Polskie Radio
Section05

Tadeusz Konwicki

"Bohiń". Słuchowisko na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego w adaptacji Marty Rebzdy i reżyserii Waldemara Modestowicza

"Bohiń” jest próbą (re)konstruowania opowieści o nieznanej pisarzowi babce, Helenie Konwickiej, pannie z podupadłego dworku na Wileńszczyźnie, która mieszka z ojcem, od 1863 roku pogrążonym w milczeniu. Główny wątek powieści stanowi romans bohaterki z młodym Żydem, powracającym po tułaczce do pobliskiej mieściny. Trzydziestoletnia Helena Konwicka do momentu spotkania Eliasza Szyry siłą nawyku trwa w żałobie po narzeczonym, który poległ w powstaniu styczniowym.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Piotr Moss Anna Dereszowska Olgierd Łukaszewicz Leon Charewicz Piotr Grabowski Włodzimierz Press Damian Damięcki krzysztof stelmaszyk

Kawiarnia "Czytelnika". Tu "stolik" nabierał nowych znaczeń

64 lata temu powstało jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Warszawy - Kawiarnia "Czytelnik". Stała się ona ośrodkiem kultury i kontrkultury zarazem - miejscem gdzie spotykali się wielcy polskiej literatury, intelektualiści, aktorzy, filmowcy, słowem wszyscy, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa PRL cenzura Leopold Tyrmand Gustaw Holoubek Maria Iwaszkiewicz

Andrzej Titkow: z nikim nie pracowało mi się tak dobrze, jak z Konwickim

- Zrobienie filmu o Konwickim w roku 1984 uważam za prawdziwy cud, bo chociaż można było o nim mówić dekadę wcześniej, to później już był na wszelkich możliwych listach tajnych i jawnych. A to był jeden z najwspanialszych ludzi jakich w życiu spotkałem - mówił w Dwójce filmowiec, poeta, scenarzysta i wykładowca akademicki Andrzej Titkow.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Wacław Holewiński kino Andrzej Bursa poezja film polski

"Ostatni dzień lata" - teatr absurdu w wersji filmowej

62 lat temu, 4 sierpnia 1958 roku, odbyła się premiera debiutanckiego filmu Tadeusza Konwickiego pod tytułem "Ostatni dzień lata". Obraz należy do przełomowych dzieł polskiej szkoły filmowej, zrywającej ze stylistyką socrealizmu. Również sam reżyser chciał tym filmem zerwać ze swoją dotychczasową twórczością w odgórnie narzuconym nurcie.
Zobacz więcej na temat:  Jan Machulski Kazimierz Kutz film polski magazyn wakacyjny

Nowe wydanie kultowej książki Tadeusza Konwickiego

Gdy w 1976 roku książka "Kalendarz i klepsydra" pojawiła się na rynku, ustawiały się po nią długie kolejki. Tom zawierał m.in refleksje Tadeusza Konwickiego na temat współczesnej literatury, czasów stalinizmu, anegdoty z życia towarzyskiego i literackiego, portrety prywatne ludzi kultury, sylwetkę kota Iwana (który pojawił się później w książce dla dzieci "Dlaczego kot jest kotem?"), relacje z podróży, recenzje filmów i książek.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Ameryka pisarze i poeci

Przemysław Kaniecki: Konwicki mapuje Warszawę przez pryzmat własnej osoby

- W "Nowym Świecie i okolicach" ciekawe jest zobaczyć mapę Warszawy rysowaną przez niego. Niby pisze przewodnik po Nowym Świecie i okolicach: tu jest to, tu tamto, ale od razu wiemy, że on pisze coś pod siebie, co interesuje jego, z czym on jest zrośnięty i co jest jego własne - mówił dr Przemysław Kaniecki, znawca twórczości Tadeusza Konwickiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Kinga Michalska

"Byli sobie raz". Sława kota Iwana nie ginie

Z okładki przenikliwie spogląda kot Iwan – Tadeusz Konwicki opisywał go jako prześladowcę, Danuta Konwicka w swoich rysunkach pokazywała jego łagodniejsze oblicze. Oboje są nim zajęci na tym zdjęciu, przed nimi siedzą córki – Anna (robi na drutach) i Maria (wprawdzie patrzy w obiektyw, ale się nie uśmiecha). To zdjęcie rodzinne Konwickich znalazło się na okładce wydanej niedawno książki Marii Konwickiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka KULTURA KSIĄŻKA literatura