Polskie Radio
Section05

reportaż

"Poloniści ze starówki" - reportaż Antoniego Rokickiego

Zainteresowanie językiem polskim na Morawach rośnie. - Jedni chodzą na fitness, inni biegają, a ja uczę się języka polskiego… - opowiada Magdalena Franková, studentka Uniwersytetu Palackiego. Na poddaszu zabytkowej ołomunieckiej kamienicy mieści się Katedra Slawistyki. Odwiedził ją Antoni Rokicki, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego Czesi tak bardzo interesują się Polską.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż w Jedynce Morawy język polski nauczyciel pr poleca

"W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Pierwszy odcinek cyklu Martyny Wojtkowskiej

W "Klubie Trójki - Audiodokumencie" niezwykła opowieść o polskich dzieciach z Pahiatua. Anna Dudzińska rozmawiała z Martyną Wojtkowską, autorką audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua". Posłuchaliśmy pierwszego odcinka opowieści o dzieciach, które po czterech latach wojennej tułaczki - od Syberii przez obozy uchodźców w Iranie - trafiły do Nowej Zelandii. 
Zobacz więcej na temat:  Nowa Zelandia

Audycja "Co jest na tej taśmie" i archiwalny reportaż Grażyny Wielowieyskiej "Lekcja śpiewania"

Reportaż "Lekcja śpiewania" opowiada o krakowskim sposobie na obchody świąt narodowych - poprzez wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Takich lekcji śpiewania było już ponad 80-ąt, z różnych okazji i weszły już do kalendarza krakowskich imprez. Wieść o tym poszła w Polskę i teraz na radosne obchody świąt narodowych przyjeżdżają do Krakowa ludzie z całej Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Dorota Boniecka-Górny Grażyna Wielowieyska Kraków Święto Niepodległości śpiew

Na krawędzi świata i życia. Audioserial o polskich dzieciach w Nowej Zelandii

Polskie Radio i Instytut Pileckiego zapraszają na premierę audioserialu Martyny Wojtkowskiej "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua", który upamiętnia 80. rocznicę przybycia polskich sierot do Nowej Zelandii. To poruszająca historia dzieci, które w czasie II wojny światowej znalazły schronienie na końcu świata, po traumatycznych przeżyciach na zesłaniu w ZSRR.
Zobacz więcej na temat: 

Reportaż "Nadzieją był On" - ostatnie dni ks. Popiełuszki

Reportaż to zapis wspomnień i emocji związanych z ostatnim okresem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Przedstawia mało znane fakty dotyczące wcześniejszych prób zamachów, zastraszania księdza Jerzego, okoliczności jego porwania i śmierci. Relacje świadków oraz emocje związane z podaniem informacji o jego zaginięciu, odnalezieniu ciała i pogrzebie, który zgromadził blisko milion Polaków, do dziś niesamowicie poruszają.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Jerzy Popiełuszko Dorota Boniecka-Górny Hanna Dołęgowska

Docenić każdą chwilę. Reportaż "Trzeba walczyć" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej

"Klub Trojki" tym razem w listopadowym, refleksyjnym nastroju. Zaprosiliśmy do wysłuchania archiwalnego reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej o walce z nieuleczalną chorobą. "Trzeba walczyć" to opowieść, której słucha się ze ściśniętym gardłem. To historia chorej na raka "Chustki", Joanny Sałygi. W czasie choroby, z myślą o swoim synku, prowadziła blog, opisując własne doświadczenia i przeżycia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka onkologia choroba Hanna Bogoryja Zakrzewska Anna Dudzińska

"Trzeba walczyć" - archiwalny reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej

To będzie niezwykłe spotkanie w listopadowym, refleksyjnym nastroju. Archiwalny reportaż Hanny Bogoryja Zakrzewskiej "Trzeba walczyć" to opowieść, której słucha się ze ściśniętym gardłem.  To historia chorej na raka Joanny "Chustki" Sałyga. W czasie choroby, z myślą o swoim synku, prowadziła blog opisując własne doświadczenia i przeżycia.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Hanna Bogoryja Zakrzewska Anna Dudzińska

"Gdzie jest moja panda?". Reportaż Urszuli Żółtowskiej na Wszystkich Świętych

Trzy lata temu u 4-letniego wtedy Michałka zdiagnozowano raka mózgu. Bohaterka reportażu będąc z dzieckiem w szpitalu, zaczęła pisać dla niego po angielsku książkę o pandzie pt. "Gdzie jest moja panda?", ponieważ syn bardzo lubił pandy. Zapraszamy do Jedynki na reportaż Urszuli Żółtowskiej, który opowiada o tym, jak radzić sobie z tą najbardziej bolesną stratą. Stratą dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska reportaż w Jedynce pr poleca

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska Trójka rodzice śmierć dziecko pr poleca

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z Internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sosnowiec Górny Śląsk miasto Jakub Kukla