Polskie Radio
Section05

pr24

Izrael zerwał umowę z ONZ w sprawie afrykańskich migrantów

Benjamin Netanjahu najpierw porozumiał się z ONZ w sprawie przesiedlenia tysięcy Afrykańczyków, ale w kilka godzin później zmienił zdanie. Chodzi o 16 tys. Afrykańczyków, którzy mieli być przesiedleni do krajów europejskich lub otrzymać tymczasowy pobyt w samym Izraelu. O zerwaniu porozumienia przez premiera Izraela mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael ONZ Benjamin Netanjahu Afryka

Czy Patryk Jaki powalczy o Warszawę?

Trwają przymiarki do kandydatów partii na prezydentów miast w wyborach samorządowych. Patryk Jaki jest obok Michała Dworczyka jednym z faworytów do otrzymania nominacji w Warszawie z ramienia Zjednoczonej Prawicy, natomiast Kazimierz Ujazdowski został wskazany przez przewodniczącego PO Grzegorza Schetynę jako kandydat partii na prezydenta Wrocławia. O wyborach samorządowych mówili w audycji Debata Dnia Adam Borowski („Gazeta Polska Codziennie”) i Jakub Szczepański („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory samorządowe Wrocław Kazimierz Ujazdowski Patryk Jaki

Rosja po pożarze w Kemerowie: Został przekroczony róg bólu

W rosyjskich mediach szerszym echem odbił się pożar w centrum handlowym w Kemerowie, w którym zginęły 64 osoby, w tym 41 dzieci, niż konflikt dyplomatyczny z Zachodem po zamachu na Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. O przyczynach takiego stanu rzeczy i o sytuacji politycznej w Rosji mówił w audycji Spojrzenie Na Wschód Paweł Purski z portalu Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa Kreml Władimir Putin

List członków KRS do Prezes SN. "Przerwać stan niemożności"

– Bardzo dobrze, że taki list powstał. To najwyższy czas, by przerwać stan niemożności, by posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa zostało zwołane – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Adam Tomczyński, prawnik. 15 członków KRS wystosowało list do I Prezes SN Małgorzaty Gersdorf z prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia Rady. Na naszej antenie również komentarz Romana Mańki, publicysty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Krajowa Rada Sądownictwa Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa

Będzie komisja śledcza ds. nieprawidłowości wokół VAT

Według zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, niebawem zostanie powołana komisja śledcza ds. nieprawidłowości wokół VAT. – Bez wątpienia jest potrzebna komisja do ocenienia całego systemu podatkowego, nie tylko VAT (...) – komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze vat komisja śledcza Prawo i Sprawiedliwość podatki przestępczość gospodarcza Ministerstwo Finansów finanse publiczne

„Miasto niechętnie przyjmuje zwracane kamienice”

Komisja weryfikacyjna oddała kilka nieruchomości miastu stołecznemu Warszawa. - Komisja stoi na stanowisku, że nieruchomości należą do miasta. Miasto zaś, że żeby objąć je w zarząd, musi mieć wpis w księgę wieczystą, muszą być załatwione sprawy proceduralne – powiedział w audycji Jakim Prawem Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Komisja Weryfikacyjna Hanna Gronkiewicz-Waltz PRL Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości

"Problemy wokół reformy sądownictwa mogą narastać"

W środę na nieformalnym spotkaniu zbiorą się członkowie Krajowej Rady Sądownictwa. Spotkanie zwołane zostało z polecenia sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiesława Johanna. Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf nie wyznaczyła dotąd terminu pierwszego formalnego posiedzenia tej instytucji. O nowej KRS mówili w Polskim Radiu 24 Barbara Piwnik, była minister sprawiedliwości, a także Krzysztof Losz, publicysta "Naszego Dziennika". 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Gersdorf krs Sąd Najwyższy

Finanse Polski są dobrze zarządzane – eksperci zgodni

O danych GUS, że zmalał dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych dyskutowali w audycji Rządy pieniądza na antenie Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak (PKO BP), Cezary Mech (były wiceminister finansów) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa). GUS podał, że w ubiegłym roku dług wyniósł 50,6 procent PKB, podczas gdy w 2016 roku było to 54,2 procent. Z kolei deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB wobec 2,3 procent zanotowanych rok wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb gus USA Stany Zjednoczone Chiny deficyt budżetowy Berlin Niemcy Donald Trump Główny Urząd Statystyczny dług publiczny

Ustawa degradacyjna. „Weto jest bronią atomową”

- Nie jest dla mnie do końca jasne, jakie były motywy prezydenta Dudy przy wetowaniu ustawy degradacyjnej. Uważam, że wytłumaczenie głowy państwa - krótkie, wygłoszone w Wielki Piątek - jest absolutnie niewystarczające – powiedział w Debacie Poranka Andrzej Rafał Potocki z Sieci Prawdy. Piątkowe weto prezydenta skomentowała także Eliza Olczyk z Tygodnika Wprost.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda ustawa weto Wojciech Jaruzelski Mirosław Hermaszewski wojsko PRL stan wojenny katastrofa smoleńska

Jak zmieniła się Rosja pod rządami Putina?

„Putin po raz czwarty. Stan i perspektywy Rosji (2018–2024)” – to najnowszy raport przygotowany przez Ośrodek Studiów Wschodnich. O tym, czy możliwa jest głęboka zmiana, na ile Putin jest samodzielny oraz jaka Rosja jest dla nas lepsza - taka jak dziś, czy demokratyczna rozmawialiśmy w audycji Szukając Dziury w Całym z dr Markiem Menkiszakiem, szefem zespołu rosyjskiego OSW.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Łukasz Warzecha Rosja Władimir Putin wybory w Rosji Kreml