Polskie Radio
Section05

Renata Grochal

Rosja grzmi po decyzji USA. Magierowski: słyszeliśmy już podobne groźby

- To decyzja słuszna, która nie przyniesie natychmiastowych efektów na polu walki, ale da Ukraińcom pewien oddech w tym konflikcie - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marek Magierowski, oceniając zgodę Waszyngtonu na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni dalekiego zasięgu w wojnie z Rosją. Były ambasador Polski w USA odniósł się również do gróźb Rosji i stwierdził, że jego zdaniem "blef Putina będzie trwały".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Magierowski USA Rosja wojna 2024 Ukraina wojna na Ukrainie Europa ŚWIAT

STREFA WPŁYWÓW Sędzia zastraszana przez prokuraturę ws. śmierci ojca Ziobry. "Widać rękę ówczesnego ministra"

- Na etapie postępowania aktywności Zbigniewa Ziobry nie widać, natomiast fakt, że zostało ono zainicjowane dwa dni przed ogłoszeniem wyroku, oraz konieczność kontynuowania tego postępowania budzi bardzo poważne wątpliwości. Chodziło o to, aby zastraszyć sędzię Agnieszkę Pilarczyk - mówiła w "Strefie Wpływów" prokurator Katarzyna Kwiatkowska, dyrektorka Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, komentując sprawę śmierci ojca Zbigniewa Ziobry.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Roch Kowalski Jacek Czarnecki Zbigniew Ziobro prokuratura sądownictwo

STREFA WPŁYWÓW Co z ekstradycją Sebastiana M.? "Mamy to pod kontrolą"

- Można pomyśleć, że ten, kto ma duże pieniądze i znajomych prawników, może sobie siedzieć w Dubaju i włos mu z głowy nie spadnie. Natomiast wobec obywatela, który np. ukradnie batonik, są wnioski o tymczasowe aresztowanie. Sprawa Sebastiana M. w niedługim czasie nabierze tempa - zapewniała w "Strefie Wpływów" prokurator Katarzyna Kwiatkowska, dyrektorka Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Generalnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Roch Kowalski Jacek Czarnecki Dubaj sądownictwo prokuratura

Sprawa Sutryka i spółki skarbu państwa. Czy będą zmiany prawa i jakie?

Sprawa Jacka Sutryka skłania polityków do wniosku, że potrzebne są zmiany w prawie w związku z aferą w Collegium Humanum. Skandal dotyka zarówno przedstawicieli opozycji, jak i rządu. Zarzuty ma w sumie już 150 osób. Resorty szykują zmiany w prawie. Są też propozycje zmian ponad podziałami. Kontrowersje budzi też zasiadanie w spółkach komunalnych w innych samorządach. O tym dyskutowali politycy w audycji "Śniadanie w Trójce". Niektórzy uważają, że żadnych zmian nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka Anna Gembicka Stanisław Tyszka Łukasz Rzepecki katarzyna piekarska Jacek Sutryk

STREFA WPŁYWÓW "Nie ma we mnie chęci zemsty i odwetu". Prok. Kwiatkowska o rozliczeniach czasów PiS

- Celem badania jest przywrócenie sprawiedliwości, pokazanie mechanizmów, które funkcjonowały w czasach PiS i rozliczenie prokuratorów. W nowej prokuraturze, którą chcemy zbudować, nie chcemy mieć prokuratorów, którzy wykorzystują urząd do wykonywania poleceń jakiejkolwiek władzy - mówiła w "Strefie Wpływów" prokurator Katarzyna Kwiatkowska, dyrektorka Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Daniel Obajtek PiS Zbigniew Ziobro Jacek Czarnecki Roch Kowalski Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa Polskie Radio

Tarcza w Redzikowie. "Ma znaczenie praktyczne i polityczne"

- Musimy myśleć o zabezpieczeniu polskiego nieba wielowymiarowo. Tarcza w Redzikowie ma znaczenie zarówno praktyczne, choć jest kosztowna, jak i polityczne - mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej, wiceszefowa sejmowej komisji obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka bezpieczeństwo relacje polsko-amerykańskie Unia Europejska wojsko Joanna Kluzik-Rostkowska Rosja tarcza antyrakietowa polityka

STREFA WPŁYWÓW "Zadyszka Mentzena". Konfederacja wystawi jednak Bosaka? Nieoficjalne doniesienia

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że para, którą próbuje wypuścić Sławomir Mentzen, idzie w gwizdek - mówił w "Strefie Wpływów" dziennikarz Polskiego Radia Roch Kowalski. Z jego nieoficjalnych informacji wynika, że Konfederacja rozważa wymianę kandydata na Krzysztofa Bosaka. Sytuację wokół wyborów prezydenckich komentowała też Renata Grochal i Jacek Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Konfederacja Krzysztof Bosak polityka Roch Kowalski Jacek Czarnecki

PiS fetuje Trumpa. Paweł Kowal: wyszło dziadostwo

- Politycy PiS nie potrafili zareagować na wygraną Joe Bidena cztery lata temu, nie potrafią na wygraną Trumpa. Wydaje im się, że jak wyślą laurkę Trumpowi, to on sprzeda interesy. Aż trudno jest komentować takie zachowania. Politycy PiS to niby doświadczeni ludzie, a wyszło dziadostwo - mówił w "Strefie Wpływów" szef sejmowej komisji spraw zagranicznych i pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Roch Kowalski Jacek Czarnecki Paweł Kowal Donald Trump wybory prezydenckie w USA Polskie Radio Polskie Radio 24 POLSKA

Koniec wojny wg Trumpa. Siewiera: brak gwarancji dla Ukrainy

- Plany deklarowane w kampanii, na użytek wewnętrzny, nie przekładają się radykalnie na sposób uprawiania polityki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef BBN Jacek Siewiera, komentując założenia zakończenia wojny w Ukrainie wyrażone przez przyszłego wiceprezydenta USA. - Liczę na to, że proces będzie bardziej uporządkowany, a te zarysy planu są sposobem widzenia zakończenia tego konfliktu, który ma oddziaływać na obie strony - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Siewiera POLSKA polityka Donald Trump Ukraina wojna 2024 Rosja infografika