Polskie Radio
Section05
reportaż

"Maestro i jego ogrodnik" – reportaż Moniki Chrobak

To opowieść o niezwykłej przyjaźni ogrodnika Stanisława Dudka z profesorem Krzysztofem Pendereckim. Stanisław Dudek od lat 80-tych ubiegłego wieku do tej pory opiekuje się słynnym Arboretum w małopolskich Lusławicach. To było dla kompozytora ukochane miejsce na ziemi. Tu nie tylko odpoczywał, ale również komponował swoje dzieła i sadził ukochane drzewa.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Monika Chrobak

Premiera podcastu Polskiego Radia Dzieciom. "Ucho widzi" - radiowe reportaże dla dzieci

Na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia jest już dostępny najnowszy podcast Polskiego Radia Dzieciom "Ucho widzi". Zaglądamy w nim, razem z łapaczem dźwięków, w miejsca do których nasi słuchacze nie mają okazji zaglądać. Jakie tajemnice kryje piłkarska szatnia? Co kryją podziemia Pałacu Kultury i Nauki? Co widać i słychać z krakowskiej hejnalicy? Na te i wiele więcej pytań odpowiadamy w podcaście Polskiego Radia Dzieciom. W pierwszym odcinku poznajemy tajemnice PGE Narodowego. Zapraszamy! 
Zobacz więcej na temat:  podcast Agnieszka Ciecierska radio dla dzieci podróże po Polsce wakacje

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Puszcza Białowieska przyroda natura ochrona przyrody Białowieża Adam Robiński

"Powódź wszystkich Polaków - archiwalny dokument Janiny Jankowskiej

Reportaż jest kroniką przebiegu powodzi tysiąclecia. 27 lat temu, w lipcu 1997 roku, padające nieprzerwanie deszcze spowodowały gwałtowny przybór wód i zalanie wielu miast, między innymi Opola, Kłodzka, Nysy i Raciborza. 40 procent powierzchni Wrocławia znalazło się pod wodą. Zginęły 54 osoby, a około 1500 rodzin straciło dach nad głową. Była to jedna z największych katastrof naturalnych, jakie dotknęły nasz kraj w XX wieku. Dokument "Powódź wszystkich Polaków" pokazuje dramat powodzian i rolę radia w dniach kataklizmu.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Janina Jankowska powódź

Walka o atrakcyjność i pełnię kobiecości – reportaż dający nadzieję Moniki Chrobak

Przez lekarzy została nazwana lwicą, do końca bowiem walczyła o swoją kobiecość i atrakcyjność. Małgorzata Karwala ma za sobą raka piersi, jej usunięcie i rekonstrukcję. Mimo tak trudnego doświadczenia nie straciła poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wręcz przeciwnie, jest dumna, że odzyskała na nowo swój kobiecy atrybut. 
Zobacz więcej na temat:  rak piersi choroba zdrowie rehabilitacja kobieta taniec profilaktyka Monika Chrobak Trójka nowotwory pr poleca

Audycja z cyklu "Co jest na tej taśmie?" i reportaż "Psie serce" Anny Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. W audycji z cyklu "Co jest na tej taśmie?" archiwalny reportaż Anny Kaczkowskiej z Polskiego Radia Lublin "Psie serce", nagrodzony w 2002 roku w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Dorota Boniecka-Górny PSY schronisko dla zwierząt wakacje

By kwatera "Parasola" wyglądała godnie – reportaż Antoniego Rokickiego

To jedno z najważniejszych miejsc na Powązkach: reprezentacyjna kwatera batalionu "Parasol", znajdująca się naprzeciwko pomnika Gloria Victis. Opiekują się nią rodziny i przyjaciele powstańców warszawskich ze Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów "Zośka" i "Parasol". Miejsce to wymaga renowacji, dlatego przed 1 sierpnia chcą zebrać 50 tys. zł na związane z nią prace.
Zobacz więcej na temat:  pr poleca Powstanie Warszawskie Powązki Muzeum Powstania Warszawskiego Antoni Rokicki Trójka batalion parasol

Andrzej Mularczyk

Pisarz, scenarzysta i reportażysta. Andrzej Mularczyk był wielką postacią radia i kina. To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi”, "Nie mam mocnych” i "Kochaj albo rzuć”, ale także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również współtwórca jednej z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach”, kilkudziesięciu słuchowisk radiowych oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.   
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Andrzej Mularczyk

"Niemal jak prawdziwe" - reportaż Moniki Chrobak

Przez lekarzy została nazwana lwicą, bowiem  do końca walczyła o swoją kobiecość i atrakcyjność. Małgorzata Karwala ma za sobą raka piersi, jej usunięcie i rekonstrukcję. Mimo tak trudnego doświadczenia nie straciła poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wręcz przeciwnie, jest dumna, że odzyskała na nowo swój atrybut kobiecy. Niezwykła bohaterka i jej historia w reportażu Moniki Chrobak pod tytułem " Niemal jak prawdziwe".
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Monika Chrobak rak piersi

XIX Ogólnopolski Konkurs Reportażystów "Melchiory". Polskie Radio czeka na zgłoszenia

Startuje tegoroczna edycja ogólnopolskiego konkursu reportażystów "Melchiory". Konkurs skierowany jest do pracowników i współpracowników Polskiego Radia, regionalnych rozgłośni radiowych oraz autorów i producentów audycji radiowych, zawodowo zajmujących się taką działalnością, a publikujących również poza antenami publicznej radiofonii. Mogą wziąć w nim udział także studenci wyższych uczelni. Polskie Radio czeka na zgłoszenia do 30 września br.  
Zobacz więcej na temat:  Melchiory 2024