Polskie Radio
Section05

stan wojenny

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia Polski historia PRL PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

(Nie)rozliczony stan wojenny. IPN zaprasza na debatę ekspertów

"(Nie)rozliczony stan wojenny" - to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prezes IPN Karol Nawrocki wyjaśnia, że uczestnicy debaty będą omawiać kwestię rozliczenia odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jak i tych, którzy dopuścili się zbrodniczych działań.
Zobacz więcej na temat:  Witold Banach POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski debata

"Noc Generała na Rakowieckiej 37". Opozycjoniści spotkają się, by wspominać czasy stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie o 20.00 rozpocznie się "Noc generała". Od sześciu lat w nocy z 12 na 13 grudnia byli opozycjoniści antykomunistyczni i więźniowie aresztu śledczego przy Rakowickiej, spotykają się, by wspominać rozpoczęcie stanu wojennego i swoich kolegów, którzy zginęli w tamtym strasznym czasie. Dziś także wysłuchają koncertów, obejrzą film i wezmą udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa historia Polski KULTURA Wydarzenia społeczeństwo koncert

Spotkanie Michnika z Jaruzelskim. Macierewicz: akceptacja zdrady i przestępstwa

- Najważniejsze było to, że została ujawniona jego (Adama Michnika - przyp. red.) koncepcja polityczna, którą realizował przez ostatnie dziesiątki lat, którą okłamywał pewną cześć opinii publicznej także środowisk uniwersyteckich czy inteligenckich. Dobrze by wszyscy ten film zobaczyli i zdali sobie sprawę, jak byli oszukiwani, wprowadzani w zdradziecką antypolską i antynarodową, antyobywatelską myśl - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz Adam Michnik

Echa nagrania ze spotkania Michnika z Jaruzelskim. Stankowski: to pokazuje poziom płaszczenia się przed zbirem

- Byłem zszokowany, oglądając materiał o Adamie Michniku, choć od dawna nie miałem co do niego żadnych złudzeń. Natężenie płaszczenia się przed komunistycznym zbirem i mordercą było jednak szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Rafał Potocki ("Sieci") i Wojciech Reszczyński (PR3).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL okrągły stół

Stan wojenny w Polsce. Gen. dr Marcin Strzelec: reżim bał się polskiego społeczeństwa

- Władze rozpoczęły przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego już po porozumieniach sierpniowych, w ostatnim kwartale 1980 r. Pojawiał się już wtedy pomysł internowania opozycjonistów. W ramach akcji "Jodła" na listy trafiły nazwiska ponad 10 tys. opozycjonistów, którzy zgodnie z planem Jaruzelskiego, mieli być skierowani do ośrodków odosobnienia - mówił w Polskim Radiu 24 gen. dr Marcin Strzelec, rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  PRL Polskie Radio 24 POLSKA Wojciech Jaruzelski historia Polski Tadeusz Płużański

Debata opozycjonistów PRL. Jan Rulewski i Andrzej Michałowski przed zbliżającą się 40. rocznicą stanu wojennego

W cotygodniowej debacie solidarnościowej na antenie Polskiego Radia 24 wzięli udział Jan Rulewski (Solidarność Bydgoszcz) oraz Andrzej Michałowski (Solidarność Gdańsk). Rozmawiali m.in. na temat zbliżającej się 40. rocznicy stanu wojennego, a także o nagraniu opublikowanym w "Magazynie śledczym Anity Gargas" w TVP1. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski

"Docierał do umysłu 13-latka z opóźnieniem". Politolog wspomina wybuch stanu wojennego

- 13 grudnia, niedziela, śnieg, wyczekiwanie, czy pójdziemy do szkoły, czy nie. Ten stan wojenny docierał do oczu i umysłu 13-latka z opóźnieniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski. Wspomnienia z 13 grudnia 1981 roku przywołali także socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Łódzkiego prof. Arkadiusz Jabłoński oraz prof. Włodzimierz Suleja z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski 13 grudnia PRL komunizm

Krzysztof Czabański o albumie PR: "To służba pamięci"

- Widać, że tożsamościowa rola pamięci narodowej, służenia tej pamięci, jest kontynuowana i jest bardzo mocno wspierana przez Polskie Radio - powiedział były prezes Polskiego Radia oraz przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak dodał, album "Żeby Polska była Polską" doskonale wpisuje się w serię charakterystycznych, ze względu na ikonograficzno-fonograficzną formę, publikacji Polskiego Radia poświęconych tematyce rocznicowo-patriotycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Czabański album W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Jerzy Popiełuszko 13 grudnia historia Polski POLSKA

Prezes Polskiego Radia o albumie: "Hołd złożony bohaterom"

- 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego postanowiliśmy uczcić albumem "Żeby Polska była Polską". To hołd złożony bohaterom. Tym, którzy 40 lat temu wyszli z polskimi flagami na ulice - mówiła w PR24 prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. W piątek, 10 grudnia, ukazało się specjalne dwupłytowe wydawnictwo, które nawiązuje do tej bolesnej dla Polaków rocznicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio płyta media publiczne Rada Mediów Narodowych historia Polski

Jaruzelski jeszcze poprawiał Michnika. Politolog przypomniał liczbę ofiar stanu wojennego

- W materiale filmowym Jaruzelski poprawiał Michnika, że stan wojenny kosztował życie 14-16 osób. Tymczasem w 2006 roku "Gazeta Wyborcza" opublikowała listę 100 nazwisk. 58 osób, które zginęły podczas trwania stanu wojennego, i pozostałe, które straciły życie do 1989 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Krupa, autor książki "Stan wojenny w narracjach prasowych". Politolog odniósł się do nagrania ze spotkania gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Adamem Michnikiem z grudnia 2000 roku, na którym widać ich zażyłość. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Michnik Wojciech Jaruzelski POLSKA polityka historia Polski