Polskie Radio
Section05

pracownicy

Pracownicy delegowani. Czy dojdzie do kompromisu?

"Naszym priorytetem jest zapewnienie rzetelnego kompromisu, dzięki któremu zostanie zachowana integralność jednolitego rynku" - mówił o propozycjach zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych wiceszef MSZ Konrad Szymański w rozmowie z francuską minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. O sprawie mówił w audycji Społeczny Punkt Widzenia wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport Francja praca Emmanuel Macron

Obniżenie wieku emerytalnego: warto pracować dłużej?

1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 54 proc. Polaków po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje pozostać na rynku pracy, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service. To dobra decyzja, bo każdy rok pracy dłużej – to o 8-10 proc. wyższe świadczenie, przekonują eksperci.
Zobacz więcej na temat:  emerytura ZUS GOSPODARKA wiek emerytalny w Polsce

Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych nagrodzeni

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się podsumowanie konkursu pod hasłem „Lodołamacze”, adresowanego głównie do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W Polsce, według różnych źródeł i kryteriów oceny, jest takich osób od 4,5 do 7 milionów. Tylko jedna czwarta z nich pracuje, czyli o połowę mniej niż w Unii Europejskiej.    
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni praca pracodawcy Dariusz Kwiatkowski

Polska ma propozycję ws. pracowników delegowanych

Sprawa dyrektywy o pracownikach delegowanych podzieliła kraje Unii Europejskiej. Jej zmianie w kształcie obecnie proponowanym przez Komisję Europejską budzi mocny sprzeciw Polski i części państw Europy Środkowo-Wschodniej. Transport międzynarodowy powinien być wyjęty z dyrektywy o pracownikach delegowanych i powinien być odrębnie negocjowany, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Zobacz więcej na temat:  praca pracodawcy Unia Europejska rynek pracy