Polskie Radio
Section05

prywatyzacja

ANALIZA Ruszyła akcja "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku". Podsumowujemy działania rządzących po 1989 roku

W podwarszawskiej bazie paliw Orlen-Mościska sztab Prawa i Sprawiedliwości zainaugurował akcję "4 x Nie. Tusk = Wyprzedaż Majątku" związaną z referendum. "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie jedno z pytań, na które odpowiedzą Polacy w ogólnokrajowym referendum, które odbędzie się 15 października wraz z wyborami parlamentarnymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość kampania wyborcza PRL Donald Tusk Platforma Obywatelska Jerzy Buzek PiS PO polityka GOSPODARKA

Poseł Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej: strategiczne spółki powinny być pod kontrolą państwa

- Strategiczne spółki, zwłaszcza te odpowiedzialne za projekty infrastrukturalne, jak i znacząca część sektora bankowego i ubezpieczeń, powinny być pod kontrolą państwa - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Robert Kwiatkowski z Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Robert Kwiatkowski lewica Sygnały Dnia referendum wybory Paweł Zieliński

Eksperci: pytania referendalne to sama polityka, dotyczą gospodarki i konkretnych spraw społecznych

Wyprzedaż majątku narodowego nie jest tożsama z jego prywatyzacją. W gospodarce powinna zaś liczy się przede wszystkim efektywność. Niewątpliwe sektory strategiczne, infrastruktura krytyczna powinna zostać wyłącznie w polskich rękach. Co do wieku emerytalnego, to jego ustawowe podwyższanie byłoby niezasadne, ale warto zachęcać do dłuższej pracy choćby wspierając nasze życie w zdrowiu. Brak pracowników będzie coraz dotkliwszy, ale nadzieja, że na rynku pracy zastąpią migranci z Afryki czy Bliskiego Wschodu to pomyłka - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA referendum infrastruktura krytyczna cyberbezpieczeństwo migracja wiek emerytalny w Polsce

"Ważne, by spółki strategiczne zostały w rękach państwa". Marcin Przydacz wskazuje przykład PLL LOT

- Dzięki akcji "Lot do domu", dzięki dobrej współpracy między spółką państwową i rządem, potrafiliśmy, w perspektywie tygodni, ściągnąć do kraju ludzi od Nowej Zelandii po Argentynę w samym początku pandemii COVID-19 - mówił w TVP Info minister w KPRP Marcin Przydacz. Dlatego - jak mówił - istotne jest zachowanie kontroli państwa nad strategicznymi spółkami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz referendum LOT

Petru, niczym Grabowski, ujawnił plan opozycji. "Większość spółek powinna być prywatyzowana"

- Uważam, że większość spółek Skarbu Państwa powinno być prywatyzowanych - powiedział w piątek Ryszard Petru. Niegdyś lider Nowoczesnej, a obecnie polityk starający się wrócić do parlamentu w opozycyjnych barwach, przedstawił wizję działań po ewentualnej wygranej w wyborach. W tym samym tonie wypowiadał się niedawno ekonomiczny "guru" PO Bogusław Grabowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ryszard Petru wybory w Polsce wybory parlamentarne

Jak wyglądała prywatyzacja po 1989 roku? Przypominamy bulwersujące historie

"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?" - to będzie pierwsze pytanie, które które Zjednoczona Prawica zamierza zadać Polakom w ogólnokrajowym referendum. Odbędzie się ono razem z wyborami parlamentarnymi 15 października. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ujawnił dziś pierwsze z czterech planowanych pytań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Buzek Donald Tusk przedsiębiorstwo Główny Urząd Statystyczny gus referendum

PR24 Dr Mech o pytaniu w referendum: może dać odpowiedź, jak prowadzić politykę gospodarczą

Debata nad pytaniem referendalnym "poszerzy wiedzę społeczną o tym, kiedy bardziej efektywnym zarządcą jest państwo, a kiedy podmioty prywatne" - ocenił w Polskim Radiu 24 ekonomista Cezary Mech. - Nie widziałbym tego pytania tylko w aspekcie prostego stwierdzenia, że prywatyzacja była złodziejska, ale też jako spojrzenie na to, że prowadzenie nieadekwatnych działań, które może zastąpić inicjatywa prywatna, także jest niekorzystne, bo bardzo kosztowne - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum polityka

Orlen odpowiada na ataki opozycji. "Koncern zyskał blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji"

Orlen odpowiadając rzecznikowi PO Janowi Grabcowi podał, że w wyniku fuzji Orlenu oraz Lotosu zyskał blisko 200 stacji paliw na Węgrzech i Słowacji z opcją zakupu kolejnych. Dodał, że zintegrowany koncern ma większy potencjał inwestycyjny, dzięki czemu możliwe były akwizycje sieci w Austrii, Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen Daniel Obajtek referendum polityka POLSKA społeczeństwo

PR24 "Idzie o to, czy polską gospodarkę traktować jako rzecz na sprzedaż". Jan Parys o pytaniu w referendum

- Jeśli wyprzedamy polskie firmy, to w sytuacji pandemii, czy kataklizmu militarnego, ataku na Polskę, nie będą one pracowały dla dobra wspólnego, a będą zainteresowane wyłącznie ratowaniem własnych zysków. To jest rzecz, z której Polacy powinni zdać sobie sprawę: czym grozi wyprzedaż banków, portów, linii lotniczych - powiedział w Polskim Radiu 24 były szef MON Jan Parys, pytany o pierwsze pytanie w planowanym na 15 października referendum.
Zobacz więcej na temat:  Jan Parys Adrian Klarenbach POLSKA referendum

PR24 "Dbamy o przyszłość Polski, o kolejne pokolenia". Jan Mosiński o pierwszym pytaniu w referendum

- Pytanie referendalne, jakie dzisiaj przedstawił prezes Jarosław Kaczyński, pokazuje jednoznacznie: dbamy o przyszłość Polski, o kolejne pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński. - Te firmy, które rozkręciliśmy, znacjonalizowaliśmy, nadaliśmy im prymat nadzoru państwa polskiego, dzisiaj przynoszą zyski, z których możemy korzystać jako Polacy - mówię o świadczeniach społecznych, rozwoju gospodarczym i inwestycjach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jan Mosiński Adrian Klarenbach POLSKA polityka referendum wybory w Polsce

Petru chce wrócić do polityki i zdradza powyborcze plany opozycji? Wywołał burzę w internecie

Wszyscy pamiętamy barwną karierę Ryszarda Petru, założyciela i byłego lidera Nowoczesnej, który znany był z lapsusów językowych oraz oryginalnych teorii. Teraz w przestrzeni publicznej pojawiają się pogłoski o jego chęci powrotu do polityki. Ponadto ostatnio jest on bardzo aktywny w mediach społecznościowych, a po jego piątkowym wpisie, w którym postulował o prywatyzację wszystkich strategicznych spółek państwa - w internecie zawrzało.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Petru Leszek Balcerowicz GOSPODARKA polityka opozycja