Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

"Forma nieuprawnionego nacisku". Spychalski o działaniach KE ws. reformy sądownictwa

- Cały czas podkreślamy, że kwestie wymiaru sprawiedliwości są sprawami wewnętrznymi kraju członkowskiego UE, tutaj KE - według nas - wychodzi poza traktaty - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Zapewnił jednak, że w ramach współpracy i wspólnej odpowiedzialności za UE Polska jest gotowa do współpracy "w duchu rozmowy, dialogu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Błażej Spychalski Andrzej Duda kancelaria prezydenta sądownictwo Komisja Europejska prawo

Posłowie Solidarnej Polski: KE uzurpuje sobie prawa do organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce

- Nie ma zgody na dyktat Komisji Europejskiej i na to, żeby godziła w porządek prawny Rzeczypospolitej Polskiej - oświadczył Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. - Chodzi o spór, czy w Polsce będzie rządziła demokracja czy będzie rządziła eurokracja - mówił jego partyjny kolega, Jan Kanthak.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Solidarna Polska Unia Europejska Komisja Europejska POLSKA polityka

"Wszyscy sędziowie zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem". Julia Przyłębska o TK

- Wszyscy sędziowie TK zostali wybrani zgodnie z obowiązującym prawem; nigdy nie było i nie ma podstaw prawnych do badania zgodności z Konstytucją indywidualnego wyboru sędziego Trybunału - powiedziała w rozmowie z portalem Interia prezes TK Julia Przyłębska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Julia Przyłębska sądownictwo prawo

Władysław Teofil Bartoszewski: reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna od dawna

- Nie ma możliwości, by wrócić do stanu przed 2015 r. System wtedy nie działał dobrze, teraz jest jeszcze gorzej […] przygotowujemy pewne konkretne propozycje, aby to naprawić - mówił w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski (PSL - Koalicja Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Władysław Teofil Bartoszewski Adrian Klarenbach

Dr Małgorzata Bonikowska o sporze wokół Izbie Dyscyplinarnej: system prawa unijnego musi być spójny

- Polska jest członkiem UE, uczestniczy we wszystkich pracach instytucji unijnych, budowanie wrażenia, że jest jakaś Unia obok, która jest obcym ciałem i czegoś od nas chce, jest absolutnie mylące - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Karol Karski Krzysztof Grzybowski

Prof. Karol Karski o zmianach w Izbie Dyscyplinarnej: reforma wymiaru sprawiedliwości musi zostać dokończona

- Nie powinniśmy wykonywać wyroku TSUE, który wykracza poza kompetencje tej instytucji i UE, jest uchwałą czy rezolucją instytucji unijnej niewywołująca skutków zarówno w unijnym, jak i krajowym porządku prawnym - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Karol Karski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Tadeusz Płużański Karol Karski

Prof. Reginia-Zacharski: spór o Izbę Dyscyplinarną jest sporem politycznym, nie prawnym

- Na gruncie prawnym bez większych problemów dałoby się zebrać argumenty, które wspierają stanowisko władz polskich. Niemniej, ponieważ gra idzie o dużą politykę, te argumenty mają mniejsze znaczenie niż presja polityczna - powiedział w Polskim Radiu politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Jacek Reginia Zacharski. - To też pokazuje istotę sporu, jest to bowiem spór polityczny - dodał. Gośćmi "Debaty PR24" byli także prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z KUL i prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z SGH.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE

Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską. Na początku maja rząd szybko wypychał ten dokument, (...) a teraz wciąż nie został on zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, twierdząc, że jest to konsekwencja nieprzestrzegania przez Polskę orzeczeń TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Paulina Hennig-Kloska Sąd Najwyższy sądownictwo sąd Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska