Polskie Radio
Section05

Polskie Radio Dzieciom

Finaliści programu "Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2022" w "Gwiazdozbiorze" w PR Dzieciom

Aktualnie wszyscy w Polsce żyją tegoroczną edycją Eurowizji Junior. 25 września poznamy nazwisko polskiego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję dla dzieci. Tym razem w naszym Gwiazdozbiorze rozmawiamy z czterema młodymi gwiazdami, czyli tegorocznymi finalistami Szansy na sukces Eurowizji Junior 2022. O tym, kto z Polski pojedzie do Armenii na konkurs, zadecydują zarówno jurorzy, jak i publiczność przed telewizorami. 
Zobacz więcej na temat:  gwiazdy eurowizja junior radio dla dzieci radio bez reklam Marta Powałowska

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci rodzicielstwo wychowanie

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

Melodie od Powiśla

"Melodie od Powiśla" to wydana przez fundację "Muzyka Zakorzeniona" płyta dokumentująca czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie u schyłku wakacji 2021 roku. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci muzyka tradycyjna folk muzyka ludowa wieś świętokrzyskie Hanna Szczęśniak Kielecczyzna Mazowsze Radom

Znamy laureatów tegorocznych Słoneczników. Posłuchaj "Kulturalnej strefy" w PRD

Słoneczniki to konkurs, w którym głos mają rodzice. Jest to plebiscyt na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Głównym celem Słoneczników jest docenienie i nagrodzenie najlepiej przygotowanych wydarzeń. Od dziesięciu lat w Warszawie, jedenastu w Krakowie i sześciu na Śląsku, wybierane są inicjatywy, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju dzieci, będąc równocześnie najlepsza rozrywką. W Kulturalnej Strefie pojawili się laureaci tegorocznej, warszawskiej edycji plebiscytu - Grażyna Deneka, reprezentująca Muzeum Warszawy, Weronika Kołacz z Muzeum Historii Polski oraz Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego?

Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Przychodząc do szkoły zderzają się z przeszkodami, które niekiedy paraliżują ich normalne funkcjonowanie - w takich warunkach o komfortowym uczeniu się często nie ma nawet mowy. Co powinno się zmienić w szkole, żeby wszyscy czuli się w niej dobrze i to niezależnie od tego, jaki mają neurotyp czy stopień sprawności?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci szkoła edukacja

"Opowieści ludów świata" śladem jesiennych obrzędów

Ostatnio wiele zmieniło się w przyrodzie. Dni są zdecydowanie chłodniejsze, słońce później wschodzi i wcześniej zachodzi, bociany i jaskółki odleciały już do ciepłych krajów, a liście na drzewach coraz wyraźniej przybierają pomarańczowo-złoty kolor. Wszystko to są znaki, że nastała już jesień. Według meteorologów, znawców zjawisk pogodowych, rozpoczęła się ona wraz z pierwszym dniem września i obejmuje zawsze trzy pełne miesiące: wrzesień, październik i listopad. Jednak jako definitywny koniec lata przyjęło się uważać datę nieco późniejszą, czyli początek jesieni kalendarzowej i astronomicznej, które w tym roku wypadły w tym samym dniu czyli 23  września.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie radio dla dzieci słuchowisko dla dzieci

9. Festiwal Literatury dla Dzieci - edycja Gdańsk. Rozmowa w "Kulturotece"

Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwal Literatury dla Dzieci. Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku, która staruje już w najbliższy wtorek, organizatorzy zaplanowali mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. Wśród nich znalazł się gość Kulturoteki - Daniel de Latour. Tematem jego sobotniego spotkania z czytelnikami będzie "Wewnętrzne życie skarpetek". Daniel da Latour opowiedział w audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom między innymi o warsztacie ilustratora "od podszewki", a dyrektor Festiwalu, Łukasz Dębski przybliżył bogaty program i zaprosił na to wyjątkowe, literackie wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Źródełko. Myśmy przyszli po dyngusie! Koncert WIDEO

- Wiosna i Wielkanoc zlały się w jedno świętowanie – Zmartwychwstanie, powrót ptaków z dalekich krajów, budzenie się przyrody z zimowego snu – to wszystko składa się w jedno doświadczenie, którym przez stulecia, a może i dłużej, dzielili się ludzie. Nie mogli tego przeżywać samotnie, w domach, więc chodzili po… kolędzie! Kolędnicy wielkanocni chodzili po dyngusie, z kogutkiem, z gaikiem, z konopielką i dzielili się tą radością pod oknami gospodarzy! – mówił Janusz Prusinowski
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa W POLSKIM RADIU

W "Gwiazdozbiorze" rozmowa o Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" 2022

Tegoroczna edycja Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon" odbywała się stacjonarnie w dniach od 16 do 18 września w Toruniu.  Tegoroczna edycja to już 12 odsłoną festiwalu odbywającego się od 2010 roku na terenie Torunia. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce nawet ponad 4000 osób – potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców piosenki dla dzieci Marta Powałowska radio bez reklam

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła DAB+ radio dla rodziców Mikołaj Foks

12. edycja festiwalu Mała Warszawska Jesień

Festiwal Warszawska Jesień to festiwal muzyki współczesnej. Choć początkowo głównym odbiorcą festiwalu były osoby dorosłe, z czasem powstała Mała Warszawska Jesień skierowana do młodszej publiczności. Już jutro wystartuje dwunasta edycja tego wydarzenia. Warto zaznaczyć, że Warszawska Jesień to festiwal, który rozpoczął wiele kompozytorskich karier. Również Podczas Małej Warszawskiej Jesieni spodziewać się można licznych eksperymentów, które z pewnością rozpoczną niejedną ciekawą drogę muzyczną.  
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci radio dla rodziców patronat Polskiego Radia Dzieciom