Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

NASZ WYWIAD SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

Przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa dyscyplinująca sędziów czeka na podpis prezydenta. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że pomoże ona w zakończeniu trwającego sporu prawnego. - Gdyby już obowiązywała, to sędziowie, którzy wzięli udział w podjęciu wczorajszej uchwały, mogliby zostać teraz pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej - tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Marek Ast sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa sąd POLSKA

Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa

- Sąd Najwyższy wczorajszą uchwałą wyszedł poza przyznane mu kompetencje, wszedł w uprawnienia Sejmu, Senatu i prezydenta. Rozszerzył znaczenie pewnych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego, a to rozszerzenie naruszają obowiązujące przepisy - stwierdziła prof. Anna Łabno. Gośćmi audycji byli także prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Eliza Olczyk Sejm

"Destrukcja ważnego w organizacji państwa systemu". Krzysztof Kawęcki o sądownictwie

- Nie byłoby wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego, gdyby nie świadomość grupy sędziów, bardzo wpływowych, że mają wsparcie zewnętrzne, instytucji unijnych, Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Trybunału Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 politolog Krzysztof Kawęcki. Spór wokół reformy sądownictwa komentował także prof. Andrzej Zybała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo polityka Prawo i Sprawiedliwość Magdalena Złotnicka Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Publicysta: w sporze o sądownictwo czekam na głos Jarosława Kaczyńskiego

- Trzeba zachęcać prezydenta Andrzeja Dudę i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby wzięli sprawy we własne ręce i zaproponowali kompromisowe rozwiązanie ws. reformy wymiaru sprawiedliwości - nawoływał Jerzy Mosoń ("Polish Market"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także publicyści: Kamila Baranowska ("Do Rzeczy") i Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Eliza Olczyk Sejm

Kolejny krok UE ws. Izby Dyscyplinarnej. Otrzymano wniosek Komisji Europejskiej

Unijny Trybunał Sprawiedliwości otrzymał wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisarze zdecydowali w ubiegłym tygodniu, że zwrócą się do Luksemburga o środki tymczasowe i zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z października ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE sąd Sąd Najwyższy sądownictwo Polska w Unii Europejskiej

Michał Woś: nie można kwestionować statusu sędziego powołanego przez prezydenta

- Sąd Najwyższy, czyli grupa osób, która powinna stać na straży polskiego sadownictwa, próbuje wysadzić polski wymiar sprawiedliwości - mówił na antenie Polskiego Radia 24 minister środowiska Michał Woś. - Sędzia powołany przez prezydenta RP jest sędzią i nie można kwestionować jego statusu - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sąd Najwyższy Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo

Gersdorf w 2017 roku o podważaniu Trybunału Konstytucyjnego: to są zabiegi półpolityczne

- Mimo że czasy są nadzwyczajne, to nie możemy łamać dogmatu, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są wiążące, bo na to cały czas się powołujemy - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w marcu 2017 r. podczas konferencji poświęconej "rozproszonej kontroli zgodności prawa z konstytucją". Stanowisko to jest zgodne z wypowiedzią sędziego Stanisława Bernata z grudnia 2016 r. odnośnie uznania wyboru szefowej TK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Gersdorf Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo Julia Przyłębska

Prezydent: naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa

- Mam nadzieję, że dzięki pracy Izby Dyscyplinarnej dojdzie do naprawy wymiaru sprawiedliwości oraz wzrostu jego oceny w polskim społeczeństwie. Dziś jest ona fatalna. Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest niezbędna. To jeden z fundamentów państwa - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska