Polskie Radio
Section05

Polska w Unii Europejskiej

Aleksandra Rybińska: z Niemiec płyną sygnały, że przyjęcie budżetu UE to kwestia najbliższych dni

- Myślę, że w najbliższych dniach dojdzie do kompromisu ws. unijnego budżetu. Takie sygnały płyną ze strony niemieckiej, która mówi, że niebawem ta sprawa będzie załatwiona, a budżet UE i fundusz odbudowy, zostaną zaakceptowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska budżet ue ŚWIAT Europa budżet unijny

"To propozycja demagogiczna". Zbigniew Ziobro krytykuje Ursulę von der Leyen

- Traktaty w sposób jednoznaczny przesądzają, że TSUE nie jest kompetentny do tego, żeby oceniać mechanizm praworządności. Propozycja szefowej KE Ursuli von der Leyen jest demagogiczna, wydaje się, że działa ona w złej wierze - ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska POLSKA

"Nie wszystko, co dobre dla mocarstw, będzie dobre dla całej Unii". Beata Szydło w obronie traktatów UE

Była premier Beata Szydło sprzeciwiła się w Europarlamencie próbom narzucania przez Unię rozwiązań niezgodnych z europejskimi traktatami. Chodzi o mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności. Europoseł PiS zarzuciła tym, którzy naciskają na takie powiązanie, chęć łamania praworządności.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze unijne Parlament Europejski Beata Szydło Europa fundusze europejskie ŚWIAT

Mateusz Morawiecki z Viktorem Orbanem o budżecie UE. Szef KPRM: zabiegają o działania zgodne z traktatami

- Polska i Węgry starają się skutecznie zabiegać o to żeby wartości, które legły u podstaw UE, nadal były respektowane, by Unia Europejska działała zgodnie i w ramach obowiązujących traktatów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. - Mamy nadzieję, że nie dojdzie do takiej sytuacji, kiedy trzeba byłoby używać weta, jeśliby natomiast do niej doszło, to postawa polskiego rządu w tej sprawie jest jednoznaczna - dodał polityk. 
Zobacz więcej na temat:  Węgry budżet ue budżet UE 2021-2027 Michał Dworczyk Unia Europejska ŚWIAT Europa

Müller o negocjacjach ws. budżetu UE: najważniejsza jest zgodność z unijnymi traktatami

- Optymizm w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu jest ważny, ale jeszcze ważniejsze jest to, aby w ramach tych negocjacji pojawiły się takie rozwiązania, które będą akceptowalne przez stronę Polską - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Komisja Europejska Europa Mateusz Morawiecki Viktor Orban Piotr Müller

Kontrowersje na posiedzeniu Senatu. Marek Pęk: na to nie będzie naszej zgody

W porządku rozpoczynającego się dziś posiedzenia Senatu znalazły się dwa kontrowersyjne punkty. Chodzi m.in. o uchwałę wzywającą rząd do "wycofania się z gróźb zawetowania budżetu Unii Europejskiej". - Po raz kolejny to kreowanie alternatywnej polityki zagranicznej, do czego Senat nie ma uprawnień konstytucyjnych - mówi Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pęk Prawo i Sprawiedliwość Senat Trybunał Konstytucyjny opozycja Unia Europejska polityka POLSKA

Trzaskowski chce, by środki UE trafiały wprost do samorządów. "To nie przejdzie w Brukseli"

- Mieszanie konfliktu wewnętrznego w Polsce w fundusze strukturalne jest niebezpieczne - tak o negocjacjach ws. unijnego budżetu mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Do sprawy odnieśli się również Jacek Łęski, dziennikarz TVP, oraz Jakub Majmurek, publicysta "Krytyki Politycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 budżet ue Unia Europejska polityka Rafał Trzaskowski samorząd

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Sobolewski POLSKA polityka budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Komisja Europejska Europa Mateusz Morawiecki Viktor Orban

Samorządy chcą protestować przeciwko wetu Polski. Karnowski: zagrażają trwaniu państwa

- Jeżeli Polska ma się pozbywać unijnych pieniędzy, to wydaje się, że protest samorządowców jest dosyć zrozumiały - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Nie może być tak, że samorządy wtrącają się w taktykę negocjacyjną polskiego rządu w UE, to kolejne potwierdzenie, że system samorządowy zagraża trwaniu państwa polskiego - ripostował Jacek Karnowski z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jacek Karnowski Marcin Piasecki Mirosław Skowron społeczeństwo budżet ue budżet UE 2021-2027

Powiązanie budżetu UE z praworządnością. Jadwiga Wiśniewska: to sprzeczne z traktatem UE

Rozstrzygnięć w sprawie pakietu budżetowego nie przyniosła ubiegłotygodniowa wideokonferencja unijnych przywódców. Negocjacje mają być kontynuowane. Kolejne spotkanie liderów 27 krajów członkowskich zaplanowane jest w połowie grudnia. O tej sprawie rozmawiali w Trójce eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska i Jan Olbrycht, eurodeputowany PO.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ŚWIAT polityka Beata Michniewicz budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Komisja Europejska Europa Jadwiga Wiśniewska Jan Olbrycht

Wiceszef MSZ: nie godzimy się na arbitralność kryteriów przyznawania funduszy UE

- Z punktu widzenia polskiego podatnika, problemem jest to, że mielibyśmy się zgodzić na konstrukcję, w której pieniądze z budżetu Unii są dysponowane według kryteriów, które ustala Komisja Europejska, zgodnie z tym, co uważa za praworządne, a czego nie - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. - Oczywiście, nie zgodzimy się na ten mechanizm, stąd nasza zapowiedź weta - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Szymon Szynkowski polityka POLSKA

"Weto jest racjonalną techniką negocjacyjną". Publicysta o stanowisku Polski ws. budżetu UE

- Czas zacząć oceniać działania w przestrzeni politycznej z punktu widzenia korzyści dla nas jako państwa i obywateli oraz uzyskiwać jak najwięcej. Nie widzę powodu, by Polacy ciągle mieli oczekiwać mało - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. W dyskusji wzięli udział również Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna") oraz Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 Solidarna Polska reforma sądownictwa fundusze unijne