Polskie Radio
Section05

referendum

Marlena Maląg: trzeba rozsądnie i prospołecznie dysponować budżetem i słuchać głosu Polaków

Inwestujemy w rodziny, tak w dzieci, żeby mogły lepiej się kształcić, poznawać świat, jak i seniorów, żeby mogli godnie żyć po latach pracy. Dbamy te o tym, którzy przez lata ciężko pracowali i wcześniejszy odpoczynek jest dla nich jedynym rozwiązaniem choćby miało to kosztować budżet państwa. Wystarczy bowiem tak nim zarządzać, że pieniądze najpierw się znalazły a potem były wydawane na słuszne cele. Ale przede wszystkim chcemy słuchać Polaków, chociażby w kwestii wieku emerytalnego tak, żeby ich odpowiedź musiała być wiążąca dla rządzących, nie tylko dziś - mówiła w audycji Rządy Pieniądza minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Marlena Maląg emerytura pomostowa emerytura senior

PR24 Michał Moskal o pytaniach referendalnych: Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach

W piątek Sejm ma rozpatrzyć rządowy wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. - Na pewno nie będzie zmiany sensu pytań referendalnych. One są zasadnicze. Chodzi o to, jak będzie wyglądać Polska po wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Moskal, szef gabinetu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość polityka POLSKA wybory w Polsce wybory

Wniosek o przeprowadzenie referendum już w Sejmie. Premier Morawiecki: to są kluczowe pytania

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że skierował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. Prezes Rady Ministrów w swojej relacji przypomniał także i objaśnił każde z pojawiających się w nim pytań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Morawiecki premier Sejm

Znamy cztery pytania referendalne. Publicysta: PiS wyprzedza inne partie i zajmuje przestrzeń polityczną

- Dla kampanii wyborczej kluczowy będzie wrzesień, wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że odbędzie się wtedy duży kongres PiS. Jednak już teraz w mediach mówi się tylko o referendum, PiS niejako narzuca ten temat, inne partie są reaktywne. Ewentualnie odnoszą się do przedstawionych pytań lub wzywają do bojkotu referendum - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory w Polsce

Poseł Kukiz'15: wszystkie pytania referendalne nie pasują opozycji

 - Nie ulegajmy fałszywej propagandzie KO, która nie ma nic wspólnego z obywatelskością. Oni potrafią tylko przejadać pieniądze, nie potrafią ich pomnażać. Chcą sprzedawać i potem jakoś ma być. Chcą zbojkotować referendum, bo mają niecne plany wobec naszego wieku emerytalnego i majątku publicznego. Wypracowany system zostanie rozprzedany i zniszczony - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Kukiz'15 wybory w Polsce polityka

Poseł KO była za podniesieniem wieku emerytalnego. Przed referendum, całkowicie zmieniła zdanie

"Przywrócimy wiek emerytalny 67 lat dla kobiet i mężczyzn" - pisała w 2017 roku Kamila Gasiuk-Pihowicz. Poseł KO w tamtym czasie przekonywała, że "to konieczność". Gdy temat wieku emerytalnego rządzący chcą poruszyć w planowanym na 15 października referendum, poseł już nie postuluje ws. podniesienia wieku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Beata Szydło Kamila Gasiuk-Pihowicz PiS

"Jeśli nie będzie wiążące, to opozycja stwierdzi, że Polacy się wypowiedzieli". Poseł PiS o referendum

- Jeżeli Polacy nie pójdą i nie zagłosują, jeśli referendum nie będzie wiążące, to zapewniam, że opozycja powie, że Polacy się tak naprawdę wypowiedzieli, że chcą imigrantów, chcą rozebrania muru, chcą podwyższenia wieku emerytalnego i chcą prywatyzacji spółek, bo gdyby tego nie chcieli, to by zagłosowali - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Anna Kwiecień. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Anna Kwiecień Prawo i Sprawiedliwość Henryk Szrubarz PiS POLSKA

Eksperci: pytania referendalne to sama polityka, dotyczą gospodarki i konkretnych spraw społecznych

Wyprzedaż majątku narodowego nie jest tożsama z jego prywatyzacją. W gospodarce powinna zaś liczy się przede wszystkim efektywność. Niewątpliwe sektory strategiczne, infrastruktura krytyczna powinna zostać wyłącznie w polskich rękach. Co do wieku emerytalnego, to jego ustawowe podwyższanie byłoby niezasadne, ale warto zachęcać do dłuższej pracy choćby wspierając nasze życie w zdrowiu. Brak pracowników będzie coraz dotkliwszy, ale nadzieja, że na rynku pracy zastąpią migranci z Afryki czy Bliskiego Wschodu to pomyłka - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA prywatyzacja infrastruktura krytyczna cyberbezpieczeństwo migracja wiek emerytalny w Polsce