Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

"Big Brother w więzieniu". Słuchowisko Anatolija Kryma w adaptacji i reżyserii Jana Hussakowskiego

Kiedy nuda osiąga rozmiary niebotyczne, wszystkie znane rozrywki nie bawią, a praca i obowiązki przytłaczają szarą codziennością pozostaje nam rozwiązanie ekstremalne - skorzystać z turystycznej usługi osadzenia w więzieniu. Z tej nowej atrakcji dla "najlepszej części społeczeństwa" korzystają nasi bohaterowie.
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Ewa Kania Sławomir Orzechowski Krzysztof Szczepaniak Łukasz Borkowski Jakub Kordas

"Nocny autobus". Słuchowisko na podstawie jednoaktówki Michała Walczaka w reżyserii Jarosława Tumidajskiego

On – dezerter z dnia, uciekinier z fabryki miasta – przychodzi nocą na przystanek autobusowy. Tam czeka już Ona – być może pracuje w tej samej fabryce, przy kotłach zdarzeń, rozmów, twarzy, być może nie. Pewne jest tylko to, że jest zmęczona i chce papierosa. Choć może nawet i to nie jest pewne. Zaczyna się rozmowa – dziwna, nocna.
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Michał Walczak Jarosław Tumidajski Andrzej Brzoska Krzysztof Szczepaniak

"Haśka. Opowieść o Halinie Poświatowskiej". Słuchowisko Marii Marcinkiewicz-Górnej w reżyserii autorki

Poetka Halina Poświatowska urodziła się i dorastała w Częstochowie. W czasie II wojny światowej, jako dziecko, zapadła na nieuleczalną chorobę serca (zapalenia wsierdzia). Nie mogła biegać, jeździć na rowerze, śmiać się zbyt głośno, zakochać się, tańczyć, a nawet chodzić po schodach.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy RepertuarTeatruPR2020 Maria Marcinkiewicz-Górna Maciej Kubera Piotr Skotnicki Katarzyna Dąbrowska Wiktor Loga-Skarczewski Ewa Kania Mateusz Weber Martyna Podolska

"I Ty Brutusie przeciwko mnie". Słuchowisko na podstawie dramatu Wiliama Szekspira "Juliusz Cezar" w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca

"I Ty Brutusie przeciwko mnie”  to szekspirowskie studium pychy,  żądzy władzy – to opowieść o spiskowcach i zamachu na życie Juliusza Cezara. To również historia manipulacji, która doprowadza do powierzenia przewodnictwa grupie zamachowców Brutusowi - przyjacielowi i powiernikowi samego Cezara.
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Antoni Libera Mariusz Malec

Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia ze Złotym Krzyżem Zasługi

Marta Rebzda, kierownik literacka Teatru Polskiego Radia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie jest nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Marta Rebzda

Kierownik literacka Teatru Polskiego Radia ze Złotym Krzyżem Zasługi

Marta Rebzda, kierownik literacka Teatru Polskiego Radia otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie jest nadawane osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Marta Rebzda

"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki"

Krzysztof Bizio, architekt, wykładowca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, jest zarazem autorem kilkunastu słuchowisk. Tom, zawierający jego pierwsze trzy dramaty, pod tytułem "Lament i inne sztuki", ukazał się w 2003 roku. Jego teksty realizowane były także w Teatrze TV. Jest również współautorem scenariusza filmu, zrealizowanego przez Piotra Łazarkiewicza (2008).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Polskie Radio Scena Teatralna Trójki Wiktoria Gorodeckaja Marcin Przybylski Łukasz Garlicki KULTURA Krzysztof Bizio Dariusz Błaszczyk

Premierowe słuchowisko "Leo Lipski Story - Miłość na Miodowej" [POSŁUCHAJ]

Ta radiowa opowieść rozpięta między krakowskim Kazimierzem, Lwowem, Uzbekistanem i Tel-Awiwem. Po raz pierwszy przedstawia żyjącego na emigracji w Izraelu wybitnego pisarza pochodzenia żydowskiego. To historia o człowieku, który utracił rodzinę, majątek i ojczyznę, lecz zachował życie, przetrwał Holokaust. Przez wiele lat sparaliżowany, walczył o przetrwanie i godne miano pisarza polskiego na obczyźnie. W roku 2022 obchodzimy 25. rocznicę śmierci Leo Lipskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Leo Lipski

"Leo Lipski Story - Miłość na Miodowej". Słuchowisko Pawła Bitki Zapendowskiego w reżyserii Anny Skuratowicz

Jest to historia o człowieku, który utracił to co najważniejsze - rodzinę, przyjaciół, majątek i ojczyznę, lecz zachował życie, przetrwał Holocaust. Przez dziesiątki lat sparaliżowany, walczył o przetrwanie i godne miano pisarza polskiego na obczyźnie. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR słuchowisko Jerzy Schejbal Grażyna Barszczewska Krzysztof Szczepaniak Dorota Bzdyla

Scena teatralna Trójki: Franciszek Pieczka w "Horsztyńskim"

Gustlik, Jańcio Wodnik, Król Lear – Franciszek Pieczka, wybitny aktor, odszedł w wieku 94 lat. Był niemal do końca obecny na scenach, ale także bardzo długo grał w filmach. Za swoje role w teatrach Polskiego Radia i Telewizji w 2018 roku otrzymał Nagrodę Wielką Festiwalu "Dwa Teatry". W ramach "Sceny teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko Juliusza Słowackiego "Horsztyński" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Franciszek Pieczka Juliusz Słowacki Trójka TEATR