Polskie Radio
Section05

pr24

Robert Telus: takie rzeczy w rządzie PiS nie ujdą nikomu na sucho

- Marek Chrzanowski dał się podejść jak małe dziecko. Jeżeli się okaże, że to wszytko prawda, to nikt nie będzie go bronił. Takie rzeczy w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie ujdą nikomu na sucho - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości, komentując doniesienia medialne dotyczących rozmowy szefa KNF z właścicielem Getin Banku Leszkiem Czarneckim.
Zobacz więcej na temat:  polityka komisja nadzoru finansowego

Prof. Józefina Hrynkiewicz: emerytura nie jest darowizną

Trybunał Konstytucyjny odroczył do jutra orzeczenie w sprawie ustawy znoszącej górny limit składek na Fundusz Ubezpieczeń. Przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej regulacje znoszą limit rocznego przychodu 30 przeciętnych pensji, który zwalnia z opłacania składek emerytalnych i rentowych. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Józefiny Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ZUS zus składki Trybunał Konstytucyjny emerytura

Termin publikacji artykułu na temat szefa KNF nieprzypadkowy?

– Jeżeli rozpatrywać sprawę publikacji przez pryzmat sukcesu rządu, jakim był warszawski marsz z okazji Święta Niepodległości, to termin ujawnienia sprawy ewentualnej propozycji korupcyjnej szefa KNF nie musi być przypadkowy – ocenił prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. W audycji rozmowa na temat artykułu prasowego o Marku Chrzanowskim i Leszku Czarneckim, jednym z najbogatszych Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komisja nadzoru finansowego KNF finanse Leszek Czarnecki bank pieniądze

Grzegorz Gil: najbliższy tydzień kluczowy ws. Brexitu

- Teraz mamy czas absolutnie krytyczny biorąc pod uwagę impas z ostatnich tygodni. Przełom powinien nastąpić maksymalnie przed świętami Bożego Narodzenia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. międzynarodowych z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gościem audycji był też dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Londyn Brexit Unia Europejska umowa wystąpienie Europa

Jarosław Sellin: w mediach powinien dominować rodzimy kapitał

– W Polsce doszło do niezdrowej sytuacji na gruncie medialnym. W pewnych segmentach dominuje kapitał niemiecki. To wyzwanie na przyszłość. Jesteśmy gotowi do jego podjęcia. Czekamy tylko na odpowiednią decyzję polityczną – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W audycji "24 Pytania" rozmowa m.in. na temat sytuacji medialnej w naszym kraju w kontekście obchodów tegorocznego Święta Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Święto Niepodległości Warszawa media polityka

Dr Jerzy Targalski: nie musimy udowadniać, że nie jesteśmy faszystami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i minister koordynator służb specjalnych poinformowali w niedzielę wieczorem, że służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego podczas państwowych uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. ABW i policja zatrzymały około 100 osób, które mogły zagrażać bezpieczeństwu uroczyści niepodległościowych. O przebiegu Marszu Niepodległości mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Wystawa "Blask Orderów". Klejnoty, których nie można kupić za żadną cenę

Choć wykonano je z cennych kruszców i drogich kamieni, to w rzeczywistości trudno wycenić ich wartość. Najwyższe polskie ordery. To właśnie one doceniają zasługi dla kraju i narodu. Od 9 listopada można je podziwiać w Łazienkach Królewskich na wystawie "Blask Orderów". Na temat tej wyjątkowej ekspozycji mówiła w Polskim Radiu 24 jej kuratorka - Izabella Runowska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wydarzenia kulturalne Polskie Radio 24 Order Orła Białego Order Odrodzenia Polski wystawa muzeum Łazienki Królewskie Święto Niepodległości historia Polski

Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego "Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? O tym w rozmowie z gościem Polskiego Radia 24 Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich, autorem książki "Buran. Kirgiz wraca na koń".
Zobacz więcej na temat:  Azja Centralna Ryszard Kapuściński ZSRR Azja

Sytuacja w polskim hokeju po proteście reprezentantów Polski

"Robimy to dla dobra polskiego hokeja" – tak przewodniczący Stowarzyszenia Zawodników Hokeja na Lodzie Krystian Dziubiński uzasadnił fakt, że grupa czołowych kadrowiczów odmówiła gry w gdańskim turnieju EIHC o Puchar z Okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Do bojkotu gdańskiego turnieju przyłączyło się 15 powołanych graczy, których trener kadry Tomasz Valtonen widział w kadrze. O bojkot i sytuację w polskim hokeju zapytaliśmy Mirosława Minkinę, wiceprezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. 
Zobacz więcej na temat:  hokej Gdańsk