Polskie Radio
Section05

Polska w Unii Europejskiej

Bez Zielonego Ładu to 3 mld zł rocznie mniej dla rolników

Odrzucenie Zielonego Ładu w rolnictwie oznacza zlikwidowanie dopłat do dobrowolnych praktyk środowiskowo-klimatycznych, tzw. ekoschematów, na które rocznie przewidziano 3 mld złotych. Jak wskazuje wiceminister rolnictwa Adam Nowak wystąpiło o nie 400 tys. polskich rolników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi gospodarstwo agroturystyczne ekologia żywność ceny żywności

Świętujemy Dzień Europy. Uroczyste obchody w wielu miastach

Dziś Dzień Europy. Mija 74.rocznica ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana, uznawanej za początek integracji europejskiej. Z tej okazji główne zabytki na terenie Unii Europejskiej zostaną podświetlone. Będzie też wezwanie do głosowania za miesiąc w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory w unijnych krajach odbędą się od 6 do 9 czerwca, ale obywatele większości państw, w tym Polski, pójdą do urn ostatniego dnia, w niedzielę.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Beata Płomecka

PR24 Sikorski komisarzem UE? "To mogłoby wzmocnić pozycję Polski"

- Jeśli komisarz ds. obrony miałby odgrywać ważną rolę w całej organizacji Komisji Europejskiej, to - w przypadku Polaka na tym stanowisku - mogłoby wzmocnić pozycję naszego kraju. Jeśli natomiast miałby odpowiadać tylko za rzeczy techniczne, jak ilość broni, to lepiej nasz minister niech zostanie w MSZ - powiedziała w Polskim Radiu 24 Róża Thun, europoseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Róża Thun Komisja Europejska Radosław Sikorski

Ćwiąkalski: przez 8 lat próbowano walczyć z UE

- Przez osiem lat próbowano walczyć z UE, która wielokrotnie podawała rękę i ustępowała stronie polskiej. Nie było jednak woli politycznej ze strony poprzednich władz. Bardzo ważna była też kwestia zaufania do partnera. Nie mogło go być, bo wszystko, co się działo, zmierzało do ograniczania praworządności - mówił w Polskim Radiu 24 były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.  
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Ursula von der Leyen POLSKA polityka

TYLKO U NAS Pokazać piękną Polskę. Wielkie święto w Brukseli

W Brukseli w sobotę obchodzono wielkie święto polonijne. Po raz trzeci zorganizowano Dzień Polski w belgijskiej stolicy. Tym razem jednak okazja jest wyjątkowa - 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zaprezentowały się regiony, organizacje polonijne i polskie szkoły. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka sprawdziła, jakie atrakcje czekały na uczestników.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Polonia Unia Europejska Bruksela Polacy za granicą emigracja

POLSKIE RADIO 24 20 lat Polski w UE. Nowina-Konopka: czekało na to wiele pokoleń

- Na to, co wydarzyło się w maju 2004 r., oczekiwało bardzo wiele pokoleń. Nie tylko od 1989 r. mieliśmy wszyscy przekonanie, że znaleźliśmy się na dziwnym terytorium, które jest oddzielone od naszego matecznika - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nowina-Konopka, były ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik RP przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka Piotr Nowina-Konopka Unia Europejska

Bilans Polski w UE. Walter-Drop: wykorzystaliśmy szansę

Dobrze wykorzystaliśmy szansę, wchodząc do Unii. Tak 20 lat Polski we Wspólnocie podsumowała szefowa gabinetu pierwszego negocjatora, Jana Kułakowskiego. Agnieszka Walter-Drop, obecnie dyrektor generalna w Parlamencie Europejskim, odpowiedzialna za sprawy logistyki i tłumaczeń wspominała finał negocjacji w grudniu 2002 roku na szczycie w Kopenhadze w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Beata Płomecka Jan Kułakowski Unia Europejska integracja europejska Europa