Polskie Radio
Section05
rodzice

"Za cenę życia"

Wielu rodziców nie wie, że problem zażywania środków dopingujących dotyczy ich dzieci. Cieszą się, że syn, zamiast z kolegami na piwo, wybiera się do siłowni i po kilku miesiącach zamienia się w dobrze zbudowanego mężczyznę. Po sterydy anaboliczne sięgają coraz częściej młodzi ludzie w osiedlowych siłowniach.. Skutki zażywania anabolików są najgroźniejsze w okresie dojrzewania, mogą być nawet przyczyną śmierci. Ale o tym się nie mówi. Młodzi chcą być silni i podziwiani . Zrobią wszystko, żeby wyróżnić się wśród rówieśników i być na szczycie, choć przez krótką chwilę i choćby trzeba było za to zapłacić najwyższą cenę - cenę życia. Na przykład Paweł - miałby dziś 23 lata i całe życie przed sobą. To miały być jego ostatnie zawody. Potem chciał wrócić do szkoły i zdać maturę . Nie zdążył.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice siłownia

"Polakowskich powrót do Polski"

Dzieje rodziny Polakowskich wysiedlonej w 1936 roku z terenów wschodniej Ukrainy do Kazachstanu. Ich życie to nieustanna walka o zachowanie polskości w ekstremalnie trudnych warunkach społecznych i politycznych: wojny, czasów ZSRR i wreszcie jego rozpadu. Rodzice wraz z dorosłym synem mieszkają dziś w stolicy kraju Astanie i wciąż mają nadzieję na rychły powrót do Polski. Córka Julia wraz z dwójką dzieci od dwóch lat jest już w Polsce, gdzie - jak sama mówi - "walczy o przetrwanie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina mieszkanie dzieci rodzice

"Czuła struna"

Tytułowa czuła struna to wojna i jej skutki w życiu dziecka Zamojszczyzny, pani Marii Perkowskiej - Rusek z Klementowic (pow.puławski), która w swoim domu założyła prywatne muzeum dzieci wojny. Jej zbiory miały służyć nie tylko zachowaniu pamięci o tamtych czasach, ale ostrzeżeniu przed okrucieństwem wojny. W kontekście tragedii bałkańskiej przeżycia pani Marii, która była świadkiem spalenia żywcem swoich rodziców - brzmią przerażająco aktualnie. Muzeum p. Marii Perkowskiej stało się jednocześnie drogą do pojednania z narodem niemieckim. Ile lat musiało minąć , aby dziecko zamojszczyzny przestało nienawidzić ?
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice

"Pozwól mi odlecieć mamo" i "Aplazja"

Jak w zawsze w czwartki prezentujemy reportaże poświęcone problemom rodziny, relacjom między dziećmi a światem dorosłych. Przedmiotem naszej uwagi tym razem są dzieci i rodzice, których los dotkliwie doświadczył - dzieci chore na raka. Temat ten odnajdujemy w dwu reportażach: 1. "Pozwól mi odlecieć mamo" - Anna Dudzińskiej z Katowic (audycja otrzymała tytuł reportażu miesiąca") oraz 2. "Aplazja" Jana Morawieckiego z Wrocławia.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska dzieci Katowice rodzice Wrocław

"Miłość za miłość"

Wzruszająca opowieść o bezdzietnych małżeństwie, które przygarnęło 11-cioro osieroconych dzieci, tworząc Rodzinny Dom Dziecka. W domu panuje miła i serdeczna atmosfera. Większość dzieci, które trafiły do tego domu była w bardzo niedobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Kiedy znalazły się wśród kochających, życzliwych im ludzi - poprawa następowała niemalże z dnia na dzień. Dziś za okazaną im miłość, odpłacają przybraną rodzicom ... jeszcze większą miłością.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzinny dom dziecka

"Ałłach Agbar czyli 53 dni oczekiwania"

Historia łodzianina Pawła Chojnackiego, jednego z pięciu Polaków porwanych w zeszłym roku w Czeczenii. Paweł opowiada jak został porwany , jak przeżył święta Bożego Narodzenia w niewoli, w jakich okolicznościach doszło do uwolnienia. W audycji pojawia się też drugi wątek - opowieść rodziców Pawła, którzy dowiadują się o uprowadzeniu syna z telewizji, denerwują się brakiem wiadomości o porwanych, spędzają samotnie święta... Na zakończenie reporterki wracają do bohaterów reportażu by sprawdzić, co w ciągu roku zmieniło się w ich życiu.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia rodzice