Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Piotr Dmitrowicz: Jan Paweł II upomniał się o "milczący Kościół"

- Inauguracja tego pontyfikatu to był niesamowity dzień i zapowiedź tego, czym ten pontyfikat będzie. To słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" skierowane do wszystkich na świecie, ale przede wszystkim, jak sam papież mówił, chciał być głosem tych najsłabszych, którzy nie mają możliwości mówienia, obrony - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz

38. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Dr Milena Kindziuk: przyciągał ludzi do wiary i Kościoła

- W niektórych środowiskach pokutuje przekonanie, że działalność ks. Jerzego była polityczna. Tymczasem, kiedy analizuje się jego kazania, w żadnym nie znajdziemy treści politycznych. Ks. Jerzy mówił o tym, czym jest prawda, czym jest kłamstwo, mówił o godności i wolności człowieka, mówił o wierze - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk, autorka książek o ks. Jerzym Popiełuszce.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Antoni Trzmiel społeczeństwo

Premier Morawiecki: Urban nie tylko krył morderców księdza Jerzego, robił wszystko, by zakłamać tamtą rzeczywistość

Premier Mateusz Morawiecki wezwał do walki o prawdę o prześladowaniu opozycji przez komunistyczne władze PRL. W Warszawie szef rządu złożył kwiaty przed grobem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dziś przypada 38. rocznica męczeńskiej śmierci kapelana "Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko aktualności katolickie PRL Andrzej Duda

Budowa kościołów w czasach PRL. Skibiński: ewenement w skali globalnej

- Jest niemal pewne, że w latach 80. ub. wieku powstało w Polsce niemal tysiąc kościołów. W krajach strefy wpływów sowieckich liczba kilku kościołów robiła różnicę, u nas było zupełnie inaczej. Jeśli mówimy o specyfice polskiego komunizmu, to trzeba to zaznaczyć. To jedna z różnic, które pozwoliły przetrwać polskiemu społeczeństwu ten czas - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Robert Tekieli

"Makabryczny rzecznik, ponury wesołek". Radio Wolna Europa o Jerzym Urbanie

"Bezwolne paprochy" - napisał kiedyś Jerzy Urban o działaczach Solidarności. – Bezkarnie znieważał prawie wszystko i wszystkich: patriotyczne i religijne uczucia Polaków, więźniów politycznych, robotników, młodzież, wybitnych ludzi świata nauki i kultury – ocenił dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE Józef Ptaczek. I nie był to jedyny krytyczny głos na tej antenie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko propaganda PRL komunizm Wojciech Jaruzelski

Co Jerzy Urban powiedział prokuratorom z IPN? Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Były rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego kilka lat temu publicznie wyznał, że był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego Popiełuszkę. - Był twarzą rządu Jaruzelskiego, stanu wojennego, twarzą tych zbrodni, które wówczas były popełniane, a które on racjonalizował, tłumaczył i o których czasami również kłamał - powiedział dr Andrzej Zawistowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski komunizm PRL Jerzy Popiełuszko Czesław Kiszczak Instytut Pamięci Narodowej

Patryk Pleskot o ks. Popiełuszce: zwyczajność stała się heroizmem

- Gdy posłuchamy kazań ks. Jerzego, to nie porywają one retorycznie, ich siła tkwi w ich prostocie. Działa nie siła elokwencji czy efektowność przekazu, ale było widać, że ksiądz mówi to, co myśli. Podczas mszy za ojczyznę była oprawa plastyczna, byli aktorzy, ale były też proste w treści i formie kazania ks. Jerzego - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, wspominając postać ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Robert Tekieli

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM festiwal filmowy Trójka

Powrót do 1982 roku. "Półkowniki" w kinie Iluzjon

- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Bogusław Linda Ryszard Bugajski Paweł Siwek FILM