Polskie Radio
Section05

przestępczość

Wziął zakładnika, zadzwonił na policję i żądał okupu [WIDEO]

Przerażającą historię opisali śródmiejscy policjanci. Funkcjonariusze z Warszawy zatrzymali 31-latka, który najpierw zamówił przejazd "taksówką na aplikację", a podczas kursu przystawił kierowcy nóż do szyi i brzucha, biorąc go na zakładnika. Następnie zadzwonił na numer alarmowy, żądając 100 tysięcy złotych i paczki papierosów "w miękkim opakowaniu". Policja opublikowała zdjęcia zatrzymanego oraz nagranie, na którym domaga się okupu. Udokumentowano na nim również moment zatrzymania.
Zobacz więcej na temat:  porwanie mazowieckie Warszawa policja POLSKA

Ślepy Maks, czyli żydowski król przestępczej Łodzi

Polski Al Capone był łódzkim Żydem, niekoronowanym królem tego miasta i jego mrocznych interesów.  Menachem Bornstein urodzony w 1890 w Łęczycy, nazywany Ślepym Maksem, stał się legendą przestępczego podziemia. Jego historia fascynuje do dziś.  Czemu zawdzięczał swój przydomek i co ostatecznie go zgubiło ?  O tym, w Mapie zbrodni, opowiedzą Grzegorz Kalinowski i Marcel Woźniak. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź II RP PRL

Gruziński książę, miłość, zdrada i zbrodnia z miłości

Gruziński książę, miłość, zdrada i zamach. Dramatyczna historia Sergiusza Kuruliszwiliego   Gruziński arystokrata, działacz polityczny walczący o wolność Gruzji spod sowieckiej okupacji Sergiusz Kuruliszwili zakłada Klub Gruziński, jest poetą, publicystą i bardzo przystojnym mężczyzną. W międzywojennej Polsce staje się popularny, żeni się z Polką, zyskuje sobie pseudonim Tajfun i szturmem zdobywa Warszawę. Zakochuje się w żonie Stanisława Le Bruna Zofii, której pozuje do portretów. Artystyczna pasja zmienia się po jakimś czasie w płomienny romans. Mąż, Stanisław Le Brun początkowo wydaje się akceptować zauroczenie swojej żony. Ale do czasu. W cukierni Komorowskiego Stanisław Le Brun traci panowanie nad sobą i z zimną krwią zabija gruzińskiego księcia. Oto historia miłości, zdrady i morderstwa.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja miłość

Uważaj na wakacjach! Złodzieje okradają "na bramkę"

Europejscy policjanci ostrzegają kierowców przed nową metodą stosowaną przez złodziei, czyli "kradzieżą na bramkę". Szczególnie narażeni na nią są podróżujący samochodami zagraniczni turyści, którzy padają ofiarą tego procederu już nie na parkingach, ale najczęściej podczas opłat za przejazd na autostradowych bramkach. Ku przestrodze pokazano nagranie z hiszpańskiej autostrady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT autostrada samochód policja

W internecie nie ma granic: przestępcy rekrutują dzieci przez sieć

Przestępczość zorganizowana rekrutuje dzieci do przeprowadzania najbrutalniejszych przestępstw - od tortur po zabójstwa. Jest to możliwe dzięki szyfrowanym platformom internetowym. Ten rosnący w całej Europie trend analizuje Europol w raporcie "Zmieniające się DNA zorganizowanej przestępczości". Jest on niebezpieczny, bo bez kontroli i bez granic.
Zobacz więcej na temat:  Europol dzieci bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo w sieci

Morderstwa dzieci z Atlanty

Atlanta, przełom lat 70. i 80. Giną dzieci. Policja początkowo lekceważy ślady, media podsycają panikę. Pedofil? Ku Klux Klan? Zemsta? Kto popełnia straszne zbrodnie? Skąd na ciałach dziwne włókna w jaskrawych kolorach i sierść psa? Jak może pomóc profilowanie psychologiczne i analiza mikrośladów? Źródła, z których korzystaliśmy przy tworzeniu odcinka można znaleźć tu: https://www.crazynauka.pl/laboratorium-zbrodni/
Zobacz więcej na temat:  USA Atlanta

Napad stulecia na Jasnej w 1964. Sprawców nie wykryto

O tym napadzie mówiła cała ówczesna Polska. Zabito konwojenta, a drugiego ciężko raniono. Łupam bandytów padła rekordowa suma, ponad 1 milion 300 tysięcy ówczesnych złotych. Sprawców nigdy nie wykryto, choć Warszawiacy mówili, że byli to albo ubecy, albo byli żołnierze AK. Kryminały z Zachodu: brytyjska Liga Dżentelmenów, francuska "Rififi", czy rodzimy film "Gangsterzy i Filantropi" były uważnie oglądane nie tylko przez ówczesnych kinomanów, ale także przez przyszłych bandytów.  Czy głośne napady w Polsce Ludowej lat 60 przypominały to, co wcześniej ich sprawcy oglądali na ekranach kin ? O najgłośniejszym z napadów w PRL i filmowych inspiracjach przestępców z PRL opowiedzą Marcel Woźniak i Grzegorz Kalinowski 
Zobacz więcej na temat:  NBP