Polskie Radio
Section05
PRL

75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"

11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN ZSRR PRL Ukraina UPA wołyń 2018

Historia na dziś: Referendum ludowe w 1946 roku

W czerwcu 1946 odbyło się tzw. referendum ludowe. Obywatele mieli w nim zadecydować o istnieniu Senatu, utrwaleniu przemian gospodarczych wynikających z reformy rolnej oraz wypowiedzieć się w kwestii zachodnich granic kraju. Referendum zostało nazwane "3 x TAK" od haseł propagandowych, które zachęcały do pozytywnej odpowiedzi na trzy pytania. Gościem Polskiego Radia 24 był Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  PRL referendum

"IPN stał się ofiarą medialnego szumu wokół ustawy"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Modyfikacja przewiduje wycofanie się z przepisów o karze do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizację ustawy komentował prof. Sławomir Cenckiewicz, zastępca przewodniczącego Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz PRL IPN

"Bohaterowie tamtego Czerwca są wielkim świadectwem walki o wolność"

Czerwiec 1976 r. był dla Polaków niezwykle ważnym wydarzeniem na drodze do wolności; Radom, obok Ursusa i Płocka, stał się miastem-symbolem, z którego narodziła się późniejsza "Solidarność" - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Radomiu. Listy do uczestników obchodów Czerwca ’76 wystosowali prezydent Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czerwiec 1976 Radom historia Polski PRL Mateusz Morawiecki

Radom - początek wydarzeń Czerwca '76

Kiedy 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział w Sejmie podwyżki cen średnio o 70 proc. w społeczeństwie coś pękło. Sprzeciw wobec decyzji komunistów powiedzieli robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka. W spontanicznym proteście w Zakładach Mechanicznych Ursus brał udział Mirosław Cholewiński. Wydarzenia sprzed 42 lat wspominał w rozmowie z Izabelą Kozłowską. O powodach protestów mówił również dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Czerwiec 1976 PRL