Polskie Radio
Section05

stopy procentowe

Europie nie grozi powtórka kryzysu bankowego z USA. To kwestia systemu gwarantowania depozytów

Przez ostatnie dwa tygodnie doszło do upadków czterech banków. W Stanach Zjednoczonych działalność zakończyły Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank (SB). To po Washington Mutual odpowiednio drugie i trzecie co do wielkości największe bankructwa w historii USA. Upadł także mniejszy Silvergate Bank. Natomiast w Szwajcarii doszło do połączenia dwóch największych banków - UBS przejął Credit Suisse.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny finanse osobiste

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski bankructwo depozyt fed ebc

Iwona Duda z RPP: na inflację złożyło się wiele czynników, przed nami czas spadku wzrostów cen

Gdy analizujemy jakie są źródła dzisiejszej inflacji w Polsce, to musimy cofnąć się do czasu pandemii, gdy załamały się łańcuchy dostaw i do okresu wychodzenia z lock downów, gdy znacząco wzrosła konsumpcja. Wszystko te już wygenerowało inflację. Do tego doszła wojna na Ukrainie i wzrosty cen surowców, za którymi poszły koszty przedsiębiorców- powiedziała Iwona Duda z Rady Polityki Pieniężnej, była prezes PKO BP i Alior Banku , w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej banki NBP inflacja fed

Eksperci: nie akceptujemy już wzrostów cen więc muszą one zacząć spadać

Obecny poziom inflacji nie może cieszyć, ale mamy nadzieję, że to koniec jej wzrostów. W kolejnych miesiącach zadziała efekt wysokiej bazy, ale również brak akceptacji społecznej dla dalszych podwyżek cen. Widzimy znaczący spadek: konsumpcji, liczby udzielanych kredytów i wzrostu płac. To inflację wyhamuje - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego i Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja

Eksperci: pomoc w zakupie mieszkania powinna wspierać rodziny

Program pomocy w nabyciu mieszkania jest potrzebny, ale powinien być dobrze i kompleksowo przygotowany, żeby nie stał się przysłowiowym eldoradem dla deweloperów i banków z niekorzyścią dla biedniejszych ludzi. Aż się prosi o połączenie tego programu z walką z patodeweloperką, która może rozkwitnąć biorąc pod uwagę niską zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP

Eksperci: rozpędzoną inflację hamuje się trudno i wymaga to wyrzeczeń np. od konsumentów czy kredytobiorców

Przewidziany w projekcji NBP spadek inflacji w 2023 r. do przedziału ok. 10-13 proc. jest realny. Jednak w lutym zobaczymy wskaźnik najwyższy w całym cyklu. Potem też nie możemy oczekiwać spadków cen, a jedynie niższych wskaźników ich wzrostu - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Stanisław Koczot z Gazety Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja