Polskie Radio
Section05

konsumeryzacja

Eksperci: cele prospołeczne i osłony przed wzrostem cen - to zadania dla nowego rządu

Polskę jest stać na to, żeby nawet z długu realizować cele prodemograficzne, pomoc do rodzin i seniorów. To oznacza wzrost konsumpcji i te pieniądze i tak wrócą do budżetu - mówił w audycji "Rządy Pieniądza":  Andrzej Stefaniak, analityk finansowy. Z kolei dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha uznał że wzrost konsumpcji powinien podchodzić z pracy, a zadłużanie się może stać się obciążeniem kilku pokoleń. Co do zerowego VAT na żywność i blokowania wzrostu cen energii to w opinii obu gości audycji zostaną one utrzymane w przyszłym roku. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura polityka rodzina

Eksperci: spadek konsumpcji jest już znaczny, tracimy też sporą część oszczędności

Spadek poziomu naszej konsumpcji jest poważny. Widać już, że rezygnujemy z dóbr, które nie są podstawowe w codziennym życiu jak np. książki, odkładamy w czasie zakupy sprzętów domowych, rezygnujemy z usług choć tych związanych z wyjazdami jesteśmy nadal bardzo spragnieni po latach pandemii - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW oraz Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja inflacja zakupy żywność wynagrodzenia

Eksperci: każde wsparcie dla gospodarki jest teraz potrzebne

Jeśli podatnicy, którzy swoje dochody wydają na bieżąco otrzymają kilkaset złotych zwrotu podatku to może być to pewnym wsparciem dla gospodarki,  szczególnie ważnym teraz na początku roku, gdy borykamy się z istotnym spowolnieniem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Mieli rozbieżne zdania co do oceny końcówki minionego roku, czy to już recesja czy tylko "miękkie lądowanie". Na kolejne miesiące spojrzeli już jednak zgodnie z optymizmem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb gus inflacja produkcja przemysłowa

Światowy popyt na dobra luksusowe odporny na wahania koniunktury. Zobacz raport banku UBS

Mimo napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, COVID-19 światowi konsumenci dóbr luksusowych zasadniczo nie zmieniają swoich nawyków zakupowych - wynika z raportu biura analiz szwajcarskiego banku UBS. Według nich obecnie ryzyko zmniejszenia popytu na dobra luksusowe jest mniejsze niż dotychczas przewidywano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA moda i uroda COVID-19 zegarek USA Unia Europejska Ukraina Rosja konsument

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce handel praca zatrudnienie płace bezrobocie pracodawcy tarcza antykryzysowa raport

Eksperci: z powodu niepewności związanej z COVID-19 coraz więcej Polaków oszczędza

Mimo danych wskazujących na spadki w produkcji budowlanej nie ma raczej obaw o przyszłość tej branży, szczególnie gdy wiosną i latem gospodarka wyjdzie z obostrzeń. Natomiast wyraźnie widać zmieniające się trendy zakupowe Polaków, którzy ograniczają konsumpcję tylko do tzw. dóbr trwałych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, wiceprezes KIG i Adam Ruciński z firmy BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna budownictwo handel Koronawirus w Polsce gus

Coraz mniej osób narzeka na problemy finansowe. Pieniądze inwestujemy w remonty i wyposażenie mieszkań

Kryzysowy rok 2020 okazał się rekordowy dla branży AGD. Na wyposażenie kuchni i łazienek wydaliśmy ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pokrywa się to z danymi Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, według których ubyło osób deklarujących, że ma problemy, by związać koniec z końcem. Na brak pieniędzy na bieżące wydatki w 2020 r. wskazywało 41 proc. respondentów, wobec 47 proc. w roku poprzednim.
Zobacz więcej na temat:  wydatki inwestycje oszczędności długi GOSPODARKA

Eksperci: pieniądze na programy społeczne szybko wracają do gospodarki i odbudowują polski budżet, ale inwestycje też są niezbędne

Przyszłoroczny budżet państwa opiera się w przeważającej mierze na konsumpcji Polaków. Jest to możliwe mimo kryzysu, bo jednak po chwilowych ograniczeniach zakupów spowodowanych lock downem jeszcze intensywniej do nich wracamy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej". Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zaznaczyła, że konsumpcja musi być uzupełniona o inwestycje, także te prywatne, do których przedsiębiorców może skuteczne zachęcać jasne i stabilne prawo.  
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski deficyt budżetowy inwestycje GOSPODARKA tarcza antykryzysowa