Polskie Radio
Section05

tarcza antyinflacyjna

Eksperci: tarcza antyinflacyjna pod lupą KE, a jej brak podwyższy inflację

Powinniśmy zostawić obniżki VAT przewidziane w tarczy antyinflacyjnej bo wiele państw UE na różne sposoby wspiera w kryzysie swoje gospodarki. VAT nie musi być zatem na tak wysokim poziomie - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha. Drugi gość audycji: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP uważał, że przyczyną rezygnacji z tarczy może być przede wszystkim potrzeba pozyskania środków dla budżetu państwa, a przecież VAT i akcyza od paliw byłyby ogromnym zastrzykiem dla finansów państwa. Eksperci zgodzili się jednak, że brak tarczy podwyższy inflację. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA vat inflacja Komisja Europejska

Ceny maksymalne na energię i gaz złagodzą skutki inflacji

Rząd stara się ograniczyć wydatki gospodarstw domowych i firm na kluczowe i niezbędne w domu i pracy rachunki. W związku z tym, postanowiono ograniczyć ceny energii elektrycznej, gazu oraz węgla w podstawowym zakresie. Ustalenie limitu cen na przyszły rok to nie tylko ochrona ludzi i firm przed nadmiernymi kosztami, ale w wypadku samorządów i podmiotów użyteczności publicznej przede wszystkim pewność co do tego, jakie mogą mieć maksymalne koszty funkcjonowania.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna węgiel gaz ziemny ceny walka z inflacją

Polska wśród pięciu krajów UE, gdzie spadły ceny prądu. Tak wynika z danych Eurostatu

W pierwszej połowie 2022 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły we wszystkich państwach UE z wyjątkiem pięciu, w tym Polski, gdzie ceny prądu spadły o 3 proc. - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eurostat energetyka ceny prąd inflacja POLSKA Polska w Unii Europejskiej społeczeństwo

Prezes PFR: pierwotny impuls inflacyjny wygasł, mamy efekty drugiej rundy

Inflacja będzie rosła do marca przyszłego roku, a następnie zacznie szybko spadać - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas panelu otwierającego Banking and Insurance Forum 2022. W jego opinii, pierwotny impuls inflacyjny już wygasł i mamy efekty drugiej rundy. - Nie wiem, jak one jeszcze długo potrwają - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja tarcza antykryzysowa Główny Urząd Statystyczny

Eksperci: polska gospodarka ma się znacznie lepiej niż wycena naszych obligacji

Dane o bezrobociu, eksporcie i wzroście produkcji sprzedanej sięgającym 9,8 procent we wrześniu, nie mają oczekiwanego, dodatniego wpływu na inwestorów na kupno naszych obligacji rządowych. A ich rentowność stale rośnie, a to oznacza, że państwo za pozyskiwanie środków z rynków finansowych płaci coraz więcej. To zmusi rząd do bardziej krytycznej oceny swoich wydatków  – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekspert: Mariusz Adamiak, dyr. Biura Strategii Rynkowych PKO BP i prof. Konrad Raczkowski, dyr. Centrum gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja obligacje BGK

Eksperci: limity cen energii to pewność dla firm i naszych kieszeni

Ustalenie limitu cen energii na przyszły rok to nie tylko ochrona ludzi i firm przed nadmiernymi kosztami, ale w wypadku firm, samorządów, podmiotów użyteczności publicznej przede wszystkim pewność co do tego jakie mogą mieć najwyższe koszty funkcjonowania w tej części. W biznesie zaś to sprawa kluczowa, szczególnie że choć na razie ogólne wyniki płynące z produkcji są dobre, to coraz więcej branż raportuje ich pogorszenie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ceny paliw prąd

Eksperci: słabnące nastroje przedsiębiorców nie wróżą dobrze inwestycjom

Przedsiębiorcy widzą przyszłość w coraz czarniejszych barwach przede wszystkim ze względu na inflację. To powoduje, że ograniczają plany inwestycyjne. Na potencjalnych inwestorów źle wypływają też wątpliwości co do napływu do Polski środków europejskich. Firmy raczej wykorzystują  zapasy i weryfikują koszty, przede wszystkim te związane z wydatkami energetycznymi, ale też z planami pozyskiwania pracowników. To zaś pogarsza nastroje konsumenckie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA recesja inflacja wojna na Ukrainie gus NBP

Eksperci: gospodarka będzie słabła więc trzeba racjonalniej wydawać pieniądze, także na wsparcie społeczne

Najuboższe grupy społeczne, w tym tak wrażliwa grupa jak emeryci, trzeba wspierać bo to tworzy zdolność rozwojową, ale trzeba patrzeć skąd pochodzą źródła finansowania. Przez minione lata mieliśmy znacznie większą siłę gospodarki. Teraz powinniśmy racjonalniej wydawać pieniądze, a przykład mógłby pójść z góry. Na pewno państwo nie może całkowicie eliminować problemów finansowych poszczególnych grup społecznych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ inflacja emerytura

Eksperci: ceny będą rosnąć jeszcze na początku przyszłego roku

Inflacja będzie powoli rosła i osiągnie w marcu 2023 roku poziom ok. 20 proc. To wszystko jest efektem cen energii, pomimo rządowych decyzji o ich zamrożeniu, ale także inflacji bazowej, która już osiągnęła wysoki poziom ponad 10 procent - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja produkcja przemysłowa eksport import handel ceny paliw ceny żywności