Polskie Radio
Section05

służba bezpieczeństwa

Gabinet Olszewskiego: rząd, który nie miał prawa powstać

Jan Olszewski w czasach PRL działał w opozycji, był też obrońcą innych opozycjonistów w procesach politycznych. W 1991 roku został premierem, ale już 5 czerwca następnego roku został odwołany. O rządzie Jana Olszewskiego rozmawiali w audycji Nos Kleopatry historycy Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół Piotr Dmitrowicz historia Polski Antoni Macierewicz Tadeusz Płużański

Jan Olszewski - postać wybitna i odważna

W niedzielę 4 czerwca minie 25. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do jego odwołania doszło w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. - Rząd Olszewski to był ambitny projekt, który miał zmienić filozofię Okrągłego Stołu – powiedział w audycji Debata Dnia Piotr Semka („Do Rzeczy”), autor książki „Lewy czerwcowy” o upadku rządu Olszewskiego. Gościem debaty był też Tomasz Walczak („Super Express”).
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski komunizm lustracja okrągły stół Piotr Semka

Rocznica śmierci Pyjasa. "Zginął to za mało powiedziane"

Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Stanisław Pyjas PRL KOR Bronisław Wildstein POLSKA

Działalność NSZZ „Solidarność” w KWK Wujek

Od pierwszych dni września 1980 w kopalni zaczęła działać „Solidarność”, której przewodniczącym po wyborach w grudniu 1980 został Jan Ludwiczak. - Podstawą tworzenia „Solidarności” było przyjęcie najbardziej demokratycznego statutu. Wprowadzono w nim dwukadencyjność przewodniczącego i członków komisji zakładowej. To powodowało, że ludzie do tego związku lgnęli. To także odpowiedź dlaczego „Solidarność” osiągnęła w tak krótkim czasie taką liczbę członków – powiedział o okresie tworzenia się „Solidarności” w audycji Pamiętaj, to Solidarność Stanisław Płatek, górnik z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność kopalnia Wujek historia Polski PRL komunizm Stanisław Płatek

"Polacy często musieli cierpieć za wolność i barwy narodowe"

– Nikt właściwie nie sporządził schematu moralnej oceny tego, czym było współuczestnictwo w tamtym systemie. Jeśli ktoś się zapisał do PZPR, by coś dobrego dla społeczeństwa robić, to trzeba zobaczyć czy bilans wychodził na korzyść sprawy polskiej. Bijmy się we własne piersi – mówił w audycji Rozmowa PR24 profesor Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PRL historia PRL PZPR Wojciech Roszkowski Adrian Klarenbach okrągły stół

"Funkcjonariusze SB w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur"

W sobotę przed Sejmem odbyła się manifestacja, z udziałem m.in. Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy pracowali w organizacji przestępczej, bo tak trzeba to nazwać, w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  emerytury mundurowe emerytura Adam Borowski PRL komunizm Dorota Kania POLSKA

Edward Mazur i jego związki z SB. "Kropka nad i"

Służby specjalne III RP wiedziały o współpracy Edwarda Mazura ze Służbą Bezpieczeństwa w okresie PRL - wykazał Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk ujawnił w "Do Rzeczy" nagranie dźwiękowe rozmowy werbunkowej Edwarda Mazura z 1985 roku. Nowe fakty komentował w audycji Kulisy Spraw Michał Matys, dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  edward mazur PRL Sławomir Cenckiewicz