Polskie Radio
Section05

pracodawcy

Eksperci: uproszczenie PIT jest konieczne i słuszne, choć niższa stawka pewnie podwyższy inflację

 Choć obniżka podatku, która pozostawi w kieszeniach Polaków więcej pieniędzy wpłynie na wzrost inflacji, to konieczne jest wsparcie osób najmniej i średnio zarabiających w trudnej i niepewnej sytuacji gospodarczej - mówił w audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan istotne jest to, że najnowsze propozycje zmian w PIT upraszczają ten podatek, choć kolejna zmiana utrudni jego bieżące rozliczanie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ulga podatkowa Polski Ład podatki pracownicy wynagrodzenia

Praca zdalna pod kontrolą. Zdecydowana większość "urywa" nieco czasu na sprawy prywatne

Trzy czwarte pracowników nie chce pracować wyłącznie stacjonarnie, a ponad 90 proc. uważa, że w ofertach zatrudnienia powinna być zamieszczana wyraźna informacja o tym, czy stanowisko umożliwia wykonywanie obowiązków zdalnie. W badaniu przyjrzano się też kontroli pracowników wykonujących swoje obowiązki poza biurem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca zdalna pracownik kontrola praca

Andrzej Kubisiak z PIE: łagodna zima pozytywnie wpłynęła na rynek pracy

- W tym roku z powodu pogody, nie odczuliśmy typowego dla zimy, sezonowego spadku zatrudnienia, regularnie widzianego w poprzednich latach. Budownictwo mogło kontynuować pracę, dlatego bezrobocie w lutym było według GUS na poziomie 5,5 punktu procentowego, czyli lepiej niż rok temu i przed wybuchem pandemii - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie zatrudnienie bezrobocie

Eksperci: dane z rynku pracy napawają optymizmem, ale trzeba pamiętać, że nie odnoszą się jeszcze do okresu wojny na Ukrainie

W Polsce przybywa miejsc pracy a wynagrodzenie rośnie w imponującym tempie. Najnowsze dane nie dotyczą jednak jeszcze okresu obejmujące w pełnym wymiarze wojny na Ukrainie i kryzysu uchodźczego. To na pewno przyniesie zmiany a będą one zależne od perspektywy czasowej - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Maciej Bukowski (WiseEuropa) i radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie wynagrodzenia praca bezrobocie

Eksperci: asymilacja uchodźców na naszym rynku pracy wymaga informacji o ich zawodowych kompetencjach

Rozpoczęliśmy proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. To jest kluczowe ze względu na ich dostęp do rozmaitych świadczeń i naszego rynku pracy. Potrzebne jest lepsze rozeznanie, co do ich kompetencji zawodowych  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie banki wojna 2022 zatrudnienie bezrobocie pesel

Eksperci: pesymizm nie służy gospodarce i podbija poziom inflacji

Wojna, sankcje, rosnące ceny surowców – wszystko to podbija inflację, ale są też czynniki, które ją obniżają - mówiła w "Rządach Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska, SGH, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Zdaniem Moniki Kurtek, głównej ekonomistki Banku Pocztowego patrząc realnie już w marcu możemy liczyć się z dwucyfrowym  wskaźnikiem inflacji, który utrzyma się w kolejnych miesiącach.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie inflacja zatrudnienie

Eksperci: uchodźcy z Ukrainy zmienią polski rynek pracy, co wymaga działań rządu

Pracodawcy nie dostrzegają znacznego odpływu pracowników z Ukrainy, ale w branżach takich jak transport czy budownictwo widać, że wielu pojechało bronić ojczyzny. Zatrudnienie obecnych uchodźców nie będzie proste, bo będzie wymagało szkoleń i ich dopasowania do potrzeb naszego rynku – mówił w "Rządach Pieniądza" Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. W opinii Andrzeja Sadowskiego prezydenta Centrum im. Adama Smitha w części sektorów dojdzie do przetasowań ze względu na znaczną grupą chętnych do pracy osób z Ukrainy.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje USA bezrobocie wynagrodzenia

Rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. Jakie branże szukają pracowników?

Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy. - Czekamy na wdrożenie przepisów w życie, jednak aby jak najszybciej udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy, stworzyliśmy bazę potencjalnych pracowników - mówi w Programie 1 Iwona Mazur, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc uchodźcy Daniel Wydrych praca prawo pracy Sejm społeczeństwo

Jaki procent polskich firm obawia się wojny na Ukrainie? Znamy dane PIE

42 proc. polskich przedsiębiorstw odczuwa duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Co trzecia firma wskazuje na niedostępność potrzebnych im produktów, najwięcej w branży budowlanej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy Ukraina Rosja rynek pracy pracownicy sankcje Unii Europejskiej wojna 2022

Ageizm na rynku pracy. „Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce”

Problem z pracą zaczyna się po pięćdziesiątce. Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Kandydaci poniżej 30-tego roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby powyżej 50 lat o tych samych kompetencjach. W Warszawie młodsi kandydaci aplikujący na wyspecjalizowane stanowiska z doświadczeniem, byli zapraszani na rozmowę nawet czterokrotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca praca zdalna praca w życiu praca za granicą praca hybrydowa rynek pracy pracownik 50 plus senior czas pracy rekrutacja wiek emerytalny w Polsce Małgorzata Frydrych

Ekspert: łagodzenie obostrzeń covidowych jest już kosmetyczne i nie ma większego wpływu na działalność przedsiębiorców

Łagodniejsze obostrzenia związane z pandemią Covid 19 zapowiedziane od 1 marca nie mają już większego znaczenia dla prowadzących firmy. W zasadzie i tak działały już one normalnie, jedynie z pewnymi ograniczeniami jeśli chodzi o placówki gastronomiczne, kulturalne czy kluby. Jednak i one sobie już radziły gdy do limitu gości nie wliczało się zaszczepionych. Łagodzenie obostrzeń to już tylko kosmetyka – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 Polski Ład bezrobocie