Polskie Radio
Section05

stosunki polsko-niemieckie

Prof. Andrzej Gil: Zachód nie jest wrażliwy na polskie odczucia historyczne

- Wybór na ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena pokazuje, że Zachód nie jest wrażliwy na nasze odczucia historyczne. Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby taka osoba została wysłana jako ambasador do Tel Awiwu - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy Europa Zachodnia Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

"Był niezwykłą, niezłomną osobą". Dorota Kania wspomina Stefana Hamburę

- To dzięki uporowi i wytrwałości pana mecenasa doszło do procesu, a następnie skazania Tomasza Arabskiego, ministra w kancelarii Donalda Tuska, w związku z brakiem odpowiedzialności za różnego rodzaju decyzje, których skutkiem była katastrofa smoleńska - wspominała zmarłego Stefana Hamburę na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Kania.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Hambura odeszli 2020 POLSKA polityka Niemcy Dorota Kania Polskie Radio 24

Ekspert o wizycie premiera w Berlinie: to znak, że Polska się liczy

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką odwiedzili berliński oddział Instytutu Pileckiego. Wieczorem wzięli udział w koncercie z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Wizyta Prezesa Rady Ministrów w stolicy Niemiec ma charakter historyczny, ale odnosi się też do bieżących wydarzeń - mówiła w "Więcej Świata" Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Mateusz Morawiecki Angela Merkel Auschwitz rocznica

Historyk: słowa Angeli Merkel ukłonem w stronę Polski

- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Angela Merkel Holokaust II wojna światowa Oświęcim polityka POLSKA

Spotkanie Czaputowicz-Maas. Bez zmian stanowisk ws. reparacji

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec podtrzymują swoje stanowiska dotyczące reparacji za wyrządzone przez Niemcy szkody w trakcie II wojny światowej. W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Jacek Czaputowicz i Heiko Maas rozmawiali w Warszawie między innymi o tragicznej historii obu państw.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Heiko Maas Jacek Czaputowicz Ministerstwo Spraw Zagranicznych reparacje wojenne POLSKA

Romuald Szeremietiew: europejska armia w opozycji do NATO

- Budowa własnych zdolności bezpieczeństwa w oparciu o UE jest w opozycji do struktur NATO. Trudno będzie też włączyć do tego Norwegię i Wielką Brytanię - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Romuald Szeremietiew z Akademii Sztuki Wojennej, były wiceminister obrony narodowej. Naszym gościem był również dr Ryszard Żółtaniecki, były dyplomata. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Niemcy Romuald Szeremietiew siły zbrojne NATO

Debata Dnia. Publicyści o relacjach polsko-niemieckich

Rozwój gospodarczy Unii Europejskiej zależy od współpracy Polski i Niemiec - powiedział w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu spotkał się w stolicy z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Jednym z głównych tematów rozmów była gospodarka. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentarz Grzegorza Gruchalskiego z Warszawskiego Forum Samorządowego i Miłosza Lodowskiego, publicysty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Mateusz Morawiecki Angela Merkel Polityka zagraniczna Polski

Angela Merkel zatrzyma budowę polskiej elektrowni atomowej?

Niemiecka umowa koalicyjna zawarta przez CDU/CSU i SPD zawiera fragmenty uderzające w rozwój energetyki atomowej w Polsce. Jak informuje portal energetyka24.com, nowy niemiecki rząd będzie starał się o zakaz wykorzystywania unijnego i państwowego wsparcia finansowego w nowych projektach jądrowych na terenie Unii Europejskiej. Czy to może oznaczać zagrożenie dla polskich inwestycji energetycznych?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Angela Merkel elektrownia atomowa budowa ekologia Nord Stream 2