Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

"Bild": koalicjanci SPD chcą większego wsparcia Ukrainy, Scholz i jego partia blokują dostawy

Jak podkreślono na portalu niemieckiego dziennika "Bild", kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy. Podejście Scholza do kwestii wsparcia Ukrainy zaczyna być coraz głośniej krytykowane przez koalicjantów socjaldemokratów.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Ukraina Europa wojna 2022 serwis wschodni

Siewierodonieck i Lisiczańsk zdobyte. Arestowycz: to ostatnie zwycięstwo Rosji [ZAPIS RELACJI]

Zajęcie tych miast oznaczało, że 60 proc. sił rosyjskich jest teraz skupionych na wschodzie i trudno będzie im je przekierować na południe. Nie ma już więcej sił, które mogą być przemieszczone z Rosji - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Tak relacjonowaliśmy wydarzenia na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  RELACJA Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Europa Rosja wojna na Ukrainie

"Był obszarem dość autonomicznym". Dr hab. Gajownik o zależności Kaliningradu od Polski i Litwy

Blokadę Obwodu Kaliningradzkiego, znaczenie tej rosyjskiej enklawy dla sytuacji strategicznej w Europie omówił na antenie Polskiego Radia 24 dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Gościem audycji była również Justyna Gotkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich, która skomentowała kwestię unijnych sankcji wobec Rosji oraz akcesję Szwecji i Finlandii do NATO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Tomasz Gajownik Europa Rosja Kaliningrad obwód kaliningradzki polityka infografika

Państwo Środka "wyzwaniem" dla NATO. Prof. Grosse: Chiny obawiają się konsolidacji Sojuszu

NATO zostało skrytykowane przez Pekin i Moskwę po tym, gdy Sojusz na madryckim szczycie uznał Chiny za "poważne wyzwanie", a Rosję - za "bezpośrednie zagrożenie" dla globalnej stabilności. Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że "za tym językiem dyplomacji kryją się dwa zjawiska".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Azja Europa Chiny Rosja NATO konflikty międzynarodowe polityka

Zielone światło dla unijnych inwestycji w gaz i atom. Apel polskich europosłów

Polscy europosłowie zaapelowali na sesji plenarnej w Strasburgu o zgodę na unijne inwestycje w gaz i atom. Chodzi o przepisy dotyczące tak zwanej taksonomii, które mają uznać energię jądrową i błękitne paliwo za zielone źródła i uwzględnić je jako paliwa przejściowe w odchodzeniu od węgla. W środę będą one głosowane w Parlamencie Europejskim, we wtorek odbyła się debata - informuje korespondentka PR z Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Bruksela węgiel energetyka GOSPODARKA Beata Płomecka

Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. Dr Lorenz: element niepewności związany ze stanowiskiem Turcji

W kwaterze głównej NATO w Brukseli oficjalnie podpisano protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Wszystkie państwa zdają sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Czy Turcja zdecyduje się jednak na przeciąganie ratyfikacji?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski NATO Jens Stoltenberg Szwecja Finlandia Turcja

Inwestycje w źródła gazowe i jądrowe częścią taksonomii? "W środę poznamy decyzję"

- Jutro odbędzie się głosowanie na ten temat i poznamy odpowiedź na pytanie, czy Parlament Europejski zgadza się na to, aby źródła gazowe i jądrowe były uznawane przez Unię jako źródła wytwarzania energii zrównoważone, czy też nie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski Antoni Opaliński Europa Unia Europejska Parlament Europejski energetyka inwestycje gaz gaz ziemny atom polityka klimat GOSPODARKA