Polskie Radio
Section05

przestępczość gospodarcza

Afera SKOK Wołomin. "Zbrodnia bankowa doskonała"

W śledztwie w sprawie SKOK Wołomin status podejrzanych ma obecnie 110 osób. Sześć zarzutów usłyszał zatrzymany ostatnio Władysław S. były poseł PSL. Do śledztwa dotyczącego działalności SKOK-u odniósł się minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Powiedział, że państwo mogło na tym procederze stracić nawet 3 miliardy złotych. O SKOK Wołomin mówił w audycji Kulisy Spraw Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej.
Zobacz więcej na temat:  WSI SKOK Wołomin

SKOK Wołomin. "Gdzie są wyprowadzone pieniądze?"

Na trzy miesiące trafił do aresztu Władysław S. - działacz kółek rolniczych i były poseł PSL, któremu prokuratura postawiła zarzut udziału w wielomilionowych wyłudzeniach ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie. Zdaniem prokuratora generalnego Zbigniew Ziobry  państwo mogło na tym procederze stracić nawet 3 miliardy złotych. O aferze SKOK rozmawiali goście Debaty Poranka: Marcin Karliński (Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Janusz Szewczak (poseł PiS). 
Zobacz więcej na temat:  SKOK prokuratura Wołomin Janusz Szewczak WSI Wojciech Surmacz

Polsko-polskie starcie o stanowisko szefa Rady Europy

Oficjalny brak poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska w jego staraniach o drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europy, Jacek Saryusz-Wolski kolejnym polskim kandydatem do pełnienia tej funkcji, malwersacje w aferze SKOK Wołomin. Oto główne tematy, które komentowali goście "Podsumowania Dnia" w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Jacek Saryusz-Wolski PSL policja polska PiS Platforma Obywatelska Rada Europejska SKOK Paweł Janowski

Bank Inicjatyw Gospodarczych – przekręty przy prywatyzacji

Założycielami Banku Inicjatyw Gospodarczych były podmioty kontrolowane przez władze komunistyczne PRL oraz osoby fizyczne. Podmiot powstał w 1989 roku. – Komuniści przygotowując się do oddania władzy politycznej w kraju, skoncentrowali się na stworzeniu sobie stosownych instrumentów, które zapewniłyby im realną władzę w nowym porządku kapitalistycznym. Do tego potrzebny był im bank – mówił w audycji Kulisy Spraw Jarosław Jakimczyk, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz Kulisy Spraw bank Aleksander Kwaśniewski

Afera Amber Gold. Reakcja spóźniona o co najmniej 2,5 roku

Podczas kolejnych przesłuchań przed sejmową komisją ds. Amber Gold jeden z urzędników Komisji Nadzoru Finansowego powiedział, że Polacy niestety nie wyciągnęli wniosków z wydarzeń na początku lat 90., czyli z pierwszej dużej afery jaką była Bezpieczna Kasa Oszczędności. Podkreślił również, że niezbędna jest edukacja społeczeństwa. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka zasiadająca w komisji posłanka PiS Joanna Kopcińska i adwokat reprezentujący stowarzyszenie „Poszkodowani Wierzyciele Amber Gold" Marcin Szymański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza Sejm KNF Wojciech Surmacz

"Ze sprawą FOZZ sądy sobie nie radziły"

Grzegorz Żemek – na przełomie lat 80. i 90. szef Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Bohater jednej z największych afer finansowych w powojennej historii Polski. – Sprawa FOZZ ciągnęła się głównie w mediach, prokuratura i sądy sobie z nią kompletnie nie radziły. Wszystko to pokazywało, że państwo jest bardzo słabe, niewydolne – mówił o Grzegorzu Żemku w audycji Kulisy Spraw Rafał Kasprów, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw policja sądownictwo Jerzy Jachowicz

Historia "najmłodszego polskiego milionera"

– Piotr K. powinien trafić do więzienia. Zasłużył na to – mówił w Kulisach Spraw Szymon Krawiec, dziennikarz tygodnika "Wprost", który opisywał działania "najmłodszego polskiego milionera". – Jego wszystkie działania mogły narazić poszkodowanych na straty w wysokości 3 milionów złotych – podkreślał gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  oszustwa Michał Majewski media społecznościowe przestępczość media Polskie Radio 24

Rząd o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa

Rząd, którego posiedzenie rozpoczęło się we wtorek po południu, ma zająć się ustawą o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa. Nowe rozwiązania mają polegać między innymi na tym, że to sprawca przestępstwa będzie musiał udowodnić, że majątek, który posiada, pochodzi z legalnego źródła. W przeciwnym razie straci go - zarówno z pięciu lat przed, jak i pięciu lat po przestępstwie.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Rząd RP