Polskie Radio
Section05
radio

"Tu próbna stacja radionadawcza...". Od radiowieszczki do spikerki. Historia powstawania radia

Historia radioodbiorników sięga lat dwudziestych poprzedniego wieku. Pierwsze odbiorniki radiofoniczne przypominały kiedyś drewniane meble i przeszły sporą drogę, by wyglądać jak współczesne radia. Pójściem o krok dalej było wmontowanie odbiornika w urządzenia elektryczne. Dowodem na to, że mamy do czynienia z postępem jest fakt, że możemy słuchać Polskiego Radia w radioodbiornikach cyfrowych i internetowych. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD radio historia radiofonii

ANALIZA Jak chronić pluralizm mediów? Rynek medialny w Polsce i w Europie

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji wywołała w Polsce szeroką dyskusję na temat pluralizmu mediów. PiS, który jest autorem projektu ustawy, podkreślał m.in. konieczność ograniczenia obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. Krytycy podnosili kwestię rzekomego uderzenia w wolność słowa. Instytut Ordo Iuris w obszernej monografii wskazuje, że rozwiązania dekoncentracyjne są stosowane w wielu krajach Europy i mają istotne znaczenie z punktu widzenia suwerenności.
Zobacz więcej na temat:  ustawa medialna prawo KRRiT ustawa media Francja Niemcy telewizja radio prasa Ordo Iuris POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Andrzej Mastalerz: radiowa Dwójka mnie wzbogaca

- Audycje Dwójki wzbogacają mnie jako człowieka, a w drugiej kolejności jako osobę, która wykonuje zawody artystyczne. Cały czas poszerzam swoją wiedzę o literaturze, muzyce. Bardzo istotnym elementem tych audycji są rozmowy ze słuchaczami, jestem zafascynowany poziomem tych dyskusji - mówił nasz przyjaciel, aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka jubileusz 85 lat Dwójki Andrzej Mastalerz wspomnienie radio

Dyskusja o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Cykl debat Polskiego Radia 24

Cykl debat poświęconych najważniejszym wydarzeniom w kraju i za granicą wypełni w piątek 31 grudnia ramówkę Polskiego Radia 24. Wśród dyskusji, których będzie można posłuchać od sylwestrowego przedpołudnia aż do północy w PR24, na pierwszy plan wysuwa się debata na temat sytuacji geopolitycznej i bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 kryzys na granicy społeczeństwo Białoruś media radio Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Jarosław Guzy Antoni Opaliński Błażej Prośniewski Łukasz Adamski Krzysztof Świątek Michał Rachoń Cezary Gurjew Adrian Klarenbach Mirosław Skowron

Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  radio Lwów Paweł Siwek Jakub Jamrozek Dwójka historia radiofonii

Badanie słuchalności radia w Polsce. "Wyniki mogą być nierzetelne"

- Rynek w Polsce potrzebuje wypracowania nowej metody badania mediów - uważa Przemysław Broniszewski, członek zarządu Związku Pracodawców Ogólnopolskich Mediów Telewizyjnych MOC TV. Wystosował on także apel do nadawców radiowych skupionych w KBR, aby usiedli wspólnie do stołu z przedstawicielami rozgłośni publicznych zrzeszonych w Audytorium 17 i rozpoczęli dialog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo radio Polskie Radio

Wkrótce wystartuje 31. Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu"

Ponad 100 reportaży filmowych, telewizyjnych i radiowych oraz filmów dokumentalnych będzie można obejrzeć i wysłuchać w trakcie Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu", który już po raz 31. odbędzie się w Łodzi. O historii festiwalu i tym, czego można się spodziewać podczas jego najnowszej edycji, opowiada jego dyrektor, Jakub Wiewiórski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA media Łódź Marta Piasecka FILM radio telewizja Trójka

TYLKO U NAS O słuchalności radia w Polsce, czyli nikt nie chce "rozbijać termometru". Rzecz w tym, żeby zacząć jakiegoś używać

Od kilku lat rynek szeroko rozumianych mediów elektronicznych zmienia się bardzo dynamicznie. Pojawiły się nowe technologie, platformy i kanały, za których pośrednictwem nadawcy (TV, radio) oferują swój program. Zmieniają się również sposoby "konsumowania" mediów przez ich odbiorców. Na przykład współczesne radio to już nie tylko tradycyjna radioemisja, ale również bogate treści multimedialne (transmisje video, serwisy interaktywne) dostępne poprzez kanały internetowe. Ta sytuacja wymusza potrzebę zmian w zakresie pomiarów "konsumpcji" mediów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA radio Polskie Radio media