Polskie Radio
Section05

pr24 hp

78 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

78 lat temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Był to początek zbrodni katyńskiej, w której NKWD wymordowało blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Bydoń z Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katyń ZSRR PRL II wojna światowa

Będą niższe pensje dla polityków. Komentarze

Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej poinformował, że zostaną złożone projekty ustaw, które doprowadzą do obniżenia o dwadzieścia procent uposażenia parlamentarzystów, a także ograniczą zarobki prezesów spółek Skarbu Państwa oraz samorządowców. W Polskim Radiu 24 komentarz m.in. Piotra Semki z „Do Rzeczy”, Elizy Olczyk z „Wprost” i politologa prof. Łukasza Młyńczyka z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Sejm Prawo i Sprawiedliwość kancelaria premiera

"Adamowicz jest obciążeniem dla wizerunku Gdańska"

Zarzut popełnienia trzech przestępstw dot. złożenia nieprawdziwego oświadczenia majątkowego postawiła Prokuratura Krajowa prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego i Kazimierz Koralewski, radny Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku. Natomiast w audycji Północ-Południe sprawę Pawła Adamowicza politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Adamowicz wybory samorządowe Gdańsk

"Prezes SN brnie w spór, który nikomu nie jest potrzebny"

W środę odbyło się nieformalne spotkanie członków Krajowej Rady Sądownictwa, w tym sędziów wybranych w skład tego organu na początku marca przez Sejm. 15 członków KRS wystosowało list do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady. Rozmawiali o w tym w Debacie Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i Sebastian Gajewski (Centrum Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Gersdorf Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy krs

List członków KRS do Prezes SN. "Przerwać stan niemożności"

– Bardzo dobrze, że taki list powstał. To najwyższy czas, by przerwać stan niemożności, by posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zostało zwołane – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Adam Tomczyński, prawnik. 15 członków KRS wystosowało list do I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady. Na naszej antenie również komentarz Romana Mańki, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa

"Problemy wokół reformy sądownictwa mogą narastać"

W środę na nieformalnym spotkaniu zbiorą się członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Spotkanie zwołane zostało z polecenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiesława Johanna. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf nie wyznaczyła dotąd terminu pierwszego formalnego posiedzenia tej instytucji. O nowej KRS mówili w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości, a także Krzysztof Losz, publicysta "Naszego Dziennika". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf krs Sąd Najwyższy

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Ustawa degradacyjna. „Weto jest bronią atomową”

- Nie jest dla mnie do końca jasne, jakie były motywy prezydenta Dudy przy wetowaniu ustawy degradacyjnej. Uważam, że wytłumaczenie głowy państwa - krótkie, wygłoszone w Wielki Piątek - jest absolutnie niewystarczające – powiedział w Debacie Poranka Andrzej Rafał Potocki z Sieci Prawdy. Piątkowe weto prezydenta skomentowała także Eliza Olczyk z Tygodnika Wprost.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ustawa weto Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski wojsko PRL stan wojenny katastrofa smoleńska

Romuald Szeremietiew: weto prezydenta roztropne

Sfinalizowanie umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski oraz odblokowanie kontaktów na linii prezydent i szef MON to w opinii Romualda Szeremietiewa pierwsze znaki zmian dokonujących się w resorcie obrony. Były minister obrony narodowej był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Romuald Szeremietiew dekomunizacja Andrzej Duda prezydent Patriot

PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o SN

We wtorek wchodzi w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Na stronach sejmowych pojawiła się jednak informacja, że ustawa zostanie znowelizowana, podobnie jak - w ramach kompromisu z Komisją Europejską - ustawa o KRS i sądach powszechnych. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 członek Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie i prawnik mec. Maciej Kryczka z Ordo Iuris.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs reforma sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość