Polskie Radio
Section05

recesja

Eksperci: niemiecka gospodarka słabnie, rozwój przesuwa się do nowych członków UE

Niemiecka gospodarka słabnie, a punkt szybkiego rozwoju gospodarczego przesuwa się do państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski. Jest to efekt znacznego uzależnienia gospodarki niemieckiej od tanich surowców z Rosji, stawiania na zieloną energetyką oraz  ogromnej liczby imigrantów o niskich kompetencjach zawodowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Katarzyna Żukrowska, SGH i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy pkb OZE MFW

Coraz więcej niemieckich firm chce się przenieść do Chin. Obawiają się cen energii

Nastroje niemieckich przedsiębiorców pogarszają się. Sondaż, którego wyniki zaprezentował w piątek portal "Welt" pokazuje, że w sektorze produkcji przemysłowej pojawiło się sporo powodów do niepokoju, nie tylko z powodu wysokich cen energii. Wiele firm planuje przeniesienie działalności za granicę, m.in. do Chin.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw inflacja Chiny Niemcy ŚWIAT Europa

Eksperci: perspektywa dłuższego utrzymywania się inflacji zamyka drogę do obniżania stóp procentowych

Pytanie kluczowe jest teraz takie: jak długo będziemy utrzymywać inflację na podwyższonym poziomie, bo od tego też zależy czy będzie przestrzeń do obniżania stóp procentowych. Porównywanie się w tej kwestii do dużych gospodarek światowych nie ma uzasadnienia bo np. w Stanach Zjednoczonych stopy podwyższano bardziej agresywnie w porównaniu do potencjału gospodarki i inflacji, ale prawdopodobnie zaczną one spadać szybciej niż w państwach naszego regionu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 inflacja 500+ NBP stopy procentowe

Eksperci: spadki zamówień przyczyną minorowych nastrojów w przedsiębiorstwach

Nastroje przedsiębiorców w czerwcu istotnie się pogorszy, a to przede wszystkim ze względu na spadającą liczbę nowych zamówień. Dotyczy to całej Europy, gdzie widoczna jest recesja, przed którą nie uchroniły się nawet Niemcy. Polska po dużych wzrostach z lat 2021-2022 także hamuje. Ceny wyrobów gotowych spadają choć koszty ich wytworzenia były wysokie stąd słabe nastroje przedsiębiorców. Znacznie  więcej optymizmu jest w konsumentach, szczególnie tych, którzy mogli kupić  mieszkanie na kredyt na dwa procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" – dr Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej i dr Maciej Bukowski, prezes Wise Europa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja produkcja przemysłowa

Eksperci: to ważne, że inflacja spada, ale kolejne wzrosty płac i świadczeń mogą spowolnić ten proces

To, że inflacja spadła do 11,5 procent jest dobrą informacją, choć to nie oznacza, że wracamy do cen sprzed podwyżek, także tych dotyczących żywności czy opłat za lokal. Należy zwrócić uwagę, że spadki inflacji w krajach bałtyckich i w innych państwach Europy, są znacznie większe niż w Polsce - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja koszty płaca minimalna inwestycji infrastrukturalne UE wynagrodzenia pracodawcy produkcja przemysłowa ceny mieszkań ceny żywności

Eksperci: dostosowujemy budżet do nowych wydatków, ale nie oznacza to zwiększania deficytu

Nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest niczym dziwnym czy niebezpiecznym. To po prostu dostosowanie wydatków do nowych propozycji takich jak nieodpłatne leki dla kolejnych grup społecznych. Nie łamiemy jednak żadnych reguł. Możemy zresztą nawet nie zrealizować założonych wydatków budżetowych a nasza gospodarka ma się na tle innych państwa naprawdę dobrze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD COVID-19 pkb Czechy bezrobocie budżet Polski

Eksperci: spadek w przemyśle jest przejściowy, a dodatkowy impuls fiskalny wesprze gospodarkę

Choć produkcja przemysłowa wyraźnie spada, ale nie ma powodu do niepokoju. Prognozy na ten i przyszły rok są coraz lepsze. PKB będzie rosło. We wzroście PKB pomoże też impuls fiskalny spowodowany waloryzacją 500+. Niestety nadal będziemy borykać się z podwyższoną inflacją, co rozwojowi gospodarki nie służy - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłocko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa inflacja gus wynagrodzenia zatrudnienie

Eksperci: nastroje przedsiębiorców powinny poprawić się w drugim półroczu

Nastroje polskich przedsiębiorców kolejny miesiąc się pogarszają, ale jest to trend podobny do tego, jaki ma miejsce wśród przedsiębiorców całej strefy euro. Wyraźnie widać różnie w poszczególnych branżach zależnie od tego na ile są one energochłonnej, czy produkują na potrzeby krajowe czy na eksport  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PMI inflacja sprzedaż eksport

Eksperci: brak obaw przed bezrobociem poprawia nastroje polskich konsumentów

Praca, ale też świadczenia zapewniane przez państwo, dają poczucie bezpieczeństwa pozwalające konsumentom na optymizm. Potwierdzają do dane GUS - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz Adam Ruciński, prezes firm BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura bezrobocie senior rynek pracy inflacja

Eksperci: spadek konsumpcji jest już znaczny, tracimy też sporą część oszczędności

Spadek poziomu naszej konsumpcji jest poważny. Widać już, że rezygnujemy z dóbr, które nie są podstawowe w codziennym życiu jak np. książki, odkładamy w czasie zakupy sprzętów domowych, rezygnujemy z usług choć tych związanych z wyjazdami jesteśmy nadal bardzo spragnieni po latach pandemii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja zakupy żywność konsumeryzacja wynagrodzenia

Eksperci: wzrost cen hamuje, ale nadal są i pozostaną one jeszcze wysokie

Mniejszy wzrost cen nie oznacza jeszcze, że one spadają. Nadal pozostają bowiem na wysokim poziomie a do celu inflacyjnego 2,5 proc. jeszcze daleko. Z pewnością latem ceny produktów spożywczych wyhamują, ale to zwykły czynnik sezonowy. Nie można także wmawiać ludziom, że wszyscy dostaną od banków darmowe kredyty na mieszkania, co ogłosił lider PO, bo to by oznaczało, że to my wszyscy jako podatnicy musielibyśmy za cudze kredyty bankom zapłacić - przestrzegali goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Adam Ruciński, prezes firmy BTFG.
Zobacz więcej na temat:  inflacja mieszkanie deweloper GOSPODARKA

Eksperci: rynek pracy ma się dobrze, ale aktywność zawodowa Polaków jest zbyt mała

Sytuacja na polskim rynku pracy jest nadal bardzo dobra ale należy się mu bacznie przyglądać, bo jednak niewielki wzrost bezrobotnych obserwujemy. Szczególnie ważne, a często niedoceniane, są natomiast dane o aktywności zawodowej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie pracodawcy inflacja wojna na Ukrainie