Polskie Radio
Section05

polityka

Rozpacz na granicy. Trump wyłączył aplikację dla migrantów

Administracja Donalda Trumpa zamknęła aplikację ułatwiającą przyjazd do USA. W narzędziu CBP One usunięto zaplanowane spotkania z funkcjonariuszami, na które migranci czekali od miesięcy. O zmianach wiele osób dowiedziało się, już stojąc w kolejkach na granicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Inauguracja Donalda Trumpa USA polityka zagraniczna USA Ameryka administracja publiczna granica Migranci Meksyk

Tusk reaguje na zapowiedź Trumpa. "Przygotowujemy konsulaty"

- Zwróciłem się do szefa MSZ, aby przygotować nasze konsulaty w Stanach Zjednoczonych na ewentualne deportacje naszych obywateli - powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Donald Tusk Donald Trump Ameryka Ameryka Północna USA imigracja migracja Migranci deportacje deportacja polityka zagraniczna USA wybory wybory prezydenckie wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Polskie Radio 24 "Nie będzie zahamowań". Politolog o prezydenturze Trumpa

- Zauważmy, kto jest w tej administracji, jest ona bardziej skonfigurowana pod samego prezydenta Trumpa, mniej jest tzw. fachowców z różnych dziedzin, a więcej jest polityków, którzy z Trumpem tę kampanię robili (…), na pewno będzie "więcej cukru w cukrze", czyli "więcej Ameryki w Ameryce" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Polsce USA Donald Trump wybory prezydenckie w USA

Polskie Radio 24 Ekspert: sympatia Trumpa do Putina nie wróży niczego dobrego

- Z pierwszej kadencji Trumpa doskonale wiemy, że lubił on Putina. Spotykali się - jak niektórzy twierdzą - nawet na stopie prywatnej. Z naszej, środkowoeuropejskiej perspektywy nie wróży to niczego dobrego. Ale w tym momencie mamy za mało danych, żeby coś w tej sprawie wyrokować - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Korporowicz z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Donald Trump Polskie Radio 24 Władimir Putin

"Jesteście zwolnieni". Trump usuwa ponad tysiąc nominatów Bidena

Ruszyły cięcia w administracji USA. Prezydent Donald Trump ogłosił, że planuje usunąć ze stanowisk ponad tysiąc osób mianowanych przez Joe Bidena. Ogłosił też cztery zwolnienia w mediach społecznościowych, w tym znanego szefa kuchni Jose Andresa i byłego generała Marka Milleya.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Inauguracja Donalda Trumpa USA polityka zagraniczna USA Ameryka administracja publiczna urzędnik zwolnienia

Prof. Kuźniar o polityce Trumpa: Putin o tym śnił

- Ameryka jest zbyt wielka, żeby mogła sobie pozwolić na izolacjonizm. Ale to będzie powrót do imperializmu w czystej postaci. Świadczą o tym wypowiedzi o Panamie, Grenlandii i Kanadzie. Chodzi o zajmowanie ziem, które można eksploatować - podkreślił politolog prof. Roman Kuźniar. Jak zaznaczył, "wchodzimy w politykę siły". - Tego właśnie sobie życzył Putin - dodał gość radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal ŚWIAT Donald Trump Stany Zjednoczone Roman Kuźniar

Musk wykonał kontrowersyjny salut. Lawina komentarzy

Media i internauci komentują gest, jaki na wiecu w Capital One Arena wykonał Elon Musk. Podczas swojego przemówienia dwa razy gestykulował na wzór rzymskiego salutu, który w sieci określony został jako "faszystowski" lub "nazistowski". Niektórzy stanęli jednak w jego obronie, twierdząc, że był to "niezręczny gest".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Inauguracja Donalda Trumpa USA polityka zagraniczna USA Ameryka elon musk

Pierwsze decyzje w Białym Domu. Trump podpisał stos dokumentów

Stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, rezygnacja z paryskiego porozumienia klimatycznego, wstrzymanie ustawy o TikToku, wycofanie USA ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czy uwolnienie produkcji energii - dekrety między innymi w tych sprawach podpisał Donald Trump. Nowy prezydent USA w pierwszym dniu urzędowania ułaskawił też 1,5 tys. swoich zwolenników skazanych za udział w zamieszkach na Kapitolu po wyborach w 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Donald Trump Inauguracja Donalda Trumpa USA polityka zagraniczna USA Ameryka

Wiadomo, kiedy komisja zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Morawieckiemu

W najbliższy piątek sejmowa komisja regulaminowa zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu. Informację przekazał reporterowi Polskiego Radia przewodniczący komisji Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej. Zwołanie posiedzenia jest możliwe, ponieważ pracownik Kancelarii Sejmu skutecznie dostarczył w poniedziałek korespondencję dotyczącą treści wniosku do posła Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki prokuratura immunitet głosowanie korespondencyjne wybory w Polsce

Polskie Radio 24 Polityk Razem tłumaczy, dlaczego warto głosować na Zandberga

- Wiele osób liczyło na pozytywne zmiany w kwestii mieszkalnictwa, służby zdrowia, praw człowieka. Nie doczekało się. Zasługują na godną reprezentację w polskiej polityce. Na kogoś, kto nawet przez najbliższe cztery miesiące będzie mówił o konkretnych sprawach, a nie o politycznej nawalance - stwierdził w Polskim Radiu 24 Maciej Konieczny z partii Razem.  
Zobacz więcej na temat:  Adrian Zandberg POLSKA wybory prezydenckie partia Razem

Schetyna o kwestii ekshumacji. "Przed historią nie można uciec"

Senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna stwierdził w radiowej Jedynce, że o ekshumacjach ofiar rzezi wołyńskiej i członkostwie Ukrainy w UE "trzeba mówić równolegle". - Jedno nie zwalnia nas z walki o drugie, to są sprawy równoległe i trzeba to skutecznie zrobić, ułatwiać negocjacje z Ukrainą, jeśli chodzi o przystąpienie do UE, i to jest rola polskiej prezydencji i polskiej polityki zagranicznej, a z drugiej strony bardzo twardo egzekwować kwestię ekshumacji - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio koalicja obywatelska Grzegorz Schetyna