Polskie Radio
Section05

siły zbrojne

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Rzym Kościół katolicki wojna na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej literatura Ministerstwo Spraw Zagranicznych

KPO a modernizacja armii. MON uspokaja: mamy różne możliwości finansowania

Również bez wpływów do gospodarki środków z Krajowego Planu Odbudowy, Polska będzie w stanie dalej wzmacniać swoją armię - zapewnia w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej. - Prowadzimy bardzo intensywne zakupy, dlatego zdywersyfikowaliśmy możliwości ich finansowanaa: to nie tylko budżet, ale także środki pozabudżetowe, z różnych źródeł - podkreślił Wojciech SKurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz Wojsko Polskie armia Krajowy Plan Odbudowy

Pierwsza partia południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 już w Polsce

Koreański sprzęt wojskowy dotarł do Polski. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest tempo modernizacji uzbrojenia w obliczu wojny na Ukrainie. W porcie w Gdyni prezydent uczestniczył w uroczystości podczas której razem z szefem MON, wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem, symbolicznie odebrał pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 dla Polski. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Południową.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej Jan Nowicki Andrzej Duda

85 lat temu podniesiono banderę na niszczycielu ORP Błyskawica

25 listopada 1937 roku niszczyciel ORP "Błyskawica" stał się okrętem Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia w Cowes w Anglii na jednostce została podniesiona biało-czerwona bandera, po czym pierwsza załoga, dowodzona przez komandora porucznika Tadeusza Podjazd-Morgensterna, przeprowadziła okręt do Gdyni. 1 grudnia 1937 roku odbyło się jego oficjalne powitanie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa