Polskie Radio
Section05

rocznica

Druga rocznica wojny na Ukrainie - audycje specjalne w Dwójce

W związku z drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę radiowa Dwójka - w geście solidarności z walczącymi sąsiadami - przygotowała audycje specjalne i cykle literackie. Były powieści i wiersze ukraińskie, koncert Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Opery Narodowej czy relacje tych, którzy wciąż pomagają Ukraińcom. Temat walczącej Ukrainy pojawiał się na naszej antenie niemal przez cały tydzień - od 19 do 24 lutego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie literatura Ukraina poezja Dwójka Ukraina

TYLKO U NAS Wyciągnąć wnioski z wojny. "Konieczne szkolenie cywilów"

- Szkolenie cywilów powinno być powszechne. Nie zapominajmy, że konstytucja każdemu obywatelowi narzuca obowiązek obrony ojczyzny. Bronić tej ojczyzny możemy na różne sposoby - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio24.pl Damian Duda, prezes Fundacji "W międzyczasie", który wraz z wolontariuszami na Ukrainie od blisko dekady udziela pomocy medycznej bezpośrednio na polu walki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 służby i bezpieczeństwo rcb Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wywiad POLSKA

NASZ WYWIAD Medycy na froncie. Damian Duda: walczymy o każdą kroplę krwi

- Zasada jest taka, że pomagamy wszystkim. Pomagamy również przeciwnikowi. (...) Są przekonywani przez swoich przełożonych, że mają walczyć do samego końca, bo jak przyjdą Ukraińcy, to po prostu zostaną dobici. A tutaj spotyka ich wielkie zaskoczenie, bo ktoś udziela im pomocy - powiedział w rozmowie z portalem polskieradio24.pl Damian Duda, prezes Fundacji "W międzyczasie", który wraz z wolontariuszami od blisko dekady udziela pomocy medycznej bezpośrednio na polu walki w Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 wywiad

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska aktorzy aktorstwo FILM film polski Armia Krajowa Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia teatru gwiazdy

Leon Weintraub: Auschwitz-Birkenau było dla mnie szokiem

- Mężczyźni na lewo, kobiety na prawo, pomachałem do mamy i trzech sióstr. Czwarta została w łódzkim getcie, chowała się z grupą młodych socjalistów w oczekiwaniu na wyzwolenie przez Armię Czerwoną. Przed nami grupa esesmanów, a kątem oka zauważyłem ogrodzenie, słupy, druty kolczaste. W getcie pracowałem w warsztacie elektrycznym, poznałem, że to przewody pod prądem - wspominał Leon Weintraub, deportowany z łódzkiego getta do obozu Auschwitz-Birkenau z matką, ciotką i trzema siostrami w 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Auschwitz rocznica Aleksandra Łapkiewicz Adrian Bąk Dwójka

20-lecie Muzeum Powstania Warszawskiego. "To muzeum okazało się wielkim sukcesem"

- Chcieliśmy zrobić coś nowego, coś zupełnie innego niż w dotychczasowych polskich muzeach. W ciągu trzynastu miesięcy z ruiny udało się stworzyć muzeum, w którym jest nowoczesna ekspozycja. Z wszystkimi przetargami, kwestiami architektonicznymi, odbiorami, a jednocześnie z pracą koncepcyjną jak ta ekspozycja ma wyglądać - mówił w Dwójce dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego muzeum II wojna światowa historia Polski Dwójka Paweł Ukielski

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński poezja Leopold Staff Jan Lechoń Julian Tuwim RWE Radio Wolna Europa Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dwójka