Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z dwudniową wizytą w Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Vera Jourova, przylatuje do Polski z dwudniową wizytą. Weźmie ona udział m.in. w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Spotka się również z marszałkami Sejmu i Senatu oraz ministrem sprawiedliwości w związku z kwestiami reformy wymiaru sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Vera Jourova Komisja Europejska sądownictwo Auschwitz Beata Płomecka

Ziobro prawdopodobnie spotka się z Jourovą. Wójcik: okazja do rozmów o wyborze sędziów

- To okazja do tego, żeby porozmawiać także o różnicach pomiędzy systemami, bo w Czechach sędziów wybierają politycy, a w Polsce sędziów wybierają sędziowie - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, informując, że Zbigniew Ziobro najprawdopodobniej spotka się z wiceszefową Komisji Europejskiej Vierą Jourovą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Michał Wójcik Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej

Adam Bielan: uchwała Sądu Najwyższego pogłębiła chaos w systemie sądownictwa

- Sędziowie Sądu Najwyższego stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. To pogłębiło chaos w systemie sądownictwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). Gościem audycji był także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS koalicja obywatelska sądownictwo Henryk Szrubarz Adam Bielan Czesław Mroczek Sąd Najwyższy

Wojciech Borowik: obywatele czują się zagubieni w kwestii sporu o sądownictwo

- Uważam, że wina w kwestii sporu o sądownictwo w Polsce leży po obu stronach. Obywatele czują się zagubieni i nie wiedzą na co mogą liczyć przed sądem - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Andrzej Rozpłochowski, opozycjoniści z czasów PRL.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny POLSKA Tadeusz Płużański Małgorzata Gersdorf

Prof. Arkadiusz Jabłoński: jesteśmy bliscy dualizmu prawnego w Polsce

- Myślę, że obywatele z niepokojem spoglądają na to, co się dzieje. Jesteśmy bliscy może jeszcze nie anarchii prawnej, ale przynajmniej jakiegoś dualizmu prawnego. Mamy teraz podział na sędziów, którzy mają prawo orzekać i tych, którym to prawo zostało odebrane - powiedział socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). W Polskim Radiu 24 również komentarze dotyczące wyborów nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny sądownictwo krs Maria Furdyna Małgorzata Gersdorf Platforma Obywatelska Grzegorz Schetyna

Sellin o reformie sądów: UE chce nam dyktować ustawy. Nie można tego zaakceptować

– Traktowani jesteśmy nadzwyczajnie. Uważa się, że nie mamy prawa tego ustroju reformować, tylko mamy jeździć po instrukcje na zewnątrz. Tego oczywiście nie możemy zaakceptować – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL, Adam Bielan z Porozumienia i Krzysztof Gawkowski z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio POLSKA polityka Beata Michniewicz Błażej Spychalski Jarosław Sellin Marcin Kierwiński Piotr Zgorzelski Adam Bielan Krzysztof Gawkowski sądownictwo Sąd Najwyższy

NASZ WYWIAD SN stanął ponad prawem? Marek Ast: ustawa pociągnęłaby sędziów do odpowiedzialności

Przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa dyscyplinująca sędziów czeka na podpis prezydenta. Poseł PiS Marek Ast tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że pomoże ona w zakończeniu trwającego sporu prawnego. - Gdyby już obowiązywała, to sędziowie, którzy wzięli udział w podjęciu wczorajszej uchwały, mogliby zostać teraz pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej - tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Marek Ast sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa sąd POLSKA

Prof. Anna Łabno: uchwała Sądu Najwyższego jest z całą pewnością wadliwa

- Sąd Najwyższy wczorajszą uchwałą wyszedł poza przyznane mu kompetencje, wszedł w uprawnienia Sejmu, Senatu i prezydenta. Rozszerzył znaczenie pewnych przepisów kodeksu postępowania karnego oraz kodeksu postępowania cywilnego, a to rozszerzenie naruszają obowiązujące przepisy - stwierdziła prof. Anna Łabno. Gośćmi audycji byli także prof. Maciej Drzonek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo krs POLSKA Eliza Olczyk Sejm