Polskie Radio
Section05
porozumienia sierpniowe

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL

Sławomir Cenckiewicz o Sierpniu '80: maksimum, które można było uzyskać

- Jeśli mówimy o tym, że sierpień równa się "Solidarność", że to jest początek powstania "Solidarności", to tkwi to właśnie w wydarzeniach z 16 sierpnia. Wtedy jest proklamowany strajk solidarnościowy, co oznacza że Stocznia Gdańska jest centrum akcji strajkowych - mówił w "Sygnałach dnia" prof. Sławomir Cenckiewicz, szef Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe Stocznia Gdańska Sławomir Cenckiewicz historia Polski POLSKA

Polacy ofiarami kłamstwa nt. agenturalnej przeszłości Wałęsy

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań. Chodzi między innymi o wypowiedzi, w których były prezydent negował autentyczność dokumentów, znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Bolek". – Wszyscy jesteśmy ofiarami tego kłamstwa – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa Solidarność porozumienia sierpniowe

"Oni myśleli, że skłócą nas o pieniądze"

31 sierpnia 1980 roku zostało podpisane w Gdańsku Porozumienie Sierpniowe, które miało zrealizować 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. – Powołanie MKS w Gdańsku i wszystkich większych miastach były zalążkiem powstania „Solidarności”. Te porozumienia dawały nam możliwość pracy organizacyjnej – opowiadał w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” współtwórca NSZZ „Solidarność” Andrzej Gwiazda.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe PRL komunizm Andrzej Gwiazda Międzyzakładowy Komitet Strajkowy

Rocznica podpisania porozumień jastrzębskich

Porozumienia jastrzębskie - zaliczane do porozumień sierpniowych - zostały podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy”. Był to trzeci - po gdańskim i szczecińskim - dokument podpisany w tym okresie po negocjacjach między władzą a robotnikami. W audycji Historia na Dziś o porozumieniach jastrzębskich mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Tadeusz Płużański IPN historia Polski PRL komunizm Jastrzębie-Zdrój

"Gdy mówimy o Solidarności zaczynamy się kłócić o..."

- Co się stało z ludźmi, którzy rzeczywiście wnieśli swój wysiłek w to, by prawa pracownicze były respektowane, by Polska była państwem niezależnym? Żyli oni gdzieś w cieniu, byli spychani na margines – powiedział w Debacie Dnia Aleksander Majewski (wPolityce.pl). Odniósł się w ten sposób do 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i ustawy przyznającej ponad 400 zł miesięcznie działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym w okresie PRL. Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność porozumienia sierpniowe PRL historia Polski komunizm

Andrzej Duda: Lubin krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe

- Robotnicy w Lubinie zginęli za wolność, która została już częściowo wywalczona; zginęli od kul, tak, jak się ginie na wojnie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej. 31 sierpnia 1982 r. ZOMO zastrzeliło w Lubinie trzech manifestantów podczas pokojowej manifestacji zorganizowanej z okazji Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda porozumienia sierpniowe Solidarność Lubin historia Polski PRL komunizm prezydent porozumienia sierpniowe PR24

"Solidarność to tysiące ludzi, nie jedna osoba"

– Nie ma żadnej obecnej „Solidarności”, nie było czegoś takiego jak pierwsza „Solidarność”. Zawsze była jedna „Solidarność” – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 31 sierpnia obchodzona jest 37. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Duda Adrian Klarenbach Solidarność porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Lech Wałęsa