Polskie Radio
Section05

TEATR

Ta historia chodziła za mną od dawna. "Skóra po dziadku" Mateusza Pakuły na scenie

- Pisałem książkę prozatorską i od razu wiedziałem, że przygotuję z tego spektakl - mówił Mateusz Pakuła w audycji Tu Myśliwiecka 3/5/7. Spektakl "Skóra po dziadku" miał premierę w ostatni weekend w Krakowie, w teatrze "Łaźnia Nowa". - Ta historia chodziła za mną od bardzo wielu lat - przyznał w rozmowie z Michałem Nogasiem Mateusz Pakuła. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pakuła Kielce pogrom kielecki wojna Kraków spektakl Trójka Michał Nogaś

"M. Faktor. Narodziny piękna". Premiera musicalu w Teatrze Żydowskim w Warszawie

Autorski musical Agaty Biziuk "M. Faktor. Narodziny piękna" opowiada o życiu Maksa Faktorowicza, legendarnego założyciela znanej na całym świecie marki kosmetycznej Max Factor, twórcy terminu "make-up" oraz wizażysty największych gwiazd złotej ery Hollywood.  Premiera w stołecznym Teatrze Żydowskim - w najbliższy piątek 11 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Żydowski Max Factor kosmetyki spektakl

Teatr Narodowy: ostatnie przygotowania do premiery "Hamleta" w reż. Jana Englerta

- Nie da się Hamleta zagrać tylko emocjami, tylko relacjami. Kłopot z Szekspirem polega na tym, że on operuje olbrzymimi emocjami, napięciami, ale kontrolowanymi całkowicie przez głowę - mówi przed premierą "Hamleta" jego reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Narodowego Jan Englert. Spektakl tym ważniejszy w jego dorobku, że to właśnie nim Englert żegna się ze swoją funkcją. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert William Szekspir Teatr Narodowy w Warszawie Dwójka dramat KULTURA Małgorzata Nieciecka- Mac

"Hamlet" w Teatrze Narodowym. Zwieńczenie 28 sezonów pracy artystycznej Jana Englerta

To koniec pewnej epoki. Jan Englert rozstaje się z Teatrem Narodowym. Dyrektor artystyczny jednej z najważniejszych polskich scen żegna widzów "Hamletem" Williama Szekspira - traktatem o prawdzie i kłamstwie, manipulacji i fałszowaniu rzeczywistości, z pytaniem o to, czy człowiek jest godzien współczucia. Premiera spektaklu 12 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  Jan Englert Teatr Narodowy w Warszawie SZTUKA KULTURA Martyna Podolska

"Gotki". Słuchowisko Artura Pałygi w adaptacji i reżyserii Darii Kopiec

To bolesna opowieść o iluzji, złudzeniach, kłamstwie, mechanizmie starania się ponad siły, o toksycznej relacji córek z matką, o kobiecości, siostrzeństwie, zazdrości, poczuciu niższości i wyobrażeniach. Chora matka, trochę szalona, odcięta od swoich emocji jest jak antyczna figura, spiritus movens. Jej stan zdrowia staje się pretekstem spotkania sióstr a jej śmierć wnosi uzdrawiającą żywotność w ich relację.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Artur Pałyga Daria Kopiec Andrzej Brzoska Natalia Czekała Beata Jankowska Bożena Borek Beata Niedziela Katarzyna Pałka Joanna Sokołowska słuchowisko

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3545

Pan Edward próbuje kontynuować remont wózkarni. Odwiedziny Malinowskiej powodują opóźnienia w pracach. Przychodzi z pewną propozycją dla pana Edka. Ten jednak nie jest w stanie przystać na specyficzną prośbę Malinowskiej. Jakby tego było mało, w wózkarni pojawia się Tomek Piekarski. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Matysiakowie Rafał Wojasiński Barbara Zielińska Marek Siudym Agnieszka Migalska Aleksandra Kowalicka Tomasz Marzecki Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3311

Akcja dzieje się w Urzędzie Gminy. Wójt Orda postanowił skierować do mieszkańców gminy odezwę, w której apeluje by nie brali udziału w referendum. Pod odezwą jest też tekst, który maja podpisać popierający wójta obywatele. Niestety ani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Zenek Kajfasz, ani dyrektor Szkoły Bronisław Wieruch nie chcą poprzeć Ordy.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia W Jezioranach Marek Ławrynowicz Michał Podsiadło Artur Barciś Marcin Troński

Między chrześcijaństwem a humanistyką. Rusza festiwal teatralny Lamentacje

- W tytule odwołujemy się do pewnej tradycji biblijnej, ale też ta tradycja jest znacznie szersza. Odwołuje nas do sytuacji różnorakich kryzysów: egzystencjalnego, duchowego, filozoficznego, religijnego, humanistycznego. Można by powiedzieć, że nazwa "Lamentacje" to ilustracja powiedzenia "Jak trwoga, to do Boga", ale przecież nie wszyscy tak mają, że "do Boga", i co zrobić z tą częścią publiczności? - mówił w Dwójce Michał Mizera, inicjator nowego festiwalu teatralnego.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Teatr Polski w Warszawie Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Mizera Festiwal Lamentacje

Zbigniew Raszewski - jeden z największych intelektualistów XX wieku

Redaktor naczelny "Pamiętnika Teatralnego", profesor PWST w Warszawie, wybitny intelektualista. Był jednym z największych uczonych w najnowszej historii kultury polskiej. Napisał książki, które można nazwać kamieniami milowymi w dziejach wiedzy o teatrze; nauki, którą ugruntował i rozwijał. W tym roku minęła 100. rocznica urodzin Zbigniewa Raszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Monika Pilch Tomasz Mościcki KULTURA Dwójka Zbigniew Raszewski janusz majcherek Barbara Osterloff