Polskie Radio
Section05

stan wojenny

"Zbrodnia dokonana z premedytacją". Dr Gontarczyk o pacyfikacji kopalni Wujek

- Propaguje się m.in. wersję córki gen. Wojciecha Jaruzelskiego, że ten rzekomo strasznie się zdenerwował i zmartwił, iż w kopalni Wujek zginęli ludzie. Nie wierzmy w takie brednie. Komuniści liczyli się z ofiarami. Ta zbrodnia została dokonana z premedytacją - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Piotr Gontarczyk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Wojciech Jaruzelski PRL komunizm społeczeństwo kopalnia Wujek

Stan wojenny w archiwach Polskiego Radia

- Drzwi się otwierają, bardzo energicznie wchodzi grupa 20, może 25 żołnierzy, uzbrojonych, prowadzonych przez pana w ciemnym płaszczu. Stanęli w holu, miny smutne, bardzo poważne, a ja zażartowałem: no co, nie dają wam spać, tylko ćwiczą o tej porze? Milczenie. Wtedy podszedł ten pan w długim, czarnym płaszczu i powiedział: radzę wam, żebyście już wyszli, bo za chwilę zamykamy te drzwi - opowiadał w archiwalnym nagraniu Ksawery Jasieński, spiker Polskiego Radia. Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Polskie Radio i Telewizja Polska zostały objęte pełną kontrolą przedstawicieli Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Nowak 13 grudnia

"W noc grudniową" - reportaż Alicji Maciejowskiej [POSŁUCHAJ]

W reportażu usłyszeliśmy internowanych, którzy opowiedzieli o pierwszej nocy stanu wojennego. Są to indywidualne przeżycia aresztowanych, opis rozbicia siedziby Solidarności na Mokotowskiej, a także wrażenia więzienne. Opowieści przejmujące, nawet tragiczne, przeplatają się z relacjami dowcipnymi. Wszystkie nagrania pochodzą z roku 1982, zaś audycja była nadana w grudniu 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski reportaż Alicja Maciejowska

Dr Majchrzak: internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego

Dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku wprowadził do ówczesnego prawa w PRL instytucję internowania jako formę represji wobec działaczy "Solidarności". Była to arbitralna decyzja administracyjna  komendanta milicji bez możliwości odwołania i określenia czasu trwania. - Internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego - uważa dr Grzegorz Majchrzak z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Wojciech Jaruzelski IPN internowani

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Prezydent Duda: Polacy, będąc razem, zwyciężyli

- Solidarność znaczy jeden z drugim, razem, nigdy jeden przeciw drugiemu. Tak Polacy, będąc razem i wspierając się nawzajem, zwyciężyli. Dzisiaj solidarność trwa nie tylko w związku zawodowym, ale także przez solidarność okazywaną naszym sąsiadom z Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda w 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prezydent Andrzej Duda historia Polski

W stanie wojennym nie było gdzie grać, więc graliśmy w domu – mówi Ewa Dałkowska

Po wprowadzeniu stanu wojennego zamknięte zostały wszystkie instytucje kultury: teatry, opery i filharmonie, galerie, kina, odwołano koncerty. Prawie natychmiast powstał kulturalny „drugi obieg” bez cenzury: spektakle teatralne grane w prywatnych mieszkaniach i salkach katechetycznych, wideopokazy filmowe, dyskusje i wykłady, a nawet koncerty. Jednym z pierwszych takich teatrów był Teatr Domowy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Ewa Dałkowska Emilian Kamiński spektakl Katarzyna Cygler Trójka

"To jest katastrofa narodowa". Krzysztof Wyszkowski o nierozliczeniu stanu wojennego

Krzysztof Wyszkowski, działacz niepodległościowy w PRL, ocenił w Programie 3 Polskiego Radia, że nierozliczenie stanu wojennego to jest "katastrofa narodowa, społeczna i państwowa". Jak podkreślił, "w istocie układ tamtej nomenklatury nadal tryumfuje, wciąż jest komunistyczny, a ludzie odpowiedzialni za to nadal są obecni w elitach państwa".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Dariusz Wieczorkowski PRL historia Polski

Uchylenie immunitetu za czyny w stanie wojennym. Zastępca rzecznika SN: nie zapadło jeszcze żadne prawomocne orzeczenie

W Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nie zapadło jeszcze żadne prawomocne orzeczenie w sprawach z wniosku Instytutu Pamięci Narodowej o pociągnięcie do odpowiedzialności sędziów orzekających w stanie wojennym oraz prokuratorów za działalność w tym samym okresie - poinformował Polskie Radio zastępca rzecznika Sądu Najwyższego Piotr Falkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski sądownictwo