka zagraniczna USA

Ustalenie granicy pomiędzy Polską a Danią przyspieszy powstanie Baltic Pipe

Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu – podało w czwartek polskie MSZ. - Przez obszar obejmujący ponad 3500 mkw. będzie przechodził Baltic pipe, w którym zarówno Polacy, jak i Duńczycy pokładają wielkie nadzieje - komentowała w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, Biznes Alert, Tygodnik Solidarność. 
Zobacz więcej na temat:  gaz Baltic Pipe Dania polityka

Debata Dnia. Publicyści o relacjach polsko-niemieckich

Rozwój gospodarczy Unii Europejskiej zależy od współpracy Polski i Niemiec - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się w stolicy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Jednym z głównych tematów rozmów była gospodarka. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Grzegorza Gruchalskiego z Warszawskiego Forum Samorządowego i Miłosza Lodowskiego, publicysty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio stosunki polsko-niemieckie Mateusz Morawiecki Angela Merkel

Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z ministrami swojego gabinetu goszczą w Warszawie. Okazją do wizyty są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy będą dotyczyć gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Na temat bieżących relacji Polski i Niemiec mówili na naszej antenie eksperci ds. polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Polska w Unii Europejskiej POLSKA Niemcy dyplomacja Warszawa Angela Merkel Mateusz Morawiecki

Jacek Raubo o Fort Trump: trudno mówić o punkcie przełomowym

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła m.in. utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a także zakupów amerykańskiego uzbrojenia i układu o eliminacji rakiet średniego zasięgu. Tę kwestię komentował w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo.
Zobacz więcej na temat:  Fort Trump polityka zagraniczna USA Mariusz Błaszczak NATO Stany Zjednoczone ŚWIAT