Polskie Radio
Section05
PRL

Radom - początek wydarzeń Czerwca '76

Kiedy 24 czerwca 1976 roku premier Piotr Jaroszewicz zapowiedział w Sejmie podwyżki cen średnio o 70 proc. w społeczeństwie coś pękło. Sprzeciw wobec decyzji komunistów powiedzieli robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka. W spontanicznym proteście w Zakładach Mechanicznych Ursus brał udział Mirosław Cholewiński. Wydarzenia sprzed 42 lat wspominał w rozmowie z Izabelą Kozłowską. O powodach protestów mówił również dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Radom Czerwiec 1976 PRL

Józef Szaniawski. Ostatni więzień polityczny PRL-u

- Tata kochał wyciągać na światło dzienne wielkie wiktorie polskiego oręża. To dotyczyło Ryszarda Kuklińskiego czy hołdu carów Szujskich przed polskim królem - mówił w audycji "Wieczór z historią" Filip Frąckowiak, syn Józefa Szaniawskiego, wicedyrektor TVP Polonia i kustosz Izby Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Ryszard Kukliński historia Polski HISTORIA Józef Szaniawski PRL

"To był kapłan, który był dany na tamten czas"

– Z jednej strony istnieje ogromny kult ks. Jerzego Popiełuszki, a z drugiej pamięć o nim się zmienia – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. Popiełuszko 8 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność beatyfikacja PRL komunizm

29 lat od zwycięstwa „Solidarności” w wyborach kontraktowych

4 czerwca 1989 r., odbyły się wybory do Sejmu i Senatu, które zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wybory były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. O wydarzeniach sprzed 29 lat mówił w audycji Historia Na Dziś Patryk Pleskot z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1989 wybory parlamentarne komunizm PRL

Ciemne strony życiorysu Zygmunta Baumana

– To postać niewątpliwie niejednoznaczna – tak o prof. Zygmuncie Baumanie mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odsłonięto mural przedstawiający socjologa i filozofa jako ofiarę Marca 1968 roku. W ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zygmunt Bauman marzec 1968 PRL komunizm