Polskie Radio
Section05

POLSKA

Mucha: jeśli głosowanie korespondencyjne wiązałoby się z narażeniem życia i zdrowia, to go nie będzie

- Prezydent Andrzej Duda skupia się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z życiem i zdrowiem Polaków - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, jeżeli głosowanie korespondencyjne miałoby zagrażać życiu i zdrowiu, to takiego głosowanie nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce wybory prezydenckie polityka wybory prezydenckie 2020 Łukasz Szumowski prezydent Andrzej Duda Paweł Mucha

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: opozycja chce odłożyć wybory czekając na negatywne skutki epidemii

- Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego musiałoby - w istniejących warunkach - być złamaniem konstytucji. Trzeba pamiętać, że w grudniu 2008 roku, PO, dominująca w Sejmie, przyjęła ustawę wyposażającą rząd w środki i instrumenty działania w razie epidemii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. - Ta ustawa obowiązuje - dodał. W audycji także komentarz dr Macieja Onasza, politologa (Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel wybory prezydenckie 2020

W katedrze warszawskiej powstanie instalacja Grobu Pańskiego. Ks. Bartołd: będzie bardzo wymowna

- Mam nadzieję, że wleje w nas dużo nadziei. Niech instalacja Grobu Pańskiego, która powstanie w katedrze warszawskiej, będzie wielkim doświadczeniem i drogowskazem, w kim jest nadzieja i skąd przychodzi zwycięstwo - powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Antoni Trzmiel społeczeństwo wiara Niedziela Palmowa Wielkanoc święta katolicyzm Bogdan Bartołd

Poseł PiS: w obliczu pandemii Polacy stworzyli wielki ruch społecznej solidarności

- W Polsce zaczął tworzyć się wielki ruch społecznej solidarności. Polacy w trudnych momentach potrafią się jednoczyć. Oczywiście są wyjątki, ale należy je teraz odłożyć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce choroba choroby zakaźne wirus wirusy zdrowie pandemia Marek Mądrzejewski

Życie religijne w czasie pandemii. Ks. Szymkiewicz: nasze domy stały się kościołami

- Obecną sytuację możemy porównać do początków chrześcijaństwa, gdy najczęściej w domach wiernych odprawiano nabożeństwa. Jest to cenne dla dzieci i młodzieży mogących obserwować, że miejsca, w których żyją również mogą być miejscem modlitwy, wyciszenia, skupienia, czytania i rozważania Słowa Bożego - powiedział ks. Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz, proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce i Kadzidłowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koronawirus wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm pandemia Grzegorz Maciak społeczeństwo

ANALIZA "Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej wiązałoby się z ogromnymi kosztami". Ekonomiści tłumaczą

W trwającej dyskusji związanej z sposobem przeprowadzenia wyborów w czasie epidemii część polityków opozycji uważa, że jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Prof. Witold Modzelewski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl wskazuje m.in. na ogromne koszty, które się z tym wiążą. - Obecne zarządzenia są tak daleko idące, że nie ma potrzeby podejmowania takich działań - podkreśla ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  polityka ekonomia Koronawirus w Polsce

Problemy branży turystycznej. Ekspert: otrzymała hamujący strzał

- Pandemia koronawirusa powstrzymała dynamiczny rozwój branży turystycznej w naszym kraju, z którym mieliśmy do czynienia od blisko 20 lat. Trudno ocenić, czy po zwalczeniu pandemii Polacy nie będą bali się od razu wrócić do podróżowania oraz czy będzie ich na to stać - powiedział Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 turystyka Łukasz Sobolewski koronawirus Koronawirus w Polsce podróże gospodarka polska podróże po Polsce podróże zagraniczne pandemia

Dr Artur Bartoszewicz: trzeba zmniejszać lęk i niepewność, które zabijają gospodarkę

- To, co zabija gospodarkę, to nie koronawirus - ten zabija jednostki. To, co zabija gospodarkę to lęk i niepewność, jaka się wytworzyła - przekonywał w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. Dodawał, że rząd powinien zrobić wszystko, co możliwe, by tę niepewność zmniejszyć. 
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa Łukasz Sobolewski gospodarka polska Koronawirus w Polsce