Polskie Radio
Section05

reportaż w Jedynce

"Doktorant" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej. [POSŁUCHAJ]

Jego historia to gotowy scenariusz na film o dziwnych meandrach ludzkiego losu, o upadkach, ale też sile człowieka do odbicia się od dna. Pan Paweł urodził się w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Na UW ukończył antropologię kultury i rysowała się przed nim kariera naukowa, ale ożenił się i postanowił znaleźć bardziej intratną pracę. Znalazł ją w Cepelii, na stanowisku głównego specjalisty. Z czasem został tam rzecznikiem prasowym.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska reportaż bezdomność

"Teatr z życiem" - reportaż Jakuba Tarki o kulisach słuchowiska o Esterze Borenstein. [POSŁUCHAJ]

24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Teatr Polskiego Radia przygotowuje słuchowisko opowiadające o żydowskiej dziewczynce, która przeżyła dzięki solidarnej pomocy mieszkańców mazowieckiej wsi Osiny. Jak wyglądają kulisy powstawania spektaklu w Teatrze Polskiego Radia? Jakie emocje temu towarzyszą? Jak pandemia wpływa na tę pracę? O tym w reportażu Jakuba Tarki.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Tarka Żydzi II wojna światowa Holokaust reportaż

"Czuły matematyk" - reportaż o Krzysztofie Kieślowskim

"Jeśli chcesz poznać samego siebie, musisz poznać filmy Kieślowskiego" - przekonuje Joaquin Rubio Salazar, meksykański filozof, historyk filmu. 13 marca minie 25 lat od śmierci reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, autora takich filmów jak: "Dekalog", "Trzy kolory" czy "Podwójne życie Weroniki". Artysta, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, nominowany do Oscara, inspiruje wielu współczesnych twórców. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski KULTURA FILM kino reportaż

"Życie w strachu" – reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj

Były partner kobiety, uznany gdański wykładowca akademicki zawiadamia szpital, że chce ona popełnić samobójstwo i właśnie pisze list pożegnalny. W efekcie bohaterka reportażu, uznana bizneswoman, trafia na tydzień do szpitala psychiatrycznego. Czy w Polsce trudno jest skierować kogoś na takie przymusowe badania psychiatryczne? W tym przypadku okazało się to banalnie proste. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż psychiatria stalking Urszula Tomaszewska-Żółtowska

"Dzieło życia" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Posłuchaj!

W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. To dobry moment, żeby przywołać emocje z tamtego czasu, wrócić do złożonej historii restytucji jego gmachu. Człowiekiem, który go nam przywrócił, jest nieżyjący prof. Stanisław Lorenz. To on zmobilizował społeczeństwo do działania. W 1980 roku Zamek, wraz ze Starym Miastem, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż

Wspominamy Papcia Chmiela. Zapraszamy na reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, powstaniec warszawski. Ewelina Karpacz-Oboładze odwiedziła w zeszłym roku Papcia Chmiela w jego warszawskim mieszkaniu, a także towarzyszyła mu podczas spotkań z czytelnikami w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ewelina Karpacz-Oboładze Henryk Jerzy Chmielewski